Üniversitelerde ön kayıt

Üniversitede e-kayıt nasıl yapılır, koşulları nedir ile ilgili güncel yazımızla sizlerin karşısındayız. Çok fazla soru aldığım için, bu soruyla ilgili kayıt yapmak durumunda kaldım. Öncelikle sorusundan ziyade; üniversite e-kayıt nedir ona bakmamız lazım?

Üniversitelerde ön kayıt
Üniversitelerde ön kayıt

Üniversite e-kayıt nedir?

Üniversite kayıtlarında kayıt için, okula gitme zorunluluğu bulunmaktaydı kısa bir süre öncesine kadar. Fakat sürekli teknolojiye ayak uydurmaya çalışan Türkiye, kaydı kolaylaştırmak ve öğrencilerin mağduriyetini en az düzeye indirgemek için e-devlet portalından üniversite kaydı yapılmaya başlandı. E-devlet şifrenizle e-devlet portalına giriş yaparak üniversite kaydı yapılabiliyor artık..

Üniversite e-kayıt için neler gerekli?

Çok düşük bir ihtimal ama üniversitenin e-kayıt desteklemesi lazım. Üniversite e-kayıt işlemini tamamladıktan sonra, üniversiteye gitmenize gerek yok. Çünkü bütün işlemler tamamlanıyor. Bunun için bir de e-devlet şifresi gerekiyor.

E-devlet şifrem yok, ne yapmalıyım?

E-devlet şifresi postanelerden alınabilmekte. Fakat kötü bir haberimiz var, eğer e devlet şifreniz yoksa ptt’lerde şu sıralar üniversite kayıtlarından kaynaklı yoğunluk yaşandığı için acele etmenizde fayda var. Başka yerden alamıyorsunuz, bilginiz dahilinde olsun

Üniversite e-kayıt işlemimin tamamlandığını nasıl öğrenebilirim? 

Üniversite e-kaydınız tamamlandıktan sonra size yazdırmanız için bir form çıkacaktır. Üniversite e-kayıt işleminin tamamlandığına dair belgeyi yazdırmanız sizin yararınıza olacaktır. Her ne kadar elektronik ortamlarda işlemleri yapıyor olsak da, hata ihtimaline karşın üniversitenin kapısından girinceye dek o belge yanınızda bulunmalı bence 🙂

Üniversite e-kayıt işleminden önce yapmam gereken bir işlem var mı?

Bazı üniversiteler, üniversite kesin kayıt işleminden önce bir de sizlerden ön kayıt istemekte. Üniversite ön kayıt hakkında her şeyi: Üniversitelerde ön kayıt https://www.sezaiacima.com/universitelerde-on-kayit/ linkinden öğrenebilirsiniz. Ön kayıt işlemini tamamladıktan sonrasında üniversite e-kayıt işlemini yapmanızı öneririm. Yine belgeyi yazdırmanız sizin yararınıza olacaktır.

E-devlet üzerinden kayıt linki hangisidir?

Kayıt için e-devlet şifrenizi aldıktan sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit linkine tıklayıp, kimliğinizi doğruladıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Ardından sizleri zaten yönlendirme yapıyor.

Sadece devlet üniversitelerine mi e-kayıt yapılabiliyor?

Hayır bunun dışında bir de aşağıda yer alan vakıf üniversitelere e-kayıt yapılabiliyor.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİFATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ
HALİÇ ÜNİVERSİTESİİBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİİSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ
İSTİNYE ÜNİVERSİTESİKAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ
KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİMEF ÜNİVERSİTESİ
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİOKAN ÜNİVERSİTESİ
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİSANKO ÜNİVERSİTESİ
TED ÜNİVERSİTESİÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Bu arada aşağıdaki yazılarımıza göz atmanızı da öneririz… 

Hangi Bölümü Okumalıyım?

Üniversitelerde Ön Kayıt İşlemi

Üniversite e-kayıt hakkında her şeyi öğrendiğinizi var sayabiliriz. Şimdiden hayırlı olsun. Hoşça kalın….

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümü Okumalıyım? başlıklı makalemizde hangi bölüm daha iyi, hangi bölüm kolay ve hangi bölümü okumalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.
Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: