Ana sayfa Yazılar Sosyal Medyada Fenomenlik

Sosyal Medyada Fenomenlik

4
Sosya medyada fenomenlik çılgınlığı
Sosya medyada fenomenlik çılgınlığı

Son zamanlarda sosyal medyada fenomenlik olayının abartıldığını düşünen sadece ben değilim sanırım. İnsanlar sırf biraz daha takip edilmek, biraz daha konuşulmak için türlü türlü şaklabanlıklar yapmaktadır. Fenomen olan şahıslardan bazıları, afedersiniz ama işe yaramaz insanlar çıkabiliyor. Sırf şu gönderim takip edilsin veya şu gönderim başkası tarafından paylaşılsın diye insanlar çığırından çıkıyor. Garibime giden bir durumun özellikle genç nesil üzerinde etkili olması. İnsanlar birbirlerine küfür ederek bile bu gönderileri duyurabiliyor.

Geçmişte bunun örnekleri vardı. Sırf gündemde kalabilmek için türlü türlü şeyler yapan sözde ünlü insanlar vardı mesela. Örneğin Ajdar. Kusura bakmayın, ama adam kırdı parayı arkadaşlar. Şarkı söylediği hissiyatını vererek gündemde uzunca bir süre kaldı. Sesinin güzel olmadığını bilmiyor muydu? O kadar da düşük bir zekaya sahip olan bir insan değil.

Cicişler diye tabir edilen Esra-Ceyda kardeşleri ele alalım mesela. Onlar bilerek mi bilmeyerek mi böyle davranıyor bilmiyorum. Ama gerçekten kalmaları gerektiğinden çok fazla derecede kalıyorlar gündemde. Bundan istifade eden medyacılara ne demeli? Buna örnek verecek olursak, Mehmet Ali Erbil örnek verilebilir. Çarkıfelek programına çıkararak resmen onları kullanıp reyting patlaması yapan M.Ali gerçek anlamda uzunca bir süre magazin programlarında konu oldu. Reklamı yapıldı, insanlar çarkıfelek tarzı programlar izlemeye, magazin haberlerine daha fazla ilgi duymaya başladı.

Sonuçta neler mi oldu? İnsanlar artık haber izlemek yerine, şu ünlünün ne yaptığına bu ünlünün ne yaptığına ilgi duymaya başladı. Medya önünde güzel mi güzel hayat yaşayan ünlülerin arka planda uyuşturucu bağımlısı olduğu unutuldu. İnsanlara örnek olarak o ünlüler gösterildi. Hazin son: İnsanlara empoze edilen şey Sosyal Medyada Fenomenlik. Facebook sayfalarını bilirsiniz, bu facebook sayfalarında konusu hoşunuza gidiyorsa beğenirsiniz. Buraya kadar her şey iyi güzel. Sayfalar belli bir kitleye ulaştıktan sonra artık tamamen reklam aracı olmaya başladı.

Android uygulaması olan Vine’da ünlü olmak için, kızlardan bazıları oralarını buralarını gösterdi. Takipçi patlaması yaşandı. Instagram’da oaralarını buralarını açıp da beğeni kazanan bir sürü kız tanıyorum. Ne yazık ki artık bunun önüne geçilebileceğini sanmıyorum. Ne diyeyim çok yazık oldu. Bunu neden paylaştığımı da söyleyeyim. Artık youtube kanallarında dolaşırken o kadar saçma video gördüm ki bildiğiniz gına geldi. Paylaşmak istedim. Çünkü bana dert olan bu durumu siz de bilin istedim. Eğer çoluk çocuk sahibi iseniz, çocuğunuza video izletecekseniz ona bir şeyler katan şeyler izletin. Her ne kadar kendim de hatalar edip, o saçma videoları izlesem de ben de kendimi düzeltmeye çalışacağım artık. Kendinize iyi bakın. Unutmayın, siz kendinizi düşünmezseniz, kimsenin sizi düşünme zorunluluğu yoktur. // Sezai.

Bir önceki yazımız olan Roman Önerileri başlıklı makalemizde baba evi, ince memed ve orhan kemal hakkında bilgiler verilmektedir.

4 YORUMLAR

  1. Yazınızı okurken size çok hak verdim. Devir artık internet, sosyal medya devri. Sosyal medyada ünlü olan kişiler konserler veriyor filmler çekiyor dizilerde oynuyor. Gündemde kalmak isteyenler sosyal medyadaki etkinliğini arttırıyor.

  2. Fenomen olmaya çalışan insanlara bakınca ne kadar saçma bir şey olduğu anlaşılıyor bence. işsizlik gibi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here