Ana sayfa Yazılar Üniversite tercih ederken

Üniversite tercih ederken

4
üniversite tercih ederken, üniversite tercih rehberi
üniversite tercih ederken, üniversite tercih rehberi

Merhaba değerli arkadaşlar, bu yazımızda yakın zamanda başlayacak olan bir üniversite tercih ederken adlı konuya değineceğiz. Buna değinmemizin sebebi kendimin de bir üniversite öğrencisi olarak tecrübelerimi sizlerle paylaşıp bunların neticesinde sizlere az da olsa aktarabilmek. Her zaman olduğu gibi adım adım gidecek, ne istediğimizi açık bir şekilde bulup sonrasında ona göre hareket edeceğiz.

Öncelikle hangi bölüm?

Amacınız eğer sırf herhangi bir üniversite bitirmekse, önemli olan bir husus var. Bunun bir de sonrası var. Yani okuduğunuz bölüm çok ama çok önemli. Bir bölümde dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Birinci olarak, o bölümü ne kadar istiyorum. Bu bölüm bitince elime ne geçecek? Okul bittikten sonra bu bölümde kendimi ne kadar geliştirebileceğim? Hayatımda bu mesleği yaparsam bu durumda mutlu olabilir miyim? Çünkü hayatınızı zehir de edebilir okuduğunuz bölüm, harika bir hale de getirebilir. Bu durumda okuduğunuz bölümün istediğiniz bölüm olması çok ama çok önemli. Şahsen işletme okumak istemeyen bir insanın kalkıp da sırf bir üniversite mezunu olmak için işletme okuması onun 4 yılını heba etmesi anlamına gelir. Onun için okuduğunuz bölüm çok önemlidir. İki yıllık veya 4 yıllık, önemli olan şey kendinizi geliştirebilme imkânınızdır. Sakın ha sakın demeyin ki, 2 yıllık okurum sonrasında dgs ile geçiş yaparım. Sonrasında işler biraz garipleşebiliyor ve siz 4 yıllığa geçişi bırakın, bölümü bile bırakabiliyorsunuz.

Puanım düşük, ne yapmam gerek?

Bu aslında sizin biraz maddi imkânlarınıza da bağlı olmakla beraber, puanınızı yükseltebileceğinize inanıyorsanız tekrardan hazırlanmanızı öneririm. Maddi olanaklarınız kısıtlı ise, kaba bir tabirle eğer fabrikatör bir babanız yoksa bu durumda yapmanızı önerdiğim bir şey var. Puanınız ölçüsünde bir bölüm okuyun, ama o bölümü gerçek anlamda okuyun. Yani sırf bitirmek için değil, bir şeyler öğrenmek için okuyun. Sonrasında inanın bana her şey güzel bir şekilde yoluna girecektir. Maddi durumu iyi olan öğrenci arkadaşlara tekrardan hazırlanın demeyi pek mantıklı bulmuyorum. Onun yerine özel üniversitelere bir göz atsınlar. Bir sene kaybın ne demek olduğunu çok iyi bilenler arasındayım. Ona göre davranın.

Ailemin istediğim bölüm farklı, benim istediğim farklı.

Bu durumda ailenize istediğiniz bölümü güzel ve etkili bir şekilde açıklamanız gerekmekte. Aileniz sizin kötü bir hayat sürmenizi istemez. Bazen gençler olarak dik kafalı olarak hayatımıza devam edersek her şeyin çok iyi ve güzel olacağını düşünürüz. Ama gelin görün ki bunu iki sene yapmış biri olarak asla önermem.  Eğer ki siz anlatamıyorsanız, şu sıralar gündemde kalkması söz konusu olan dershanenizin veya okuldaki rehberlik öğretmenlerinize durumunuzu açıklayın. Onlar yardımcı olacaktır, eminim.

Derslerim iyi, ama sınavlarda yapamadığım için puanım düşük.

Bu durumun en önemli sebebi, dikkat eksikliğidir. Yani dikkatinizi tam anlamıyla vermezseniz ona odaklanamaz ve neticesinde de o konuyu tam anlamıyla kavrayamazsınız. Bu başlığı açma sebebim çevremde çok sevdiğim birkaç arkadaşımın aynı sebepten dolayı muzdarip olması. İnanın bana, yapmanız gereken tek şey, kendinize inanmak. Sonrasında üniversite veya başka bir durum önemini yitirecektir. İşletme öğrencisiyim. Türkiye’de herkes işletme mezunu. Ama tüm mezunlar bir şeyler öğrenmek için değil, mezun olmak için işletme okuyorlar. Bu durumu dikkate alın.

İstemediğim bir bölüm okursam başıma neler gelebilir?

Okulunuzu bitirirsiniz, hayatınıza bir üniversite öğrencisi-mezunu olarak devam edersiniz. Ama isterseniz tıp fakültesi okuyun eğer tıp fakültesi okumak istemiyorsanız çok iyi ama mutsuz bir doktor olursunuz bunu unutmayın. Mutsuz bir doktor olmaktansa, mutlu ama düşük kademeli bir bölüm okumanız yararınıza olacaktır. Bunu asla unutmayın, eğer istemediğiniz bölüm okumazsanız gerçekten olaylar istediğiniz gibi gelişemeyebiliyor. Bunun istisnaları da mevcut tabi ki, bölümü okuduktan sonra o bölümü sevme ihtimaliniz de mevcut.

Üniversiteyi okuduğum şehir, bölümümü etkiler mi?

Turizm okuyan birinin kalkıp da turizm açısından herhangi bir etkisi olmayan bir şehirde okuması o bölümü geliştiremeyeceğinize işaret eder. Turizm okuyorsanız, Akdeniz, Tıp okuyorsanız tıp alanında gelişme gösteren şehirlerdeki üniversiteleri tercih edin. Bu hem sizin hem de okuyacağınız bölüm açısından bir artı etkendir.

Son olarak söylenmesi gerekenler.

Ben haddimi aşmak istemediğimden dolayı ve sizi etkilememek adına lafı çok fazla uzatmak istemiyorum. Sadece ana başlıklarda bir üniversite öğrencisinin başından gelebilecek birkaç durumu anlattım. Bu durumlardan bazıları ters tepebilir ya da tam aksi başka şeyler olabilir. Ama bunların başınıza gelmesi muhtemel. Ona göre davranın derim ben.

Ve…

Üniversite okuyun veya okumayın, bir yerlerde bir şeyler okuyun veya okumayın UNUTMAYIN hiçbir durum son değildir. Unutmayın üniversite okumak demek farklı bir dünya demek. Üniversiteye git rahat edersin diyenlere de zerre kadar itimat etmeyin. Çünkü üniversitede gerçek anlamda çalışmaya başlıyorsunuz. Üniversiteye gittiğiniz zaman güvenmediğiniz kişilerle fazla bir yakınlık içerisine girmeyin. Sonuçları kötü olabilir. Aileden uzak olayım rahat ederim düşüncesine de girmeyin. İnanın aileye ne kadar yakın olursanız o kadar iyi. Şehrinizde okumak bir açıdan güzel ama hayatı öğrenmek adına ben farklı bir şehir öneririm. Şu üniversiteye giderim, geçiş yaparım da demeyin. İnanın geçiş denen olay o kadar basit bir olay değil.

Bu yazıda üniversite tercih ederken dikkat edilmesi gerekenlere kısa bir şekilde değindik. Umarım hepiniz için faydalı olur. Konu hakkında fikrinizi veya sorularınızı konu altından paylaşabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, mutlu bir şekilde hayatınıza devam etmeniz dileklerimle.

 

Bir önceki yazımız olan Yorumların SEO Faydası başlıklı makalemizde seo yorum olur mu, yorum alexa ve yorum seo faydalı mı hakkında bilgiler verilmektedir.

4 YORUMLAR

  1. kesinlikle başkalarının dediğine değil gönlünüzden geçene bakın. yoka çok para kazansanız bile ileride mutlu olamazsınız

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here