img_6819-1-20142111075324617Şeref Meselesi dizisi televizyonda başlamadan önce gala gecesinde ilk bölümü izleyen şanslılardan biri de bendim. Hürriyet Bumerang sayesinde bulundum bu unutulmaz gecede. Galanın detaylarına girmeden önce diziden söz etmek istiyorum meraklıları fazla yormadan.

Açıkçası beklentimin çok çok üzerinde başarılı buldum diziyi. İlk bölümü izlediğinizde bence siz de bana hak vereceksiniz. Bakın neden başarılı olmuş dizi?

1- Dizinin senaryosu roman tadında

Zor beğenen izleyicilerdenim ben. Bir diziyi sevmem için güzel bir hikaye anlatmalı senarist, beni sarmalı söyledikleri. Edebi bir lezzeti olmalı diyalogların. Bir cümlelik fikirden yola çıkıp o cümlenin etrafını entrikalarla, saçma diyaloglarla, gerilim yaratma amacı sırıtan gereksiz çatışma sahneleriyle, “yok artık!” dedirtecek absürt tesadüflerle dolduran senaristlere diş biliyorum. Hatta çoğu uyarlamaları için “edebiyat katilleri, bırakın romanları katletmeyi!” falan dediğim de oluyor.

Şeref Meselesi’nin uyarlama senaristi Seray Şahiner ise ilk bölüm için gerçekten de takdirimi kazandı. 

Bir kere çok güzel bir hikayesi var dizinin. Roman tadında, daha doğrusu gerçek hayattan bir kesit gibi. Ne çok hızlı anlatılmış, ne gereksiz yere uzatılmış. Hikayede yaşananlar içimizden birinin başından geçse yadırgamayacağımız cinsten. Uyarlama senaryoymuş, romandan mı yoksa yabancı bir diziden mi onu bilemiyorum ama sonuçta yine de tebrik etmek lazım; öyle güzel uyarlamışlar ki hikayede sırıtan hiçbir taraf bulmadım ben.

2-Kahramanlarla kolay tanışıyoruz.

Dizilerin de romanlarda olduğu gibi ilk bölümleri önemlidir benim için. Hikaye içine çekmezse eğer kitabı yarım bırakırım, ya da dizinin devamını izlemem. Şeref Meselesi’nde çok dozunda tatlı tatlı başlıyor olaylar. Konunun içine yavaş yavaş dahil olurken eş zamanlı olarak karakterleri de tanımaya başlıyoruz.

Bazı dizilerin ilk bölümlerinde her yerden bir karakter çıkar, kim kimdir bir türlü kafamızda oturtamayız. Bazı dizilerde de sanki ders anlatır gibi sırayla kahramanlara odaklanarak insanı hikayenin bütününden koparırlar bilirsiniz. Hatta ilk bölümündeki senaryo başarısızlığı yüzünden yayından kalkan bir çok dizinin adını sayabilirim size. Şeref Meselesi’nde ise böyle sorunlar yok. Karakterler olabildiğince karmaşadan uzak ve yalın anlatılmış. Yani ilk bölüm bittiğinde bütün karakterlerin isimlerini ezberlemiş oluyorsunuz, kişilik özellikleri kafanızda oturuyor ve bu doğal anlatım, tanıdık bir yazarın yeni romanını okuyormuş hissi veriyor.

3-Bu dizideki kahramanlarımı hemen seçtim.

Size de olur mu bilmem, bir diziyi ilk kez izlerken empati kuracağım kahraman yoksa hemen  o diziyi yarıda bırakırım. Sevdiğim kahramanların gözlüğünü ise kolayca takıveririm, hemhâl olurum kendileriyle. Kahramanlarımın başına kötü bir şey gelirse de senaristlere diş bilerim ne yalan söyleyeyim.

Şeref Meselesi’ndeki kahramanlarım da  belli. Zeki, başarılı, sağ duyulu, mantıklı, vicdan sahibi, idealist, dürüst ve aynı zamanda duygusal yönü ağır basan, hoşlandığı kıza “Hangi tür kitapları okumayı seversin?” gibi şahane bir soruyu soracak kadar da saf bir aydınlığı olan Emir baş kahramanım olacak belli ki. Emir’i sevdiren bir diğer sahneyi daha anlatayım.

Avukatlık stajı yaptığı büronun sahibine bütün idealistliği ve vicdanıyla soruyor:

“Neden sadece icra davalarına bakıyoruz ki? Oysa bize okulda hukukun çok değişik yönlerini de anlattılar. Burada birkaç ay çalışan kişi hukukun alacak-verecek işleri olduğunu sanır!”

Bir de Şükran Ovalı’nın oynadığı Derya karakterini çok sevdim. Dürüst ve kendi içinde çok tutarlı, hayat mücadelesini en ağırından verse de, hakkını savunmak için çoğunlukla kavga etmek zorunda kalsa da, gülümsemeyi ve eğlenmeyi de becerebiliyor Derya. Yaşadığı koşullar arabesk aslında dışarıdan bakıldığında. Üvey baba, huzursuz ev, pısırık anne, az para… Başka yönetmenin elinde olsa ağlak sahneler çıkar Derya’nın hayatından. Ama bölümün sonunda benim aklımda kalan Derya bırakın arabeski, neşe dolu hayat dolu bir kız. Belki de Şükran Ovalı’nın dizide çok başarılı bulduğum oyunculuğunun da etkisi olmuştur böyle düşünmemde bilemiyorum. Sevgili senarist Seray Şahiner’e seslenmek istiyorum daha yolun başındayken.

-Seray Hanım, lütfen Emir ve Derya’ya torpil yapın, başlarına kötü şeyler gelmesin, onlar benim bu dizideki sevdiğim kahramanlar!

