Kendinize Yetecek Kadar SEO Öğrenin

kendinize-yetecek-kadar-seo-ogrenin

Kendinize Yetecek Kadar SEO öğrenin adlı yazım, küçük çaplı, kendi halinde takılan blog yazarları, bir web sitem olsun da öyle ahım şahım bir seo olmasına gerek yok diyenler için bir yazıdır. Bu yazıyı yazma sebebim, kendimin de kullandığı yöntemler olması ve bundan kendimin de fayda görüyor olmasıdır. Bende işe yaradı diye, sizde de işe yarayacak diye bir kaide yok. Öncelikle bunu dile getirmemde fayda var. SEO‘nun ne olduğunu bilmeyenler için, Google’dan kısa bir araştırma yaparsanız sizin için daha verimli olur. Kısacası arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor ve sitenizin Google nezdinde arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayan yöntemleri içerisinde barındıran optimizasyona diyoruz. Tanım belki çok mantıklı veya doyurucu değil ama dediğim gibi ben bir şeyler biliyorum ama bunu dışa vurmada sorunlarım olabilir. Neyse, haydi başlayalım bir şeyler karalamaya.

kendinize-yetecek-kadar-seo-ogrenin
kendinize-yetecek-kadar-seo-ogrenin

İşinize Yaraması Muhtemel Kavramları Öğrenin

Ülkemizde ne yazık ki bu tarz işler, dışarıdan ithal edildiğinden kavramların çoğu İngilizce. Size advance+ seviyesinde ingilizce öğrenin demiyorum; yani öğrenin de sadece bu iş için öğrenin demiyorum. Örneğin backlink, seo nedir, ne değildir bunları öğrenmenizde fayda var. Backlink’in nofollow veya dofollow kısımlarını iyi bilmenizde yarar var. Böylelikle bir backlink çalışması yaptığınızda veya yaptıracağınızda en azından duruma hakimiyetiniz daha da artar. Böylelikle kendinize yetecek kadar SEO adımının ilk kısmını halletmiş olursunuz.

Elinizden Geldiğince Paylaşım Yapın

Bu sadece SEO için değil, her konuda böyle. Örneğin sosyal medya hesaplarınızda, örneğin var ise blog sayfanızda var ise kendinizle ilgili bir alanda elinizden geldiğince paylaşım yapın. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. “Kendinize yetecek kadar SEO diyorsun, ama paylaşım yap filan diyorsun. Ne alaka?” SEO kavramı, sadece backlink ile, sadece dışarıdan refere edilmeyle ilgili bir kavram değil. Eğer kendinizi güncel tutarsanız, Google da robot ama onun da kriterleri var. Kendinizi güncel tutarsanız, paylaşımlarınızın daha üst sırada çıkacağını söyleyebilirim. En çok yorum alan blog gönderilerim, üst sıralarda çünkü. Ben web sitede güncel olduğum zamanlarda yazı yazdığım zaman, indeks hızı da çok fazlaydı. Tesadüf olamaz herhalde.

Google Araçlarını Kullanmayı Öğrenin

Google analytics tool örneğin. Bu araçla web sitenizle ilgili bir çok metrike ulaşabiliyorsunuz. Bu aracı kullanmayı öğrenin evvela. Google güncellemelerini de takip edin. Oradan buradan öğrendiğiniz bilgiler yerine, girin Google Analytics’e nedir ne değildir, kendiniz bir göz atın. Aklınıza takılan bir konu olunca da “Ben anlamam arkadaş” demek yerine Google’da araştırmalar yapın. Belki çevrenizdeki insanlar size bir şeyler anlatamıyor olabilir fakat Dünya 7 buçuk 8 Milyar civarında bir nüfusa sahip. Sizin de nasibinize birisi çıkar emin olun.

Sizin Sektördeki Sitelerle İçli Dışlı Olun

Diyelim ki kişisel blog yazarısınız. Yazdığınız yazılar da Google’da görünüyor. Yarın öbür gün olur da profesyonel içerik editörü olacak iseniz, sektörde tanınırlığınız olmalı ki en azından “Ya ben bu adamı biliyorum, bu adam şu yazının yazarı” denilebilsin. Yani sizi ne kadar çok tanıyan olursa o kadar iyi. Özellikle de bu web site işlerinde filan. En kötü ihtimalle gider beraber bir çay içersiniz. Sohbet daha bi boş olur. Sektörde tanınır olursanız, sitenizi ziyaret eden kişi sayısı fazla olduğundan, SEO’ya olumlu yönde katkı sağlar.

İlgi Çekici İçerikler Yazın

Canınız sıkıldığında istediğiniz içeriği yazabilirsiniz. Ama ilgi çekici ve kendinize ait bir dil kullanırsanız, bu durumda sizi ziyaret eden kitleyi yakalamanız daha kolay olur. İçeriklerinizin SEO uyumlu olmasına dikkat edin lütfen. SEO uyumlu yazılar yazmayla ilgili yıllar öncesine ait bir yazım var. Göz atabilirsiniz. Umarım faydanıza olur.

Eklentilerden Faydalanmayı Unutmayın

Joomla, Drupal vb. bir yazılım kullanıyorsanız, bu yazılımların SEO eklentileri mevcut. Bu eklentilerden yardım almayı unutmayın. Bilmiyorsanız youtube üzerinde aratın. Yine anlamadıysanız, bana bir mail gönderin, elimden geleni seve seve yaparım. İnsanlık Ölmedi.

Kendinize Yetecek Kadar SEO Öğrenirsem Ne Olacak ?

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bir firmayla çalışırsanız, firma size güzel bir maliyet çıkartacak. Büyük çaplı bir e-ticaret sitesiyseniz zaten ajansla çalışmanız mecburi gibi bir şey. Ama sizin amacınız zaten “a kelimesinde ilk sırada olayım da satışlarım artsın” değil de, “internette bir şeyler paylaştığımda o paylaşımlarım biraz daha ön planda olsun” şeklinde ise bu önerilerim geçerli. Yoksa SEO olayı derya deniz.

Kendinize yetecek kadar SEO öğrenin konusunda söyleyebileceklerim bu kadar. Umarım bi faydasını görürsünüz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yoast Seo Uyumlu Yazılar Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde anahtar kelime kullanımı, anahtar kelime ve seo ve seo uyumlu yazı yazmak hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir