Qt’nin Windows Ortamına Kurulumu

qt

İşler nedeniyle fazla zaman ayıramasam da Qt ile ilgili bir yazı serisi paylaşmayı düşünüyorum. Zaman buldukça yeni içerikler ekleyeceğim. Öncelikle az da olsa bu konu hakkında bi şeyler görmek isteyenler ilgimi çekti.

Qt Nedir ? Neler yapılabilir ?

Burada yazımı zaman ayırıp okuyan ve yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim..

Şu an için Qt’nin 5.15 versiyonu mevcut. 5.14.xx versiyonundan itibaren firma çevrimdışı yükleyiciyi sadece ücretli kullanıcılara sunacağını açıkladı. 499 $’a 1 yıllık küçük ölçekteki işletmeler ya da freelancer diye tabir ettiğimiz kişiler faydalanabilecek. Ücretli versiyonda bildiğim kadarıyla embedded cihazlar için destek mevcut.

Open source versiyonunda da çapraz derleme yapılabiliyor. Bu bilgiyi daha önceki yazımda paylaşmıştım. İlgisini çekenler içi Ubuntu üzerinde Qt Framework kullanarak Raspberry Pi cihazına çapraz derleme kurulum aşamalarını gösteren bi öğretici mevcut. “Ulaş Dikme” adlı arkadaşa paylaştığı bu eğitim serisi için teşekkür ederim.

Qt’de paylaşmayı düşündüğüm içerikler genel hatlar itibariyle masaüstü uygulamalar olacak. Örnekleri de o tarz paylaşmayı düşünüyorum. Geliştirme ortamının kurulumu baya basit. Ancak şöyle bir ufak nokta mevcut. iOS ve MacOSx işletim sistemlerinde çalışma yapmak için minimum bir hackintoshunuz olmalı. Ben genellikle Windows ortamında çalışıyorum fakat Linux de daha kolay olabiliyor.

http://download.qt.io/official_releases/qt/

bu adresten hangi sürüm istiyorsanız bilgisayarınıza indirin. Android cihazlar için de derleme yapacaksanız indireceğiniz sürümün hangi android native development kit(NDK) uyumlu çalıştığını görebilirsiniz. Bundan dolayı ilgili sürümü indirmeden bir göz atmanızda fayda var aşağıdaki sayfaya. Ayrıca daha önce android studioyu yüklemenizde işinizi kolaylaştıracaktır.

https://wiki.qt.io/Android

  • Important: for Qt 5.12 downwards, GCC toolchains are used and Android NDK r10e is required.
  • Important: from Qt 5.12 onwards, the GCC toolchains are no longer supported in the Android NDK.
  • Important: For Qt 5.12.[0-5], and Qt 5.13.[0-1], Android NDK r19c is required.
  • Important: As of Qt 5.14, Qt 5.13.2+ and Qt 5.12.6+, the latest Android NDK (r20b or r21) is required. Qt 5.14.0 and 5.14.1 with NDK r21 might have a build issue that is solved at QTBUG-81461.
  • Important: If you are building Qt with the GCC toolchain (pre-Qt 5.12 only), you will need the Android NDK r10e. This is because NDK r11, r12 and r15 are known to have issues[1] with GCC. NDK r13 and r14 are also likely to have the same issues. r15 produces applications that fail with the error message ‘This application failed to start because it could not find or load the Qt platform plugin “android”‘. We recommend using the android-clang toolchain for compiling, in which case the latest NDK release should be preferred.
  • You need to make sure that the NDK supports the API level you’re targeting. You can do this by checking the path-to-NDK/platforms directory.

Ben şuan için sadece masaüstü ortamda geliştirme yapmayı düşündüğümden sadece kullanacağım toolchainleri yükleyeceğim.

5.12 sürümü uzun süreli desteğe sahip haliyle daha çok kullanılıyor. Sizde her zaman ara sürümler yerine major sürümleri tercih etmeniz sizin açınızdan iyi olacak. Qt 6.0 daha yayınlanmadı. İsterseniz 5.15 online olarak yükleyebilirsiniz fakat şuan için tercih etmiyorum.

Windows üzerinde 5.14.2 versiyonu üzerinden gerçekleştireceğim.Aşağıdaki resimleri takip ederek kurulumu tamamlayın. Android toolchainler için oraya tik atın MSVC 2017 kullanabilirsiniz diye oraya da işaret koydum. Msvc 2017 C++ compiler için gerekli toolchainler mevcut fakat onu seçtiğiniz zaman derleyici kurmuyor. Sadece o derleyici kullanmak için gerekli olan ara elemanları barındırıyor. Haliyle Visual Studio 2017 yükleme aracını çalıştırıp Windows 10 SDK ve diğer c++ araçlarını yüklemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde projenizi oluştururken kit kullanılamaz durumda gözükecek (!). Normal şartlarda msvc derleyicisine ihtiyaç duyan 3. parti uygulamaları kullanmak isteyebilirsiniz.

 

Kurulum işlemi başarılı bir şekilde bitmiştir. Bir sonraki makalede basit bir konsol uygulaması yapacağız. Teşekkürler.

 

Bir önceki yazımız olan Qt Nedir ? Neler yapılabilir ? başlıklı makalemizde c++, qnetwork ve qserialport hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir