Qt Nedir ? Neler yapılabilir ?

qt

Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir konsept ile karşınızdayım. Önceki webmaster bilgilerinden ziyade artık masaüstü programcılığına giriş için bu yazıyı paylaşmak istedim. Bildiğiniz üzere envai çeşit yazılım dili mevut. Bu dilleri kullanarak her türlü program geliştiriyoruz. Öğrenme açısından biraz zor olan ama işlevsel olduğundan C++ seçtim kendime. Bu alanda yazılım geliştiriyorum. C++ dilini kullanarak Qt framework’ünde yazılım geliştirmenin birden fazla faydası mevcut. Bu dili tercih etmekteki ilk amacım platform bağımsız çalışması. Yani tek kod yazarak birden fazla ortamda çalıştırabiliyorsunuz. Qt‘nin desteklediği platformlar : Windows, Linux(Debian,Centos, vs), MacOS, Mobil tarafta(Android, IOS). Bu saydıklarım arasında hepsini tam anlamıyla desteklemiyor şuan. Ama geliştirilmeye devam ediliyor. Tam anlamıyla desteklemiyor derken mobil kısmını kastediyorum. Ama basit uygulamalar konusunda çoğu şeyi yapabiliyorsunuz.

Örneğin; Bir otomasyon programı yaptık diyelim. Bu program MySQL veritabanı kullanıyor olsun. Ayrıca birden fazla istemcisi olsun. Sunucu kısmını stabilite açısından Linux’de çalıştırdığımızı varsayalım. Diğer client cihazlar Windows ya da Mac işletim sisteminde aynı şekilde çalıştırabiliyoruz.

Örnekte olduğu gibi gayet güzel geliştirme ortamı. Şuan için bildiğim kadarıyla saydığım platformları destekleyen başka bir çatı yok. Embarcadero firmasının Rad Studio’su da, Microsoft’un Visual studio’su da hepsini desteklemiyor.

Yapacağınız bir uygulamayı tek sefer kod yazarak birden fazla platforma çıkartabiliyorsunuz. Bunun için çalışacağı platformda derlemeniz gerekmektedir. Windows’ta yazdığınız projeyi kopyalayıp Ubuntu’daki Qt de derlediğinizde Debian tabanlı tüm işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz yani.  Aynı şey Mac içinde geçerli.

Mobil tarafta bazı özel işlevler haricinde hemen hemen herşeyi yapabiliyorsunuz. Basit bir arayüz tasarlayıp kendiniz deneyebilirsiniz. Android için uğraşacak arkadaşlar için NDK ve SDK’ya ihtiyacınız olacaktır.

Qt bir dil değildir ama kendi ürettikleri QML diye bir dilleri mevcuttur. Kullanan firmalara baktığınızda QML dilini LG, Mercedes-Benz, Peugeot azımsanmayacak büyüklükteki firmaları görüyorsunuz. Araba kokpitlerinde kullanılan göstergeler, multimedya ekranları, lg tvlerde bulunan webos işletim sistemi bu dile güzel bir örnektir.

Qt de işlev açısından önemli bir sürü hazır kütüphaneyi bünyesinde barındırıyor. Bunlardan en çok kullanılan kütüphanelere örnek QNetwork, QSerialport, QMultimedia, QSql sayılabilir. Eğer bu yazı ile ilgilenildiğini düşünürsem C++ ile Qt kullanarak bazı uygulamalar yapmaya başlayabiliriz. Sormak istediklerinizi yorum olarak yazın mümkün oldukça güncelleyip yazıyı yeni rehber hazırlayabilirim.Teşekkürler okuduğunuz için

Mutlu kodlamalar,

4 Responses

  1. Qt ile ilgili yararlı bilgi olmuş, bilmeyenler için güzel içerik. Bu konu hakkında yazıların devamını bekliyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.