Ana sayfa Yazılar Sosyalleşme ürünü bloglar

Sosyalleşme ürünü bloglar

5
Sosyalleşme Ürünü Bloglar
Sosyalleşme Ürünü Bloglar

Merhaba dostlar. Bu yazıda gelişen teknolojinin güzel bir nimeti olan bloglardan bahsedecem. Günümüzde insanlar artık hayatlarının bir çoğunu sosyal medya sitelerinde geçirmekteler. Bu güzel mi, değil mi bilinmez. Yalnız bu aynı zamanda insanların dertlerini anlatabilecekleri, gezip gördüğü yerleri anlatabilecekleri, bilgilerini paylaşabildikleri bir ortam da oluşturmuş durumda. Bunun ne olduğunu bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Ne mi? Bloglar, evet. Hayatımızın her ne kadar istesek de, istemesek de hayatımızın her zaman içinde olan küçük günlükler. Bu blog sitelerini aktif olarak kullanan biri olarak size söyleyebilirim ki, gerçekten insanı rahatlatan, bilgi aktarımında en büyük yardımcı web siteler. Bu gelişen teknolojide herkesin bir web sitesini olmasını isterim doğrusu. Çünkü insanlar genelde iletişimlerini bu bloglar aracılığıyla yapıyor. Düşünün, bir blog sahibisiniz. Sitenize girenler sizin bilginizden faydalanıyorlar. Hem de ücretsiz. Herhangi bir ücret ödemeniz de gerekmiyor üstelik. Bilginizi paylaştığınız zaman eğer blogunuzun hiti artarsa bunu zaten paraya dönüştürebilmeniz için gerek googlenin, gerek reklam firmalarının bir sürü imkanı var. Bunların başında Google’nin kendi sistemi olan Adsense gelmekte elbette. Sitenizin istediğiniz kısmına adsense reklamını ekliyorsunuz. Reklamlara tıklandıkça para kazanabiliyorsunuz. Bumerang var mesela. Şablona tıklandıkça reklam alıp, para kazanabiliyorsunuz. Ama peşin peşin söylemem gerek; eğer amacınız para kazanmak için blog açmaksa bence bu işin ticaretini yapmanız yeterli. Öyle bir yerlerde yazıp da bu yazdıklarınızı paraya dökmek emeğinizi satmak sayılabilir. Ben de bu emeğin satılması gerektiğine inanmıyorum. Belki biraz geri kafalılık, belki de emeğe fazla değer veriyor oluşum… Her neyse… Aşağıda kendi blog sitenizi açmak için bir kaç tane web sitesini anlatacağım. Karar sizin burası büyük bir âlem. Başlıyoruz, hazır mısınız?
Blogger-Google servisi
Google’nin en güzel nimetlerinden biri. Blogger adlı siteye giriş yapıp kaydolduktan sonra sizi yönlendirip saniyeler içinde dilerseniz blogspot.com uzantılı dilerseniz kendi adınıza açtığınız siteyi yönlendirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Bilen varsa not da geçmek istiyorum. Hızlı indekslenmesiyle bilinen, herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyen bir blog sistemi. Eminim hoşunuza gidecektir. Blog işi için iyi br başlangıç olabilir diye tahmin ediyorum. İlerleyen zamanlarda buna daha ayrıntılı göz atacağız. Blogger’dan blog açmak için tıklayın.
WordPress
Blogspottan bahsettim ya az önce, bu wordpress birazcık kodlama bilgisi gerektirmekle beraber, eklentileriyle blog işini daha bir eğlenceli hale getirip kendinizi geliştirme olanağı sunmakta.Dilerseniz wordpress.com uzantılı bir site alabilir, dilerseniz hosting ve domain alarak sitenize kurabilirsiniz. Birazcık ileri seviye blog kullanıcılarına hitap ediyor. Aşırı özelleştirme seçeneği ile ön planda. İlerde buna da detaylıca göz gezdireceğiz.WordPress için lütfen.
Tumblr-Twitter servisi.
Twitterınızla otomatik giriş yapabileceğiniz, herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyen tabiri caizse çok şirin bir blog servisi. Kullanmak için tıklayın.
Blogcu
Blog oluşturabileceğiniz, yine kodlama bilgisi gerektirmeyen bir diğer blog servisi. Girmek için tıklayın
Aşağıda diğer bir kaç blog oluşturabileceğiniz site linkleri var. Dilerseniz onlara da göz gezdirebilirsiniz, istediğiniz servisi kullanıp bloglamaya başlayabilirsinz.

Azbuz.com (isminiz.azbuz.com)

Blog.com (isminiz.blog.com)

Benden şimdilik bu kadar, dilerseniz kendinize bir blog açabilir, paylaşıma paşlayabilirsiniz. Burada paylaşılmayan ama hoşunuza giden bir blog servisi varsa paylaşabilir, hem beni hem diğer okuyucuları aydınlatabilirsiniz. İyi geceler, esen kalın.

Bir önceki yazımız olan Öğrenci marketi BİM başlıklı makalemizde acılı kebap, bim ve çiğ köfte hakkında bilgiler verilmektedir.

5 YORUMLAR

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş. Ben de şimdi yeni blog açma isteği doğdu wordpress ya da tumblr olabilir. siz hangisini tavsiye edersiniz?

    • Bu konuda çok fazla seçenek mevcut. Ama eğer eklenti arıyorsanız wordpress, basitlik arıyorsanız arkasında Twitter’ın bulunduğu tumblr’ı öneriyorum. Tumblr adresimizi ziyaret etmek için sezaiacima.tumblr.com ziyaret edebilirsiniz.

  2. Google’ın Blogger hizmetinede değinmeniz gerçekten güzel olmuş. Yeni blogların çoğu Blogger üzerinden başlayarak ilerleyen zamanlarda WordPress alt yapısına geçmektedir. Ücretsiz olması ve deneyim kazanmak için ideal.

    • Kesinlikle kardeşim. Çünkü blogger’da herhangi bir bilgi gerektirmiyor. Sadece mail hesabınızla giriş yapıyorsunuz sonrasında ise olay basit. Google zaten yönlendiriyor sizi.

  3. birçok ortam var ve bloglar sayesinde insanlar kendi seslerini duyuruyorlar. en azından vakit geçiyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here