iPhone X meraklıları

Teknolojiyi takip edenler bilir, iPhone x tanıtımı yapıldı. Durum böyle olunca Türkiye’de iPhone X meraklıları diye bir kesim çıktı ortaya. Telefonun özelliğinden ziyade, “iPhone bu abi yaa” tarzında paylaşımları göreceğimize benziyor. Cihaz ortaya çıktığında ilk konuşulan fiyatı oldu. 7.000 TL Civarında olacağı yönünde paylaşımlar mevcut. Hâl böyle olunca, Türkiye’deki iPhone X meraklıları eski telefonları elinde iPhoneları elden çıkartıp, iPhone X almayı veya iPhone 8 cihaz satın almak için ön başvuruda bulundular.

Anlamadığım konuysa şu, cihaz tanıtılmaya başlar başlamaz herkeste şöyle bir fikir oluştu. Sanki cihazın lansmanını yapan Tim Cook değil de, Türkiye’deki iPhone X meraklıları imiş gibime geldi. Alacaksınız iPhone X’i sonrasında muhtemelen arkadaşlarınıza “iPhone bu abi yaa” diyip, muhtemelen arama yapabilecek bakiyeniz olmayacak. Çünkü iPhone X Türkiye’de bir ailenin muhtemel bir yıllık ev kirasına eş değer. Düşünün, ev kiranızı ödediğiniz zaman evde barınma ihtiyacı, kişisel ihtiyaçlar, yemek ihtiyacı gibi olanaklara sahip oluyorsunuz. Anlamadığım konu da şu: Bir telefon nasıl olur da 7.000 TL olur?

Bir diğer anlamadığım konuysa şu, bu telefon bu kadar pahalı olmasına rağmen, alan kesimin genel itibariyle genç kesimden oluşuyor olması. Daha da garip bir durum var, şimdiye dek iPhone kullanan birçok kişide dikkatimi bir şey çekti. Ne kadar zor durumda kalınırsa kalınsın, o cihazı satmaya yönelik bir girişimleri olmuyor. “iPhone bu ya, satılır mı hiç?” tarzında sorularla da karşılaştığım oldu.

Bu da aklıma Philip Kotler‘in kitabında okuduğum şu dizeyi aklıma getirdi. “Eğer bir ürünü veya hizmetin kâr marjını yükseltmek istiyorsanız, bu durumda marka sadakatini oluşturun. iPhone kullanıcıları genel itibariyle markalarına sadık. Bu büyük bir pazarlama dehası gerektiren bir iş. Siz ne yaparsanız yapın, kullanıcılar kesinlikle sizden kopmuyor. Apple aslında telefon filan satmıyor. Apple bir marka satıyor. Bu algıyı oluşturmak gerçekten büyük bir ekip işi. Türkiye’de iPhone X meraklıları bunun bilincinde midir bilmiyorum, ama çok fazla garibime gidiyor.

iPhone X meraklıları
iPhone X meraklıları

Eğer bir cihaz kullanıyorsanız, bu cihazın hangisi olduğunun bir önemi yok. Cihazın işinizi görmesine dikkat edin, marka diye bir ev kirası değerindeki parayı sadece iletişime geçmenize ve e-postalarınızı bakmaya sağlayan bir cihaza ödemeyin. Bu yazdıklarım tamamen bu web sitesinin kişisel blog olmasından kaynaklı. Fikirlerinize aşırı derecede saygım var. Aklınızda bulunsun.

Türkiye’de iPhone X meraklıları adlı makalemi okudunuz. Fikirlerinizi paylaşıp, konu etkileşimine katkıda bulunmak istersen yorum formu yolunu gözler. Sevgiyle.

Bir önceki yazımız olan Kişisel Blog ile internetten Para Kazanma Yolları başlıklı makalemizde internetten para kazanma yolları, kişisel blog ve kişisel blog ile ek gelir hakkında bilgiler verilmektedir.
Yorumlar

  1. Yazınızı beğenerek okudum, gerçekten çok haklısınız.

  2. çok güzel bir yazı olmuş. elinize sağlık

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: