Ssd-disk-nedir

Solid State Disk Nedir

Solid State Disk Nedir ?

Artık fiyatlarının da ucuzlamasıyla birlikte (ilk çıktığı zamanlara göre) ulaşılabilmesi güç olmaktan çıkan bir diskten bahsedeceğim.Yüksek hızda yazma ve okuma oranıyla çoğu kullanıcıya oh be dedirtecek bu diskler.

Nedir bu SSD ?

Solite State Disk(SSD), Hard Disk Drive(HDD)’ye göre daha hızlı okuma/yazma kabiliyetiyle kendinden söz ettiren bir teknolojik gelişme. Nand flash yongalardan oluşan bir nevi Ram görevi gördüğünden bu hızları normal. Uzun zamandır kullandığımız sabit disklerin yerine geçmesi ne kadar zaman alır tartışılır. Bu iki disk türünden bahsedelim biraz. İlk olarak epeydir kullanılan HDD’den bahsedelim. Bu sabit diskler metal bir levhanın üzerine bir optik yazıcı ile verileri kaydeden bir sistem. O metal levhanın uzun zaman kullanılması sonucunda belirli bir aşınma olmakta. O aşınma da bilgisayar kullanırken dızt dızt ya da dıt dıt gibi sesler çıkarmasına sebep oluyor. Bu solid diskler ise ramler ve flash bellekler gibi yongalarda tutuyor veriyi. Haliyle fiziksel bir yıpranma olmuyor. O yüzden bu disklerde o tarz seslerle karşılaşmıyorsunuz. Bu yonga üretimi hdd üretimine göre zor olduğundan fiyatları da o derece yüksek şimdilik. Ancak fiyatın hakkını veriyor. Çoğu kişi artık ssd’yi seçiyor. Sebebi ise çok basit. Performans.Sizlerin daha iyi anlayabilmeniza Ssd’nin bizlere kazandırdıklarından bahsedeyim biraz. Bilgisayarımız normal sabit disk yani hdd’ye göre daha hızlı açılacak, dosya kopyalama işlemleri hızlanacak, internetten dosya indirme işlem hızımız artacak, bilgisayarın önbellek yükünü azaltacak,verilerimizin kaybolma ya da yokolma olasılığı azalacak vs vs.

Yeni bir laptop/notebook alıyorsanız eğer dikkat etmeniz gereken bir sebep diyebiliriz. Oyunlarda, uygulamalarda ve web sitelerindeki gezintilerinizde size büyük bir fark yaratacak bir donanım parçası SSD Diskler. Tamamı SSD bulunan bilgisayarlarında fiyatları ise bi nebze daha pahalı. Yani orta kesimin kullanacağı maksimum 1,500 TL civarında ödenek ayıran birisi için alınacak şey değil. Ama sizlerde şöyle yapabilirsiniz. 8 GB SSD + 320 GB HDD olarak aldığınızda fiyat fazla artmayacaktır. İşletim sistemini SSD’ye kurup verilerinizi HDD’ye kaydedebilirsiniz. Yazımızın sonuna geldik. Yakın zamanda düşük, orta ve yüksek bütçelerle alabileceğiniz laptop/notebook rehberiyle karşınıza olacağım. Takipte kalın.

Unutmadan bir örnek test videosu göstereyim sizlere, kararı siz verin. Mutlu günler!

Bir önceki yazımız olan Maxthon Tarayıcı İncelemesi başlıklı makalemizde maxthon nasıldır, maxthon tarayıcı ve maxthon tarayıcı incelemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 31 yazı
Murat Özkan
Murat Özkan
Yorumlar (5 yorum)
fevzib
fevzib #
- 17:12

artık hosting alımlarında da ssd hosting tercih ediliyor kullanan kişiler aşırı derecede hızlı veri aktarımı olduğunu ifade ediyor bu arada konuyu benim gibi fazla bilgisi olmayan kişilerin bile rahatça anlayabileceği şekilde anlattığınız için teşekkür ederim

Sezai Acıma
Sezai Acıma #
- 17:55

Rica ederim kardeşim. Hem değerlendirme hem de bu güzel yorumun için. Saygılarımla.

Ahmet Karabulut
Ahmet Karabulut #
- 22:43

Geçtiğimiz ay bir yarışmadan bir ssd kazandım. Gerçekten normal bir harici bellekten çok farklı. İnsana kb’ler taşıyor gibi hissettirirsen gb’ler gözünüzün önünden akıyor..

    Sezai Acıma
    Sezai Acıma #
    - 23:09

    Ben de yeni aldım bir tane. Hız gerçekten hissedilebiliyor.

Bilal Can
Bilal Can #
- 23:01

bu güzel bilgilendirici yazı için teşekkürler. ben de ssd yi sevenlerdenim. hdd den daha hızlı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara