Neden Wordpress

Neden WordPress ?

Merhaba arkadaşlar bu yazıda WordPress‘in neden blog scriptleri arasında bu kadar ünlü olduğuna değinmek istiyorum. Değinmek istiyorum diyorum çünkü böyle ahım şahım bir WordPress bilgim yok. Benim sadece bana yetecek kadar WordPress bilgim var. Bunun sebebi de web site olaylarına yeni girmiş olmam. Sürekli bir çok web site WordPress blog scriptini kullanıyor. Kullanmaya da daha fazla devam ediyorlar. Yeni yeni web siteler, özgün bir script kullanmak yerine WordPress’i tercih ediyorlar. Peki neden? Düşündünüz mü? Neden WordPress’in popülerliği bu kadar fazla? Neden WordPress bu kadar rağbet gördü?

Öncelik olarak değinemm gereken mevzu özelleştirilebilir olması. WordPress kullanırken özelleştirme seçeneklerinin çok fazla olduğunu zaten göreceksiniz. Sizlere bu özelleştirme seçeneklerinden az bir şey bahsedebilirim. Örneğin, istediğiniz kadar tema yükleyebilirsiniz. Hem premium hem de ücretsiz olanları mevcut. Web sitenin teması Türkiye’de aşırı derecede önem arz etmekte. Sitenin görünümü hoşumuza gittiği zaman o siteye bir daha bakmak isteriz. Bunun nedeni içeriği değil, görünümüdür. Bu özelleştirme seçeneği sadece küçük bir kısımdan ibaret. Gel gelelim diğer seçeneklerden birine. Bu seçeneklerden biri de kuşkusuz eklentilerdir. Eklentiler sayesinde o kadar fazla özelleştirme yapabiliyorsunuz ki scripti yeniden yazmış gibi bir özgürlük sağlıyor sizlere. Tamam, eklentiler bazen sitenin kasılmasına yol açabiliyor; ama beyler bayanlar WordPress’in en güzel özellikleridir bu eklenti olayı. İstediğiniz şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Bundan daha güzel ne olabilir ki?

Hazırsanız devam edelim… WordPress’in güzel özelliklerinden birisi de az önce bahsettiğim premium tema olayı. Tema yapan arkadaşlar en fazla kullanılan script için tema yazarak, paralarını kazanıyorlar. Resmen bir iş kolu haline gelmiş durumda. Eklentiler de aynı şekilde. Premium eklenti yapıp satan bir sürü insan mevcut. Bu kadar uzun bir ticaret alanı olan scriptin ticaret hacminin de yüksek olması pek de anormal bir durum değil zannımca.

E peki Blogger, Blogcu vs…

Blogger Google’nin sağladığı en güzel hizmetlerden birisi. İyi güzel de, arkadaş ben teması dışında çok fazla ekleme çıkarma yapamıyorum. Tamam, güzel indeksleniyor, tamam hızlı, tamam ücretsiz ama ben istediğim hale koyamıyorsam neden kullanayım ki? Blogcu ve diğer blog servisi veren siteleri görmek için tıklayabilirsiniz.

Bu kadar güzel tarafı olan bir scriptin dez avantajı yok mudur ?

Güvenlikle başlayalım dilerseniz. Hackle ilgilenen arkadaşlarımız varsa, exploitlerin en fazla WordPress ve Joomla scriptleri için yazıldığını bilirler. Sürekli açık aranır ve nitekim bulunur da. Sonrasında eğer kendi domaininize .com .net vs bir siteniz varsa bunu kurabilmek için hosta ihtiyacınız vardır. Her ne kadar ücretsiz host veren firma varsa da bir yerden sonra artık host almak durumunda kalıyorsunuz. Sonrasına gelince, eklenti kurulumları bazen sıkıntı çıkarabiliyor. Bu da az önce belirttiğim gibi ayrı bir ticaret kolu haline geldi. Blogger çok hızlı indeksleniyor diyen arkadaşlar olacaktır. Eklentiler aracılığıyla seo seviyesi en yüksek seviyeye çıkacağından böyle bir problem artık efsane oldu. Az biraz “Php my admin” bilginizin olması gerek ne yazık ki. Veri tabanı oluşturup, o veri tabanı bilgilerini kullanarak kuruyorsunuz. Ama bir de şöyle düşünün, bu işlem çok basit. Gözünüzün korkmasına hiç gerek yok. İlerleyen zamanlarda kurulumunu videolu halde anlatacağım.

Evet dostlar benden şimdilik bu kadar. Bunun hakkında ilerde daha fazla yazı yazacağım. Kendinize çok ama çok iyi bakın.

Bir önceki yazımız olan Vize Final Dönemi Öğrenciler başlıklı makalemizde döneminde, final ve nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

“Neden WordPress ?” için 6 cevap

 1. Yüksel avatarı
  Yüksel

  Gerçekten de wordpres Blogger’a göre daha fazla rağbet gördü. İndexlemesi nasıl iyi mi?

  1. Sezai Acıma avatarı

   Konuya ve yazıya göre değişmekle beraber, eklentilerin faydasını görebiliyorsunuz. Arkasında Google’nin desteği olmamasına rağmen gerek pingler aracılığıyla, gerek Google’nin webmaster araçları aracılığıyla indekslenebiliyor. Ama özelleştirme seçeneği blogger’dan çok çok daha iyi. Ama acemiler için Blogger kaçınılmaz bir nimet düşüncesindeyim açıkçası.

 2. Kamil avatarı
  Kamil

  Her şey iyide bi tema yapamadım ya 🙂 birde onu anlatırmısınız bi ara

 3. Sezai Acıma avatarı

  Ne yazık ki bilgim dahilinde olmayan bir konu olduğu için yardımcı olamayacağım. Yalnız youtube’da bir sürü eğitim videosu var. Bi bak istersen.

 4. Kontör Yükleme avatarı
  Kontör Yükleme

  WordPress candır can.

  1. Sezai Acıma avatarı

   Ben de kesinlikle öyle düşünüyorum : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir