Hangi bölümü okumalıyım?

Hangi bölümü okumalıyım? Üniversitede hangi bölümü okumak daha mantıklı?

Hangi bölümü okumalıyım sorusu sanırım şu sıralar hayatımızın büyük bir çoğunluğunu kaplamış durumda. Üniversite tercihleri başlamış durumda. Peki ama, hangi bölümü okumalıyım, hangi bölümü seçmeliyim gibi kendimize sorduğumuz sorulara nasıl yanıt bulabileceğiz. Haydi birazcık beyin fırtınası yapalım. Sonrasında zaten cevabı kendiniz bulacaksınız. Ben size şu bölümü okuyun veya okumayın demeyeceğim, sizler kendiniz bulacaksınız.

Hangi bölümü okumalıyım?
Hangi bölümü okumalıyım?

Neden okuyacağım?

Hangi bölümü okumalıyım sorusunun ilk başlığı, neden okumalıyım? O bölümü ne için okuyacağınız çok ama çok önemli. Para için mi, mutlu olmak için mi, yoksa kariyer odaklı bir meslek mi hedefliyorsunuz. Bu verilere Google üzerinden erişebilirsiniz. Bu sorulara yanıt verdikten sonra birinci aşamayı geçmiş olacağız. Bi ihtimal aranızdan bazıları, 4 yıllık üniversite okuyup askerliği düşürmek için de okuyor olabilir. Bu gâyet doğal.

Nerede okumalıyım? 

Garip bir soru değil mi? Nerede okumalıyım? ” Hangi bölümü okumalıyım  sorusundan, nerede okumalıyım sorusu geldi şimdi de. Nerede okuduğunuz okuduğunuz bölümle ilgili. Örnek veriyorum, işletme bölümünü Boğaziçi‘nde okumayacaksanız pek fark oluşturmaz. Tıp fakültesi her yerde aynıdır mesela. Bu da öyle bişey. Tercih edeceğininiz okulun merkezde mi, yoksa kuytu bir ilçesinde olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Şehrin büyüklüğü ve konumu ne derece önemli?

Tercih edeceğiniz şehrin büyüklüğünden ziyade, sizin o şehrin büyüklüğünü kaldırıp kaldıramamanız önemli. İstanbul’da yaşayan birinin (küçümsemek manasında değil), Bayburt gibi bir yerde yapması zor gelebilir. Antalya’da yaşayan birinin, Erzurum’da okul okuması da zor olacaktır. Antalya yanarken, Erzurum donar çünkü.

Hangi bölümü okumalıyım sorusunun final sorusu…

Parasal boyutu ne derece önemli sorusu olduğunu az çok tahmin etmişsinizdir. Hangi bölümü okuyorsanız okuyun, sevdiğiniz bir bölüm olmasına dikkat edin. Aksi takdirde canınız çok yanıyor. Bilgisayar işlerinden anlıyorsanız, sonu bilgisayara giden bir bölümü, elektronik işlerinden anlıyorsanız elektroniğe giden bir bölümü, yemek yapmayı seviyorsanız sonu aşçılığa giden bir bölümü tercih etmeye özen gösterin. Sevdiğiniz bir iş olduğu zaman inanın bana paranın veya işin zorluğunun hiçbir önemi kalmıyor.

Son olarak… 

Hangi bölümü okumalıyım sorusuna bir nebze de olsa yanıt vermeye çalıştık. Hangi bölümü okumak istediğinize sizin karar vermeniz daha sağlıklı. Burada anlattıklarım sizin yararınıza ve tecrübelerime dayanarak söylediğim şeylerden ibaret. Görüşmek üzere… Hangi bölümü okuyacaksınız, paylaşmak ister misin?

Bir önceki yazımız olan Üniversitelerde E-Kayıt Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde okula gitmeden üniversite kaydı, üniversite e kayıt işlemi ve üniversite e kayıt ön kayıt aynı mı hakkında bilgiler verilmektedir.
Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: