Backlink nedir, backlink sağlama yöntemleri

Backlink Sağlama Yöntemleri

Merhabalar bu yazıda Backlink Sağlama Yöntemleri adlı konu hakkında konuşacağız. Bir çok yerden duyarız yok backlinkler şöyle olsun, yok backlinkler böyle olsun. Backlinkleriniz uzun süreli olsun, kaliteli yerlerden backlink alın diye. Ama gelin görün ki backlink’in daha ne olduğunu bilmeden backlink fiyatları satan adamlar biliyoruz. Şimdi dilerseniz, backlink nedir önce onu ele alalım.

Backlink Türkçe anlamıyla geri link anlamına gelmekte. Kafanızda şekillenmesi maksadıyla söylüyorum. Bir web siteniz var. Bu web siteniz tanınmıyor. Backlink web sitenizin tanınmasına, arama motorları tarafından hızlıca indeks almasına, web sitenizin Alexa’da yükselmesine yardımcı olur. Sitenizin indeks hızını arttırırken aynı zamanda arama motorlarının sitenize ne sıklıkta gireceğine karar verir. Ne kadar fazla backlink sayınız varsa, sayfanız o kadar hızlı indekslenecektir. Nedenini sorarsanız ne kadar fazla backlink, o derece fazla tanınırlık. Yalnız olaya şöyle bakmayın. Her siteye backlink verirsem eğer sitem yükselir. Neyle ilgili bir siteniz varsa, onunla ilgili sitelerden backlinkiniz olsun. Blog siteniz varsa, blog sitelerinden olsun backlinkleriniz. Moda üzerine ise moda sitelerinden.

Şimdi gel gelelim kuru fasulyenin faydalarına. Backlink Sağlama Yöntemleri‘ne. Backlink sağlama yöntemlerini madde madde inceleyeceğiz. Böylelikle kafanızda biraz daha şekillenir ve siz ezbere bilgi yerine olayın mantığını anlayarak, gerçekten sağlıklı backlink alabilecek-verebileceksiniz.

Öncelikle iki kısma ayrılırlar: NoFollow-Dofollow.

Nofollow linkler, arama motorları tarafından önemsenmeyen, sadece backlink olarak kalan sitelerdir. Backlink alırsınız ama arama motorları tarafından önemsenmeyen linklerdir. Sitenizin alexa tarzı sitelerde yükselmesine yardımcı olur. Ama Pagerank çalışması yapıyorsanız pek bir fayda sağlamaz düşüncesindeyim. Düşüncesindeyim diyorum, çünkü böyle bir girişimim olmadı.

Nofollow link sağlamanın bir sürü yolu var. Bunlardan en önemlilerinden birisi Ziyaretçi formları. Ziyaretçi formlarına bir yorum yaptığınız zaman sizden sitenizi de ister. Site kısmına sitenizi, isim kısmına da sitenizin anahtar kelimesini yazarsanız o zaman backlink almış olursunuz. Ama şöyle bir durum var ki ben bunu pek önermiyorum. Yabancı makalelerden okuduğum kadarıyla, yabancı insanlar pr’si yüksek diye link kalabalığı yapıp sitelere saçma sapan yorumlar yapıyorlar. Sadece bir konu hakkında fikriniz varsa yorum yapın. Aksi takdirde hem boşuna uğraşmış olursunuz hem de kendinizi boşuna başkasının nefretini kazanmış olursunuz. Eğer sitenizin yorum formunda site görünsün istemiyorsanız, WordPress Yorum Formu Link Kaldırma adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Nofollow link kazanmak için bir diğer yöntem ise, kaydolduğunuz forum sitelerinin profil kısmında web sitenizi yazmak, yazdığınız forum sitelerinde örneğin blog sitem adlı tanıtım yapmaktır. Link vererek böylece web sitenizi eklemiş backlink almış olursunuz. Genelde zaten nofollow olurlar. Bir diğer yöntem ise, Flickr, FriendFeed,Youtube gibi sosyal ağlarda web sitenizi yazmak. Yine nofollow yanlız bu tarz sitelerin backlinkleri yüksek olduğu için sitenizin indeks hızına olumlu katkı yapar. Böylelikle siteniz arama motorları tarafından yükselip, daha hızlı indekslenir.

Nofollow linkleri özet geçecek olursak, sitenizin arama motorları tarafından önemsenmeyip indeks hızınıza olumlu katkı edecek backlink çeşididir.

Gel gelelim Dofollow Linklere.

DoFollow linkler, sitenizin arama motorlarına katkı sağlayacak, indeks hızına katkı edecek, sitenizin pagerank değerinin artmasına yardımcı olacak web sitenizin kalitesine kalite katacak en verimli ve doğru backlink alma çeşididir.

Nasıl Dofollow link elde ederim?

Bunun da çeşitli yöntemleri mevcut. Öncelikle tanıtım yazılarını kullanabilirsiniz. Tanıtım yazıları sitenin ömrü boyunca orda kalacağından sitenizin pagerank değerine olumlu katkı yapar, indeks hızınıza olumlu katkıda bulunur.

Bir diğer yöntem ise doğrudan bağlantı. Bir şahıs sitenizi doğrudan bağlantı önererek, öneriyorsa bu site de kaliteli bir site ise bu durumda pagerank değeriniz artacak ve kalitesi de artacaktır. Çünkü arama motorlarının nezdinde Backlink’ler dofollow ise siteniz kaliteli bir sitedir.

DoFollow Backlink Sağlama Yöntemleri‘nden bir diğer yöntemi ise bu özellikle mozila, adobe gibi yüksek firmalarda link elde etmeniz. Backlink Sağlama Yöntemleri hakkında ilerde daha çok fazla konuşacağız, kısaca değindik. İlerde bunun hakkında çok konuşacağız deme sebebim, çünkü çok kapsamlı bir konu.

Şimdilik sadece Backlink Sağlama Yöntemleri konuda kısaca mantığı kavrattırmaya çalıştım. Kendinize iyi bakın. Yakın bir zamanda tekrardan görüşmek dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Usulü Twitter başlıklı makalemizde ahsar.com nedir, ahsar.com twitter ve osmanlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 117 yazı
Sezai Acıma
Sezai Acıma
Can sıkıcılığı felsefe edinen insanlardan sıkılan adam.
Yorumlar (22 yorum)
Ayhan KARAMAN
Ayhan KARAMAN #
- 22:20

Ellerine sağlık hocam güzel makale yazmışsın.

Tayfun Güney Üst
Tayfun Güney Üst #
- 17:18

Gerçekten Başarılı Bir Yazı Olmuş Backlink Saglama Yönetimi Bilmeyenler İçin

  Sezai Acıma
  Sezai Acıma #
  - 18:23

  Değerli yorumlarınız için teşekkürler

Ayhan
Ayhan #
- 21:03

Backlink SEO ile uğraşmaya başlayanların en çok peşinde koştuğu olaydır. Ancak tabi tadını kaçırmamk gerekitr

Fullfilmonline
Fullfilmonline #
- 20:07

Seo ya yeni başladım ve araştırmalarımı bundan sonra bu sitede yapıcam paylaşımınız için teşekkürler , takipdeyim sizi.

Abdullah
Abdullah #
- 16:13

Backlink paketleri ile artık bunlarında bir önemi kalmadı. Para işine döndü resmen herşey.

Arda Egridere
Arda Egridere #
- 17:31

eline sağlık gerçekten yararlı bir konu olmuş

Burak
Burak #
- 17:04

Backlink çok önemli gerçekten. 2 tane tanıtım yazısı aldım. Listede olmayan kelimede birden 50. sıra geldim

Bilal Can
Bilal Can #
- 18:56

güzel yöntemler. tanıtım yazıları ve seo paketleri doğru kişilerden alınırsa başarı muhtemeldir.

Uygar
Uygar #
- 20:44

Mozilla veya adobe gibi sitelerden nasıl do follow olarak backlink alabileceğimizi açıklarsanız çok sevinirim sabırsızlıkla bekliyorum.

Serkan
Serkan #
- 00:20

Bu ara kalieteli backlink alma peşinde koşturuyorum ama gördüklerim beni hayrete düşürüyor gerçekten. Adamlar nerelere nasıl linkler koymuşlar ya 🙂

medeni
medeni #
- 17:44

Çok güzel bir konuya değinmişssiniz,ama backlink için şuan google,de ust sıralamalara çıkmak çok zorlaştı.bence en önemli husus içeriklerin sürekli güncel ve özgün olması gerekiyor.

Oyunları Seviyoruz
Oyunları Seviyoruz #
- 21:28

Teşekkürler bilgilendirici bir yazı.

Murat
Murat #
- 21:37

güzel konu olmuş başarılar

yaLan1ask
yaLan1ask #
- 15:36

Teşekkürler hocam işime yaradı

  Sezai Acıma
  Sezai Acıma #
  - 18:08

  Rica ederim…

LEZZET TRAMVAYI
LEZZET TRAMVAYI #
- 15:14

yemek ve mekan blog yazarı olarak tanıtım yazısı ( pembe kariyer ) ve röportaj ( gezimanya ) yapıldı. ama backlink alamadım nasıl oldu anlamadım 🙁

  Sezai Acıma
  Sezai Acıma #
  - 20:22

  Tanıtım yazısı en sağlam backlink sağlama yöntemidir. Zamanla o da backlinkler arasında görünecektir.

Sosyal Geeks
Sosyal Geeks #
- 10:21

Hocam elinize emeğinize sağlık. Sitenize bir girdim konudan konuya sıçradım. Çok faydalı yazılar.

Filmork
Filmork #
- 17:42

Teşekkürler çok yararlı bir yazı olmuş işime yaradı.

hediye
hediye #
- 01:47

teşekkürler hocam bilgi ve paylaşim için

  Sezai Acıma
  Sezai Acıma #
  - 21:30

  Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara