Ana sayfa Hizmetler Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma

1
sosyal medya stratejisi oluşturma
sosyal medya stratejisi oluşturma

Sosyal medya stratejisi oluşturma

Sosyal medya stratejisi oluşturma, özellikle sosyal medya üzerinden yüksek haberleşme olanağı olan şirketler için çok çok önemli. Örnek verecek olursak, sizin bir e-ticaret siteniz var. Satışlarınızı arttırmak için sosyal medya gerçekten büyük fırsatlar sunuyor. Özellikle reklam verirken, seçenekleri derinlemesine belirtmeniz gerçekten çok çok önemli bir kriter. Satış yapacağınız ürün drone diyelim. Teknoloji sayfalarını beğenen kişilerin bu ürünü alma olasılığı daha yüksektir. Fakat eğer siz teknoloji sayfalarını değil de, kalem satışı üzerine olan sayfaları beğenen kişileri hedeflerseniz bu durumda kişilerin o ürünü almaları çok çok zor olacaktır.

Bu sebepten kaynaklı reklam seçeneklerini de, filtrelerini de iyi ayarlamamız gerekiyor.

sosyal medya stratejisi oluşturma
sosyal medya stratejisi oluşturma

Sosyal medya stratejisi pazarlamada çok çok etkili…

Sadece pazarlama odaklı olmasına da gerek yok açıkçası. Eğer sosyal medyada varsanız, bu durumda bir strateji şart. Yani şöyle düşünebiliriz. Sosyal medya ortamlarında oluşturduğunuz kimlik, neredeyse sizin dışarıdaki mecrada konuşulan kimliğiniz olabiliyor. Nedenlerini sıralamaya kalkarsak; bu nedenler arasında özellikle akıllı telefon kullanımının artması, kişilerin sosyal medya üzerinden konuşulanları aşırı derecede dikkate alması, sosyal medyada sunulan bilgilerin yoruma açık olması, bu yorumların gerçek kişiler tarafından yapılmasından kaynaklı inandırıcılığının fazla olması…

Nedenler sadece bunlardan ibaret değil elbette. Ama büyük bir kısmını bunlar kaplamakta.

Sosyal medya stratejisi oluşturarak tüketici değil, müşteri edinin…

Bağlılıkları arttırmak için sosyal medya gerçekten büyük bir mecra. Artık snapchat, twitter, facebook gibi büyük sosyal medya şirketleri bu potansiyelin farkına varmış olacaklar ki, reklam filtreleme seçeneklerini arttırdıkça arttırıyorlar.

Nereden başlamalıyım?

Sosyal medya stratejisi oluşturmak için, öncelikle neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Ne için bir yol çizecek, bir plan oluşturacaksınız. Bunu bilmeniz için öncelikle swot analizine benzer bir analiz oluşturmanız yararınıza olacaktır. SWOT analizini bilmeyenler Google’dan bakabilirler. En sağlam kaynak vikipedi olduğu için, yazı linki aşağıda yer almakta. Fakat şu sıralar vikipedi halen yasaklı olduğu için, diğer linkini de eklemeyi ihmal etmedim.

Sosyal medya stratejisi olmazsa olmaz mı?

Eğer büyüme odaklı değilseniz, sosyal medyayı sadece like’lamak veya RT, fav gibi işler için kullanıyorsanız elbette olmazsa da olur. Ama eğer büyüme odaklı bir şirkete sahipseniz ve sosyal medyada kendinize bir kimlik oluşturmak istiyorsanız, olmazsa olmaz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/SWOT_analizi = http://www.wikizero.org/wiki/tr/SWOT_analizi

Sosyal medya stratejisi oluşturmak için benden de yardım alabilirsiniz. 

İletişim sayfamızdan bana ulaşıp, bu konuda neler yapabileceğimizi tartışabiliriz. Yorum formundan sorularınızı iletirseniz aynı şekilde sizlerle iletişime geçmeye de çalışırım aynı şekilde.

Sosyal medya stratejisi oluşturma konusunda karınca kararınca destek olmaya çalıştım, umarım işinize yarar bir şeyler ekleyebilmişimdir. Hoşça kalın!

Bir önceki yazımız olan WordPress Kurulum Hizmeti başlıklı makalemizde wordpress kurulum hizmeti, wordpress kurulumunu nasıl yapabilirim ve wordpress ücretli işler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here