Ana sayfa Webmaster Seo Pinterest Nedir, Kullanımı?

Pinterest Nedir, Kullanımı?

17
Pinterest nedir, kullanımı nasıl olmalıdır
Pinterest nedir, kullanımı nasıl olmalıdır

Pinterest Nedir, Kullanımı?

Pinterest  sosyal medya siteleri arasına sonradan yerleşmiş, resim video paylaşarak hit kazanmayı hedefleyen güzel mi güzel bir sosyal sitemizdir. Şimdi diyeceksiniz ki, facebook var, twitter var, friendfeed var, var da var. Ne gerek vardı ki böyle bir şeye. Bu sitede bir resmi pinlediğiniz zaman aşağıda bağlantı kısmı var. Yani bi nevi bu resim, bu siteye aittir diyebiliyorsunuz. Bu sayede de backlink kazanmış oluyorsunuz.  Ayrıca, resmi raporlama-şikayet etme gibi bir özelliği de var sitemizin. Bu sayede, eğer o resmin o siteye ait olmadığını düşünüyorsanız, “Report Pin” ibaresine tıklıyor ve akabinde resmi raporlamış oluyoruz.

Pinterest‘in diğer sosyal paylaşım sitelerinden farkı ne diye sorarsanız, bunda takip ya da durum beğendirme tarzı olaylar yok. Pinterest konsepti gereği genelde görselliğe önem verir. Yani resim paylaşıyorsunuz, resimlere yönelik bir durumdur. Pinterest aracını eğer seo aracı haline getirmek istiyorsanız, resimlerinizin pinlenmesi, yani bir başkası tarafından dağıtılması, sitesinde kullanması gerekir. Bu sayede doğal yoldan backlink kazanıp, sitenizin kalitesinin arttığını göreceksiniz. Unutmayın, pinterest.com pagerank değeri 9 olan bir site. Bu da pagerank değeri pr9 olan bir siteden backlink almak demektir. Bunun sitenize faydası gözle görülür derecede artacak, alexa hitinizde gözle görülür derecede düşüş yaşanacaktır.

Nasıl Kullanırım?

Bu çok basit. Pinterest.com ‘a girin ve siteye kaydınızı yapın. Hemen ardından ise pinlemeye başlayın! Resmi paylaşırken de açıklama kısmına adresinizi yazmayı unutmayın. Bu sayede backlink kazanmış oluyorsunuz çünkü. O resim (Pinterest dilinde pin) paylaşıldıkça kalite kazanacak ve sitenizin pinterest backlink değeri de haliyle artacaktır.

Etkili Pinterest Kullanımı.

Pinterestte eğer iyi bir pin oluşturursanız, sizi pinleyenler çok olacak haliyle verdiğiniz bağlantıya da aynı şekilde. Verdiğiniz bağlantıya tıklanması ise alexa sıralamalarında yükselmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca arama motorları sitenize giren kişi sayısının fazla olduğundan sitenizi daha hızlı indeksleyecek böylelikle sitenizin değeri artacak, buna paralel olarak pagerank değerinde artış gözlenecektir. Etkili bir pin için, resim sayısını bol tutun. Ben kendim de öyle yapıyorum. Özellikle görsel açıdan zengin olan sayfalar, Google nezdinde de daha hızlı yükselecektir. Bunu da dikkate almanızı öneririm. Seo makalesi okududuysanız bilirsiniz, sürekli görsel indeks arttırmamız gerektiğini söylerler. Buna ben de katılıyorum. Bunun nedeni Google görsellerde sitemi arattığım zaman orada görüntülenen sonuç sayısı.

Her yazı sonunda söylediğim gibi ilerleyen konularda bu tür kaliteli backlink kaynaklarına ayrıca değineceğiz. Backlink hakkında geniş kapsamlı bilgi almak için, Backlink Sağlama Yöntemleri adlı kaynağımıza göz atabilirsiniz.

Hoşçakalın. Kendinize iyi davranın. Sınav haftam olması sebebiyle paylaşımlarımda aksama olabilir. Şimdiden hoşçakalın.

Siteye kaydolmak için pinterest.com bağlantısına gidebilirsiniz. Benim Pinterest paylaşımlarımı görmek için ise, http://www.pinterest.com/s3zaii/ adlı bağlantıya gidebilirsiniz.

Pinterest hakkında görüşleriniz varsa bizimle paylaşabilir, konu hakkında daha detaylı bilgi almak için dilerseniz biraz bekleyebilir, dilerseniz iletişim formundan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Solid State Disk Nedir başlıklı makalemizde .Yüksek hızda yazma ve okuma, hdd mi ssd mi ve neden solid state disk hakkında bilgiler verilmektedir.

17 YORUMLAR

 1. Pinterest sessiz sessiz gerilerden gelen ama popülerliği gittikçe artan bir sosyal platform. Kullanımında ise sitenize büyük yararları olacaktır.

 2. Bu detaylı ve doyurucu paylaşımınız çok hoşuma gitti umarım hep böyle devam edersiniz saygılarımla…

 3. Pinterest ilk çıktığı zamanlarda çoğu kişi tarafından yabana atılan bir siteydi. Fakat websitelerimin pinterest ile bağlantısını kurduktan sonra gördüm ki gerçek hit ve popülerlik kazandırdı bana.

 4. Oldukça faydalı bir konuya değinmişsiniz açıkçası. Ben uzun zamandır kullanmaktayım pinterest i. Ayrıca siteniz adına doğrulama yaptınız taktirde daha verimli olacağını düşünmekteyim.

 5. Pinerest’i aktif olarak kullanan birisiyim.Websitenize seo açısından büyük katkıları oluyor.Tavsiye ederim.

 6. Pinterestte yeniyim.Bir pano oluşturdum.Bu panoya bir pin oluşturdum.Pine bir isim koydum herşey tamam.Fakat ara kısmına bu pinin ismini yazıyorum fakat pinin arama listesinde gözükmüyor.Hliyle hiç bir anlamı kalmıyor.yardımlarınızı bekliyorum.

   • tabii eminim.zaten şikayetim başka kullanıcıların benim pinlerimi görememesi.benim yüklediğim pinler başkaları tarafından aramalarda gözükmüyor.

   • profilim/pinler kısmında gözüküyor, onda sorun yok.diğer kullanıcılar benim pinimin ismini yazdığında, ara dediğinde çıkan sonuçlardapinim gözükmüyor.

 7. Uygulamayı açtığımda sadece videolar görüntüleniyor.fotoğrafları göremiyorum ne yapmam lazım acaba

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here