Çağrı merkezinde çalışmak

Sorularla Çağrı Merkezinde Çalışmak

Merhaba, sorularla çağrı merkezinde çalışmak makalesini yazmadan önce hatırlatmak istediğim bişey var. Uzun ara oldu devamlı yazılar yazmayalı. Çalıştığım yerden dolayı –çağrı merkezinde çalışıyorum bu arada- pek vakit ayıramadım kişisel bloguma. Artık beraber olacağız uzunca bir süre. Neden bu yazıyı yazdığımdan da bahsedeyim dilerseniz. Çağrı merkezinde çalışmak gerçek anlamda problem olduğu için herkes bir şeyler yazmaya vakit ayıramayabiliyor. Ben de yazmaya başlayayım dedim.

Çağrı merkezinde çalışmak
Çağrı Merkezinde Çalışmak Nasıl Özetlenebilir?

Stres, yoğunluk ve ilk zamanlarda şiddetli baş ağrıları. Evet, ilk zamanlarda gerçekten bunların hepsini yaşayacaksınız. Stres yaşayacaksınız, çünkü karşınızdaki sizi anlayamayabiliyor. Yoğunluk olacak, çünkü insanların sizin çalışma saatlerinizle ilgili bildiği herhangi bir şey yok. Onlar için sadece bir sesten ibaretsiniz. Şiddetli baş ağrıları yaşayacaksınız, çünkü 9-10 saatlik çalışma saatinin gün gelecek yüzde 70’lik dilimini telefonla konuşarak geçireceksiniz. Bu da baş ağrısına yol açacak.

Bir birey, neden çağrı merkezinde çalışmak ister?

Kariyer ve işsizlik bunların başında geliyor. Liseden veya üniversiteden mezunsunuz. Bir firmada kariyer yapmak istiyorsunuz. Ama bunun biraz da hızlı olması lazım. O zaman sizi çağrı merkezlerine alalım. Çünkü belli bir süre bekledikten sonra, çağrı merkezleri kariyer anlamında çok yüksek olanaklar sunuyor. 1 yılını dolduran bir müşteri temsilcisi genel olarak süreçlere girmeye hak kazanır. Tabii yaramaz bir müşteri temsilcisi değilseniz…

Maaş olanakları ne alemde?

Genel itibariyle, asgari ücret artı prim şeklindedir. Ama bunun özel durumları da olabiliyor. Örneğin çekilişler, ödüller ve diğer özel durumlar olabiliyor. Bir yarışma düzenlenir örneğin, o yarışmadan ilk sırada çıkarsınız, ödül verilir. Bu örnekler çoğaltılabilir elbette.

Çağrı merkezindeki kavramlar neler genel olarak?

En sevdiğimiz, kavram mola kavramından başlayalım öncelikle. Mola olduğunuz süre zarfında çağrı başında olmadığınız süreçtir. Yoğunluk anında molaya çıkmanızı kimseler istemez.

İnbound –  Outbound

İnbound çağrı alan, yani karşı tarafın sizi aradığı, outbound ise arama yaptığınız skill seviyesidir. Bu çalıştığınız departmana göre değişiklik gösterir. Örneğin, satış yapan birimdeyseniz, genel olarak arama yaparsınız. Hiçbir müşteri temsilcisi sizi arayıp, sizi faturanız veya paketleriniz hakkında bilgilendirme yapmak için aramaz örneğin. Ya da sizler aradığınızda kimse size satış departmanında sunulan promosyonlar hakkında bilgilendirme paylaşmaz.

Skill seviyesi:

Çağrıyı alma sıklığınızı ifade eder. Örnek verecek olursak 1 birim sizin çağrı skill seviyeniz ise, bu durumda çağrının yoğunluğu düşüktür. Ne kadarlık bir artış varsa, o kadarlık bir yoğunluk var demektir.

Avail süresi

Avail demek, sizin çağrı başında olduğunuz, ama çağrı almadığınız zamanı ifade eder. Bu süre zarfında çağrı başındasınızdır, ama çağrı almıyor veya yapmıyorsunuzdur.

ACW

After call work anlamına geliyor. Bu süre zarfı sizin varsa kaydı düşmeniz ve diğer işlemlerinizi yapmanız için tananınan süredir. Bu süre zarfı genelde hiçbir zaman yetmez .J

Çağrı merkezinde çalışmak için neler gerekli?

Öncelikle en az lise mezunu olmanız gerekiyor. Sonrasında kalan kriterler halloluyor. Örneğin diksiyonu halledebilirsiniz. Ya da ikna kabiliyetinizi görüşme esnasında geliştirebilirsiniz. Bu kriterler çok fazla olarak görünse de, çağrı merkezinde çalışmak için lise mezunu olmanız genel olarak yeterlidir.

En zor ve en güzel 3 yanları neler?

Burada ekşi sözlük yazarı bi arkadaşın metni yer alıyor… orjinal gönderi https://eksisozluk.com/entry/8488687

Çağrı merkezinde çalışmak ekşi sözlük

En zor yanı insanlarla uğraşıyor olmanız, yoğunluk ve stres. En güzel 3 yanıysa, çalışma ortamınız, komik anılar ve paylaşılan zaman içerisinde gelişenler.

Kariyer olanakları demişken…

Gerçekten kariyer anlamında yükselme olanağınız çok hızlı olabiliyor. 25-26 yaşında yöneticilerle karşılaşmanız çok çok doğal. 30 yaşında müşteri temsilciliği yapanları da görmeniz mümkün aynı şekilde. Tamamen kendinizi geliştirmenize bağlı olan bir durum. 8 ayda yükseleni de var örneğin, 3-4 yılda yerinde sayanı da…

Çağrı merkezinde çalışmak adlı makalemi okudunuz. Çağrı merkezinde çalışan arkadaşlarımızın konu altına görüş yazmalarını bekliyorum. Bu arada, başka dilde aşk filmini de izlemenizi öneriyorum. Hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonu İçin En İyi Uygulamalar başlıklı makalemizde adobe reader, android ios için en iyi uygulamalar ve bundle haber uygulaması nasıldır hakkında bilgiler verilmektedir.
Yorumlar

  1. çok stresli görünüyor gerçekten abi. Kullanılan kulaklıklar sanırım hiç kaliteli ve rahat olmadığı kesin. Gerçi kaliteli olsa da çok bir süre dayanılır olmaz. bir çıkarıp 2 dakka sonra takmak gerekir.

  2. Başka dilde aşk. .. izleyeceğim ?

  3. çağrı merkezlerinde çalışmak çok çok zor

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: