sosyal medya etkileşimi nasıl artar

Sosyal medya etkileşimi nasıl artar?

Sosyal medya etkileşimi nasıl artar sorusunu aratıyorsanız eğer, ya elinizde sosyal medya hesabınız var ve bunun dikkat çekici olmasını istiyorsunuzdur, ya da sosyal medya üzerinden birilerine bir şeyleri ulaştırmayı çok istiyorsunuzdur. Bu bir firma olabilir ya da bir kurum olabilir. Ne olduğu benim için önemli değil. Sorunun yanıtını sizlere elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

sosyal medya etkileşimi nasıl artar
sosyal medya etkileşimi nasıl artar

Sosyal medya etkileşimi nasıl artar, neden artsın?

Neden arttırmak istiyorsunuz etkileşimi? Amacınız nedir? Bu soruları öncelikle iyi analiz etmeniz ve süzmeniz lazım. Sıradan bir sosyal medya kullanıcısının yanıtları bellidir. Ünlü olmak, fenomen olmak, cool olmak ya da arkadaşlarıma hava atmak. Firma iseniz, işler biraz can sıkıcıdır. Buradaki anlatımların çoğu bireysel kullanıcılar için de geçerli. Ama ben genel itibariyle firmalar için anlatım yapacağım. Umarım faydanıza olur.

Kitlenizi tanıyın

Kitlenizi tanıyın, sizi takip eden kullanıcıların genelde hangi gönderilerinize tıkladığınıza ve baktığınıza dikkat edin. Eğer link içerikli paylaşım yapıyorsanız, bir link kısaltma uygulamasıyla, kullanıcılarınızın nereden geldiğini belirleyin. O sosyal medya mecrasında paylaşımı sıklaştırın.

Aranızda bir dil olsun

Arada sırada sadece takipçilerinizin anlayacağı bir dil kullanın. Bir mekan ismi olabilir, bir kurum ismi olabilir ya da bir arkadaş ismi olabilir. Ama dışarıdan bakıldığında aile gibi görünürseniz, aileye dahil olmak isteyen bir sürü kullanıcı bulacağınıza eminim.

Soru sorup, cevapları paylaşın.

sosyal medya etkileşimi nasıl artar
sosyal medya etkileşimi nasıl artar

Soru sorduğunuzda kullanıcıların birçoğu cevap verme ihtiyacı hisseder. Verilen yanıtları paylaşırsanız, bu genel itibariyle kullanıcılar sonraki sorularınıza yüksek çoğunlukla yanıt verecektir. Sosyal medya etkileşimi sorusunun kilit noktalarından biri de kullanıcıya yanıt verdirmek.

Arada, sırada çekiliş iyidir

Kullanıcılarınızla aranızda etkileşimi arttırmak istiyorsanız, bir hediye en iyi yoldur. Arada sürprizler yapmanız kullanıcılara kendilerini özel hissettirir. Ailenin üyesi olmaktan bahsederken, kast ettiğim buydu. Aileye yeni birilerini dahil edin ki aileniz büyüsün.

Etkileşimin olmazsa olmazı: Etkinlik

İsim benzerliği sizin de dikkatinizi çekti değil mi? Sosyal medyada etkileşim nasıl artar sorusunun kilidi bence. “5 Kullanıcıyla akşam yemeği, 3 takipçimize 10 tl indirim çeki, 10 sevenimize çift kişilik kahve”. Kulağa çok basit geliyor değil mi? Basit ama gerçekten etkili. Bazı firmalar, 5 liralık kupa bardağıyla, yüz binlerce takipçi edindi. Şimdilerde ise, binlerce liralık hediyeyi sponsor firmalardan alıp, kullanıcılarıyla paylaşıyorlar. Hiçbir kayıpları yok, aksine bol kazançlı bir işe girmiş durumdalar.

Sosyal medya etkileşimi neden gerekli?

Sosyal medya etkileşimi, mobil kullanımın artması ve kullanıcıların artık tamamen sosyal medyaya odaklanması sebebiyle önemli. İnsanlar artık, takip ettikleri insanlara benzemeye çalışıyorlar. Ne kadar fazla etkileşim olursa, hizmet ve markalar da o derece ürünü pazarlayabiliyor. Sosyal medyada ben de varım diyebilmek bu açıdan çok önemli

Son olarak…

Sosyal medya etkileşimi nasıl artar sorusunun kilit noktası aslında kendiniz olabilmek. Hem kurumlar, hem de bireyler açısından çok önemli. Kendiniz olamadıktan, birilerini taklit ettikten sonra belli bir sınır içinde olduğunuz için ilerleyemezsiniz. Sosyal medya etkileşimi nasıl artar sorusunu elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım. Görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Görüşmek üzere.

Bir önceki yazımız olan Takip edilmesi gereken 10 Youtube Kanalı başlıklı makalemizde afgan resulov video kanalı, barış özcan kanalı ve çağlar avcıl hakkında bilgiler verilmektedir.
Yorumlar

  1. Teşekkürler

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: