WordPress Resim Optimizasyonu

Wordpress Resim Optimizasyonu Eklentisiz, Programsız

Merhaba dostlar. Bu yazıda WordPress resim optimizasyonun web sitelerin yüklenmesindeki hızını biraz irdeleyeceğiz. Web sitelerde genelde büyük problemlerinin başında yüklenme hızı yer alır. Resimler ve videolar sayfanın yüklenmesinde büyük etken oynamaktadırlar. Bunun sebebi boyutları. Örneğin, 1 mb.lik bir video dosyasını embed kodu içerisinde paylaşsanız dahi sayfanın yüklenmesi gecikecektir. Çünkü aşırı bir istek, aşırı bir çağırma olayı var. Video’yu kendi sayfanızdan çağırmanız elbette size bir kazanç sağlayacaktır ama bir de şöyle düşünün, sonuçta o dosya yine çağırılmaktadır. Resimleri ele alalım ya da; resimler yüklenirken görsellik söz konusu olduğundan yine yüklenmenin hızına yol açar. Bu da web sitenin hızlı veya yavaş yüklenmesine yol açar. Örneğin, 500 kb bir resim ile 50 kb bir resmin yüklendiğini düşünün. Bu resimler sitenizin hızlı veya yavaş yüklenmesinde birincil faktörlerdendir.

Peki nasıl yaparız bu wordpress resim optimizasyonu olayını?

Resim optimizasyonu için isterseniz photoshop kullanın, isterseniz de paint. Ben bunlardan ikisini de kullanmak yerine iki tane web site kullanıyorum. Bu web siteler benim işimi yeterince görüyorlar. Birinci olarak resize your image. Bu site ne işe yarıyor derseniz eğer; bu web site sizin resminizi boyutlandırmanıza ve bu resmi istediğiniz ölçekte boyutlandırmanıza yardımcı olur. Buna alternatif olarak paint kullanabilirsiniz. Ama yok ben paintle uğraşmak istemiyorum, yok painti aç da şöyle de böyle de demek istemiyorsanız bu durumda bu site sizin birinci yardımcınız olacaktır. Siteye resmi upload ettikten sonra resmi yakınlaştırıp 100×100 piksel haline getirin. Sonrasında zaten indirmek için sizi bağlantıya yönlendirecektir.

Diyelim ki bunu yaptık bitti mi bu resim optimizasyonu denilen olay?

Bu optimizasyon denilen olayın bir de boyut düşürme kısmı var. Neden derseniz az önce de belirttiğimizi gibi boyutu da düşürmemiz çağırılan dosya boyutunu azaltacak ve sonrasında da yüklenilen dosya azaldığından hızı da görülür derecede artacaktır.  Diyelim ki az önceki resim boyutlandırma olayını tekrardan yaptık. Sonrasında ne yapmamız gerek neler bu resmimizin boyutunu düşürür. Şimdi bunun da aynı şekilde yok PS, yok GIMP programı önerenler olacaktır. Ben yine bir web site yardımıyla bu olayı gerçekleştirmek istiyorum. Web site için tıklayın. Resmi yükledikten sonra LOSS seçeneğini tıklayın. Sonrasında aşağıda resmi indirmeniz için bir bağlantı göreceksiniz. Oraya tıklayıp resmi bilgisayarınıza indirin.

Bir önceki yazımız olan CloudFlare nedir? Kurulumu? başlıklı makalemizde cloudflare nedir, cloudflare resimli ve nasıl kurulur hakkında bilgiler verilmektedir.

13 Responses

  1. Gerçekten bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Resimlerin sitelerin hızını bu kadar etkilediğini bilmiyordum. En kısa zamanda optimize edeceğim.

    1. Hocam hıza gerçekten etki ediyor. Bunu web sitenizde gtmetrix aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca tools.pingdom yazarak da test edebilme imkanınız var. Şöyle bir durum var. 100 kb.lik 10 tane resim 1.mb eder. Bu da ekstradan 1 mb yüklenme demek. Js ve Css dosyalarınızla beraber bayağı bir ediyor. Optimize etmek için Smush it eklentisini de kullanabilirsiniz. Yanlız benim önerim kendinizin optimize etmesi.

  2. çok sağolun. bu tip hız problemine sebep olan şeylere çözümler getirmek ve paylaşımda bulunmak gerçekten çok güzel

  3. Önemli bir konuya değinmişsin. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de resim optimizasyonu.

  4. güzel bir konuya degınmıssınız bayadır ugrasıyorum bu olayla her yolu denedım ancak hala googleden resımlerınızı optıme edın uyarı alıyorum analız yaptıgım zaman

  5. Merhaba, birden fazla fotoğrafın boyutunu küçültebileceğimiz bir adres var mıdır? Yukarıdaki sitelerin hepsine tek tek yükleyip indirmek gerekiyor.

    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir