Ana sayfa Webmaster Seo Sosyal imleme ve Seo

Sosyal imleme ve Seo

2
Sosyal imleme ve seo, sosyal imleme siteleri
Sosyal imleme ve seo, sosyal imleme siteleri

Merhabalar, sosyal imleme ve seo nedir adlı makaledesiniz. Bu yazıda Sosyal imleme nedir, ne değildir, nasıl yapılır bundan konuşacağız. İmleme olayına zaten tarayıcıların yer imleme olayından biliyoruzdur. Hani “Yer imlerine ekle” diye bir ibare vardır. Oradan aşina olabiliriz. Bu imleme olayının asıl amacı sitenizi düzene sokmak, kategorinizin belirlenmesi, ziyaretçileri ona göre yönlendirmektir.

Peki sosyal imemenin faydaları nelerdir bir göz atalım isterseniz.

Index Hızı: Arama motorlarının sitenizi tanıması çok ama çok önemlidir. Sosyal imleme siteleri sitenizin arama motorları tarafından tanınmasına yardımcı olarak indeks hızınızın artmasına yardımcı olur.

Backlink: Sosyal imleme sitelerine sitenizi eklediğiniz zaman backlink kazanırsınız. Backlink’lerin sizin sitenizin kategorisinde olması sonucunda sitenizde gözle görülür yükselmeler olur. Böylelikle sitenizin hem backlink sayısı artar, hem de backlink sayınız arttığı için alexa’da yükselirsiniz.
Trafik: Yeni web siteler tanımak isteyen kullanıcıların başvurduğu bir durumdur bu sosyal imleme olayı. Yani sürekli bir arayış içerisinde olan web site kullanıcıları sosyal imleme sitelerini kullanarak sitenize yeni kullanıcılar edinebilir, böylelikle web sitenizin kullanıcı sayısı artar.

Unutulmamalıdır ki backlinkler sitenizin arama motorları tarafından daha kolay tanınır hale gelmesindeki yardımcılardır. Backlink sayınızın çok olmasından ziyade sitenizin kategorisindeki yerlerde backlink almanız sitenizin hitinin artmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal imleme sitelerinin seo açısından önemi nedir?

Backlinklerin seo açısından önemli olduğuna az önce okuduğunuz üzere değinmiştik. Arama motorları backlinkleri önemser, böylelikle backlinkleriniz kategoriniz içerisinde bir site olduğundan siteniz seo açısından daha uygun bir site olacak, seo puanınız artacaktır. Seo ücretlerinizin bir kısmını düşürerek web sitenize yaptığınız masrafları azaltacaksınız.

Sosyal imleme sitelerine nerden ulaşabilirim?

Tabi ki Google’dan. Google arama motoruna sosyal imleme siteleri yazdığımız zaman karşımıza çıkan sitelerden ekleyebiliriz. Ama ben bunların arasında ayrıca bir öneme sahip olan reddit’e yer vermek istiyorum.

Neden önemli bu Reddit.com?

Bildiğiniz gibi reddit, pagerank değeri 8 olan bir site. Haliyle buraya verilen backlinklerin değeri de bir hayli yüksek oluyor. Bir de bir yazı gönderdiğiniz zaman örneğin webmaster konulu bir yere link gönderdiğinizde r/webmaster kategorisine gönderiyor. Yani az önce de dediğim gibi kategorilendirmesini çok güzel yapmışlar. Bir de şöyle bir durum var. http://www.reddit.com/r/webmaster gibi kendi kategorinizi oluşturabiliyorsunuz. Bu da siteniz eğer dış kategoridense oluşturmanıza olanak veriyor.

Evet, benden şimdilik bu kadar ilerde bu backlink ve imleme olayına bir daha yer vereceğiz. Ama şimdi değil dostlarım. Kendinize o zamana kadar iyi bakın. Hoşçakalın.

Bir önceki yazımız olan Google Plus ve Seo ilişkisi başlıklı makalemizde google plus seoya etki eder mi, google plus ve seo ve seo ilişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba

    önceden oluşturduğum baya da kullandığım imleme siteleri dosyamı güncellerken çoğu sitenin Pert olduğunu görünce hem kendim hem sizler için bir imleme sitesi açtım .

    işinize yarayacaktır. ve desteklerinizi beklerim .

    + Otomatik Kabul Seceneğini açtım Beklemenize Gerek yok ama ***ult **rez **no ** kiş içerikli siteler eklemeyin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here