Ana sayfa Webmaster Seo WordPress Jetpack Eklentisi

WordPress Jetpack Eklentisi

34
Wordpress Jetpack eklentisi, nedir nasıl kurulur
Wordpress Jetpack eklentisi, nedir nasıl kurulur

Merhaba dostlar bugün kendimin de çok aktif olarak kullandığı bir eklenti olan WordPress Jetpack Eklentisini tanıtmak istiyorum. Kendimin de aktif kullandığım dememin sebebi çünkü bana bir çok konuda yardımcı olması. Böylelikle de sitede olmasam dahi bazı işleri benim yerime halletmesi. İçerisinde js dosyaları barındırdığından sitenizi bir nebze olsa yavaşlatsa da inanın bana değer.

Şimdi dilerseniz hemen WordPress JetPack eklentisini tanıtmaya başlayalım.

Eklentiyi kullanabilmeniz için wordpress hesabınızın bulunması gerekmekte. Öncelikle bunu belirtelim.

Eklentiyi kurmak için, dilerseniz panelinizden Jetpack diye aratıp ya da buradaki linke tıklayabilirsiniz. Linkimize tıklayıp indirdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak karşımıza.

Wordpress Jetpack Kurulumu
WordPress Jetpack Kurulumu

Jetpack Eklentisini seçelim ve akabinde eklentiyi kurup etkinleştirelim. Etkinleştirdikten sonra hemen aşağı kısımda şöyle bir ekran çıkacak karşımıza. Az önce belirttiğimiz üzere wordpress hesabınızla giriş yapmanız gerekmekte.Giriş yaptıktan sonra eklenti aktif olacaktır.

Wordpress Jetpack Kurulum Ekranı
WordPress Jetpack Kurulum Ekranı

Adım adım ne tür özelliklere sahip olacağınıza göz atalım.

Wordpress jetpack kurulumu
Jetpack ilk kısım

Duyurular kısmı: Duyurular kısmından ziyaretçilerinizi yönlendirebilirsiniz. varsa yeniliklerden haberdar edebilirsiniz.

WordPress.com İstatistikleri: Hemen üst köşede ziyaretçiler hakkında geniş bilgi yer almakta.

Bildirimler: Site ile ilgili bildirimler yer almakta.

Jetpack Comments: Jetpack yorum aracıyla hem ajax destekli yoruma sahip oluyorsunuz. Hem de çok daha güzel bir yorum formuna.

Abonelikler: Ziyaretçilerinizin yazılarınıza veya sitenize abone olmasını sağlayan bileşen desteği sağlayan kısmı.

E-posta ile yaz: Elektronik posta ile yazı yazmanızı sağlayan kısım.

Beğeniler: WordPress yazılarınzıın WordPress kullanıcılar tarafından beğenilmesini sağlar.

Carouself: Resimlerinizi sürükleyip eklemenize yarar.

Wordpress jetpack kurulumu
Jetpack ikinci kısım

Related Posts: Benzer yazılar bileşeni.

Paylaşma: Yazılarınızın paylaşılmasına yardımcı olan bileşenimiz.

Spelling and Grammer: Yazılanların gramer kurallarına göre düzenler-gösterir.

VaultPress: Yedekleme eklentisi(Premium)

Gravatar kartları: Gravatar.com bağlantılarınızın sidebarda gösterilmesini sağlayan bileşen.

Genel Arama: Sitenizde ne var ne yok arayın.

Contact Form: İletişim formları siteniz için çok önemlidir. Bu sayede iletişim formu ekleyebilirsiniz.

Wp.me kısa bağlantıları: Sitenizin yazıları paylaşılırken wp.me bağlantısı kullanılarak paylaşılır. Böylelikle yazılarınız 301 yönlendirmesi sayesinde ayrıca backlink kazanmış olur.

Wordpress jetpack kurulumu
Jetpack Üçüncü Kısım

Google+ Profili: Google profilinizi götermenize yarar.

Mozaik galeriler: Yazı içerisine mozaik galeri eklemenize olanak ağlar.

Widget Visibility: Kullanıyoranız widgetleri özelleştirmenize yarar:

Custom Css: Eğer mevcut temanı desteklemiyorsa, özel css kodları kullanmanıza yarar.

Kısa Kod Gömme: Bir kod mu paylaşacaksınız, bunu yapabilmek için farklı eklentiler kullanmanıza gerek yok. Jetpack işinizi görecektir.

Mobil Tema: Eğer siteniz mobil tema desteklemiyorsa etkinleştirip kolayca mobil temaya sahip olabilirsiniz.

MarkDown: MarkDown (işaretli) kısımda yazın, html şeklinde yayın.

Harika Matematik: Sitenizde matematikle ilgileniyorsanız matematik kodlarını kullanmanıza olanak sağlar.

WordPress Jetpack eklentisi en çok önerebileceğim eklentiler arasındadır.En başta yavaşlatabilir endişesiyle kurmamıştım. Ama özellikle yorum formu kısmı çok hoşuma gitti. Bunun dışında kısa bağlantılar olayı da gerçekten harika.

WordPress Jetpack Eklentisi size kolaylık sağlar. Seo düzeyinizin artmasına yardımcı olur. Sitenizin kaliteli siteler arasına girmesini sağlamak bu eklenti aracılığıyla basit.

İlerleyen zamanlarda bu eklentinin özelliklerine ayrıca değineceğiz. Takipte kalın. Sormak istediğiniz, merak ettiğiniz bir konu olursa dilerseniz iletişim formundan dilerseniz hemen aşağıdaki yorum formundan bize ulaşabilirsiniz.

Hoşçakalın bir diğer yazıda görüşmek dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medyada Fenomenlik başlıklı makalemizde fenomenlik, fenomenlik nasıl oldu ve medyada hakkında bilgiler verilmektedir.

34 YORUMLAR

  • Aslına bakarsanız bir anlamda içerisinde barındırdığı css ve js dosyaları yüzünden sitenin yüklenme hızına azıcık olumsuz etki etse de “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.” mantığıyla hareket edebilirsiniz. Siteniz için gerçekten çok harika özellikler kazandırıyor. Bu kazandırdığı özellikler, sitenizin yarım saniye kadar geç açılmasına etki etse de hem kullanıcılar hem de sitenizin kalitesi açısından olumlu etki edecektir. İnce ayarlamaları da yaparsanız sitenizi yavaşlatmayacağını garanti edebilirim, hatta hızlandıracağını…

 1. Eklentiler sunucuyu yanıt süresini düşürmeyecek midir acaba? Bir de wordpress sitelerde etiket bulutu kullanmak sizce SEO için kötü mü?

  • Merhaba hatice, aslına bakarsan ne kadar fazla eklenti o kadar zarar. Ama şöyle bir durum var, Wp Cache de bir eklentidir, ama siteyi hızlandırır. Yani amaç eklentinin ne amaçla kullanıldığıyla ilgilidir. Star Rating diye bir eklenti vardı örneğin, eklenti site hızını aşırı derecede yavaşlatıyordu. Jetpack için söyleyeceğim, siteniz belki yarım saniye geç açılacak ama site kazandıracakları sınırsız. Etiket bulutu için söyleyebileceğim, Matt Cutts’un söylediği kadarıyla, artık etiket bulutu eskisi kadar önemli değil. Google Spam Yöneticisi bunu söylüyorsa bunun bir hikmeti elbette vardır diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 2. sitemde kullandigim cok guzel eklenti ozellikle duyuru sistemi cok isime yariyor. Sitemde mobil tema yok bu uygulamanin verdigi temada cok guzel pnu kullaniyorum hepnize tavsiye ediyorum.

 3. Benim merak ettiğim kısımda buydu eklentiler site açılış hızını düşürmekte ama gel gör ki ne yapsak yapalım bunlara ihtiyacımız olduğuda gerçek birşey yapamazmıyız sitenin sızlı açılması için.

 4. siteyi kurduğum anda ilk karşıma çıkan bu eklentiyi daha ne kurdum ne de güncelledim. İnşallah ileride merak ederim de kurarım.

 5. Jetpack eklentisini sürekli kullanıyorum. Özellikle istatistik kısmı diğer sitelere gerek duyurmayacak kolaylıkta. Ancak Related Post kullanmadım. Acaba konuları resim li mi gösteriyor?

 6. Jetpack eklentisi 2015 yılında daha çok kullanımı artacak bir eklenti :). Özellikle yeni getirdiği güncellemeler Jetpack yorum vb. uygulamaları gerçekten mükemmel ve dahice :).

 7. S.a. jetpack comments eklentsinde bir sorun yaşıyorum, yorumu yazdıktan sonra geçersiz güvenlik belirteci hatası veriyor, yorum yayınlanmıyor. neden olabilir sizce?

  • Bunun sebebi sitede eski Jetpack sürümü olması ya da akismet yorumundan kaynaklı olabilir. Düzeltmek için iki eklentiyi kaldırıp geri yükleyin. Düzelmesi gerek.

 8. Hocam çok detaylı bir açıklama olmuş, uzun zamandır araştırmasını yaptığım bu konu ile artık tarafınızdan bilgi sahibi oldum diyebilirim, teşekkürler..

 9. Jetpack eklentisi çok güzel ancak sitemin hızını çok düşürdüğü için kullanmıyorum. Bazen bu eklentinin güzelliğini gördükçe hızın yavaşlamasını göze alasım geliyor. Gerçi şöyle de bir durum var. Bu eklentiyi yüklemediğinizde bunun yerine işinizi görmek için en az 5 eklenti yüklemeniz gerekecek. Ancak buna rağmen kuracağınız 5 eklentiden çok daha fazla siteyi yavaşlatıyor.

 10. Hocam çok kararsızım kullanıp kullanmamakta. Site zaten yavaş. Biraz optimize ettik ama düşündürüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here