Ana sayfa Genel Whatsapp, Facebook’a satıldı.

Whatsapp, Facebook’a satıldı.

11
Whatsapp facebooka satıldı
Whatsapp facebooka satıldı

Merhabalar. Whatsapp uygulamasını sanırım şimdiye kadar duymayanınız hatta abartacak olursak kullanmayanınız olmamıştır sanırım. Uygulama anlık bir mesaj uygulaması. Günden güne artan akıllı telefon piyasasının vazgeçilmezlerinden diyebiliriz. Şahsım adına ben telefon aldığım zaman ilk olarak whatsappi indiriyorum. Çünkü hem normal mesajlaşmadan daha fazla kullandığım bir uygulama hem de reklam falan yok. Uygulama günden güne gelişiyor dedim çünkü artık akıllı telefon piyasası çok ama çok ileri seviyede. Artık telefon şirketleri whatsapp uygulamasına yönelik net paketleri yapmalı kanaatindeyim. Bu uygulamanın bu kadar rağbet görmesi güzel bir şey. Yalnız sosyal medya siteleri olsun, Google olsun bu whatsapp uygulamasına talip olan şirketlerdendi. Geçtiğimiz günlerde Facebook şirketinin kurucusu ve ceosu Mark Zuckerberg Facebook’u 4 milyar $ nakit, 12 Milyar nominal hisse ve geriye kalan 3 milyar $’lık miktarını ise Facebook’tan hisse vererek satın aldığı duyuruldu. Bu akla şu soruları da beraberinde getirdi. Acaba Whatsapp, Facebook messenger’in yerini mi alacak; Acaba uygulama reklam barındıracak mı? Bu tarz sorulara da açıklama niteliği taşıyan blog yazısında Whatsapp uygulamanın daha fazla gelişeceğini belirtti. Her ne kadar bu açıklama yapılsa da şahsım adına işin içinde Facebook varsa bilgilerin dışarıya verilmesi, bilgilerimizin facebook hesabımızla ilişkilendirileceği şüphesindeyim. Yani gizliliğe pek fazla önem vermeyen bir şirket. Gündemde ise sürekli bilgilerin dışarıya ücret karşılığı satıldığı söylentisi de dolaşıyordu. Böyle söylentilerle kafayı karıştıran bir şirket ne kadar güvenilir olur bilemem. İlerde umarım whatsapp benzeri uygulama çıkar.

Sonuç; Güzel bir fikir sonucu neredeyse 1 milyar kullanıcıya ulaşan Facebook hemen ardındansa 12 13 mb’lık boyutuyla 19 milyar $ eden bir uygulama. Burdan çıkaracağımız sonuç eğer aklınızda güzel bir fikir varsa bunu icraate dökün. Bu şirketler en başta bu kadar popüler değildi. Kendinize iyi bakın.

Bir önceki yazımız olan Her şey güzel giderken çıkan aksilikler başlıklı makalemizde Her şey güzel giderken çıkan aksilikler, sezai ve sezaiacima.com hakkında bilgiler verilmektedir.

11 YORUMLAR

 1. Whatsapp uygulama geliştiricileri daha önce twitter ve facebook sitelerine iş başvurusu yapmış ancak reddedilmişlerdi. Zaten geliştiricilerden bir tanesi Yahoo firmasında çalışmakta..

  • Einstein olsun, Steve Jobs olsun bu adamların başından da benzer olaylar geçmiş. Biz böyle bir girişimde bulunsak kesin boştayız. Adamlarda nasıl bir azim varsa şirketlere başvuru yapıp sonrasında kabul edilmedikleri için işi profesyenelleştirmişler. Darısı bizim mühendislerin başına 🙂 // Yorum için teşekkürler.

 2. Büyük şirketler küçükleri satın alarak dünyada tek kalmak ve insanların her alanda onlara muhtaç kalmasını sağlıyor.Kısa bir süre önce microsoft nokia yı satın aldı ondan önce facebook yine 1 milyar dolara instagramı satın aldı.peki bu şirketler neden kendilerine rakip oluşturmamak istiyor.Adminimiz olaya iyi fiyata satılan bir uygulamanın bizler için umut ışığı olacağını ve kendimizin de bu fikirleri hayata geçirmemizi istiyor fakat bir fikrimiz var ve uğraşıyorsak onun uğruna birileri satın almak istiyorsa yaptığınız işin mükemmel olduğunu anlayın.Hayallerinizin peşinden gidin.Belkide Whatsapp daha büyük bir şirket olacaktı fakat onu satarak bir hayali yarım bıraktılar.Sözün özü fikirlerimizi sonuna kadar uygulayıp gerçekleşirmeye çalışalım

  • Okumadım ama gerçekten çok güzel bir konuya değindin. Sana bu konuda katılmamak elde değil. Şaka bir tarafa gerçekten olayın bir de o tarafı var. İlerleyen akıllı telefon piyasasında 1.79 tl olan whatsapp 5 lira da olsa 10 lira da olsa alacak olan bir sürü insan kesimi mevcut. Nokia’nın kaderi ise şirket prensipleri gereği android kullanmamak. Yalnız aldığım son haberlere göre Nokia’nın asha modeline benzer bir telefonu çıkacak. Bu androidin 4.4 kitkat versiyonu ile kullanılacak. Yani diretmesi boşa gitti. Lumia serisi ise gerçekten çok güzel. Çok beğendiğim bir telefon olmasına karşın androidin nimetlerinden faydalanmama olayı gerçekten kötü. Nokianın yeni modelini zaten sabırsızlıkla bekliyorum. Bir zamanların efsanesi olan Nokia’nın androidde olması bir anlamda cazibe uyandırabilir. Hayırlısı diyelim. Yolumuza devam edelim.

 3. Bakalım bu saatten sonra neler değişecek ne gibi değişimler ve yenilikler olacak.Umarım daha iyi bir WhatsApp olur.

  • Aslına bakarsan ben daha iyi olacağı düşüncesinden çok bilgiler nasıl başkasına verilecek onu düşünüyorum. Düşünsene gizlilik ihlaliyle sürekli gündeme gelen Facebook, 400 milyon kullanıcıya sahip Whatsapp’a sahip. Umarım hakkımızda hayırlısı olur. Monopolleşmeye gidiliyor farkında olmasak da. Umarım şirketler bu monopolleşmenin önüne geçip bizlere gerçek anlamda güzel uygulamalar çıkartır.

 4. Pes etmemek gerektiğinin süper bir örneği twitter kabul etmedi ama pes etmeyip büyüttüler ve facebook satın aldı.

  • Aslına bakarsan whatsappin satılmaması gerektiğine inanıyorum. Yani çok
   hızlı gelişen bir piyasada oynuyorlar sonuçta. Özellikle android ve
   iPhone kullanıcıları uygulamanın büyük yol kat etmesinde daha da rol
   oynayacaklardı belki de…

 5. Mark Zuckerberg Whatsapp piyasasına da giriş yaptı desenize.Whatsapp artık Facebook’un ellerinde.İzleyelim ve görelim bakalım nasıl bir tarz getirecekler Whatsapp’a.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here