4-Sinema Tadında

Dizilerden biz izleyicileri soğutan şeylerin başında uzun bakışmalar, tirat atar gibi yapılan konuşmalar, zaman doldurmak için eklendiği belli olan gereksiz hatırlama sahneleri gelir bilirsiniz. Şeref Meselesi’nde öyle sahneler yoktu, en azından ilk bölümünde yoktu ve umarım devamı da böyle olur. Yönetmen Altan Dönmez’i bu anlamda tebrik ediyorum gerçekten de. Sinema filmi izliyor hissine kapıldım inanın, gerçi böyle hissetmemde bölümü sinema salonunda izlememin de etkisi vardır mutlaka. Bence siz de ilk bölümü izlerken ışıkları kapatın, varsa ses sistemenizi açın, sinema ortamı yaratın evinizde; bakalım siz de benim gibi düşünecek misiniz?

5-Dizinin müziği şahane

Müzikler gerçekten de şahane, Salvatore Riccardi ve Yıldıray Gürgen’in adı geçiyor. Dediğim gibi varsa evinizde ses sistemi, izlerken mutlaka açın. Ben dizinin müziklerine bayıldım.

6-Kıyafetler ve ortam samimi

Sizi bilmem ama ben şahsen evin içinde topuklu ayakkabı ile dolaşan, parıltılı kıyafetler giyip havuzlu villalarda yaşayan insanların marjinal ve de entrika dolu abuk hayatlarının anlatıldığı dizilerden hiç haz etmiyorum. Hangi dizide karakterler evin içinde terlik giyiyorsa o diziyi daha fazla seviyorum, çünkü samimi buluyorum. Hele ki dizinin konusu sıcak bir mahallede geçiyorsa değmeyin keyfime…  Şeref Meselesi bu anlamda da beni cezbetti. Balat’ın özgün mimarisinde sıcak bir mahalle ortamında geçiyor dizi, kıyafetlerde ve makyajlarda aşırılık yok. Doğal ve samimi halleriyle benden geçer not aldılar, ama ne yalan söyleyeyim evde terlik mi giyiyorlardı aklımda kalmamış, pazar günü ikinci kez izlerken gözüm oyuncuların ayaklarında olacak.

Anlatacaklarım şimdilik bu kadar, kaçırmayın bu diziyi diyorum. İlk bölümü izledikten sonra yorumlarınızı da bırakmayı ihmal etmeyin. Üzerinde konuşur eğleniriz birlikte.

Biraz da gala gecesi hakkında gözlemlerimi anlatayım size.

Şeref Meselesi Gala Gecesi

Hayatımda ilk kez katıldım böyle bir gala gecesine. Canlı yayınlarda denk geldiyseniz görmüşsünüzdür siz de, ortam çok kalabalıktı. Daha dizi başlamadan nasıl biraraya geldiklerini bir türlü anlayamadığım genç fan’lar grubu mu dersiniz, Kanal D’nin yarışması sayesinde galaya katılma hakkı kazanan heyecanlı tipler mi dersiniz, Ulan İstanbul’un çok sevdiğim sıcak kadrosu mu dersiniz, hangi birini anlatayım. Ortalık kamera ve fotoğraf çekenle dolmuştu. Biz de karıştık aralarına şanslı on blogger olarak. Kurulan sahnede dizi oyuncuları yerlerini aldılar, flaşlar patlamaya başladı, kameralar canlı yayınlara geçtiler.

Zor zanaat oyuncu olmak, gözler üzerindeyken insanın saatlerce poz verip sürekli gülümsemesi kolay iş değil bence.

Genç kızlar dizideki Yiğit karakterini canlandıran Kerem Bürsin’i adeta ablukaya aldılar. Ben kendisini daha önce hiç izlememiştim, internetten baktım hayat hikayesine. Hollywood-Türk yapımlarında çift dilli oyunculuk yapıyormuş. Güneşi Beklerken adlı dizide oynamış, Çağan Irmak’ın “Unutursam Fısılda” filminde de Erhan olmuş. Amerika’da filmler yapmış. Tamam yakışıklı da,  ama Emre rolündeki Şükrü Özyıldız’ın da hakkını yememek lazım bence. Çok başarılı bir oyuncu ve görüntüsüyle gayet de ekrana yakışıyor. Tarık Akan’ın gençliğini anımsatıyor hatta biraz.  Oyun Atölyesi’nde devam eden “Kim Korkar Hain Kurttan” adlı oyunda da oynuyormuş Şükrü Özyıldız, ki bilet bulabilirsem gitmeyi düşünüyorum o oyuna.

Kadın oyuncular, ekranda göründüklerinden çok daha güzelmişler bunu da not olarak belirteyim.

Renkli bir dünyaya gözlemci olarak katılmak keyifliydi açıkçası.

Keyifli seyirler efendim, yorumlarınızı merakla bekliyorum.

 

Bir önceki yazımız olan Pes 2015 Ön İnceleme başlıklı makalemizde konaminin yeni oyunu pes, mario gotze ve pc için pes 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.Yorumlar

 1. şeref meselesiyle ilgili yorumlarınızdan ve anlatımınızdan dolayı teşekkürler bana daha incelemek nasip olmadı

 2. Aşırı sıkıcı bir dizi bence ben beğenmedim açıkcası.

 3. Her hafta severek izlediğim bir dizi keşke elimde olsaydıda bende gelseydim galaya

 4. Harika bu dizi çok harika olacak eminim. Bu aralar çok yoğunum ama boş bir vakitte bütün bölümlerini toplayım izleycem =) Kereme de burdan selamlar seni seviyorum keremmmm

 5. Sezai Acıma ( Author )

  Yazımız tanıtım yazısı niteliğinde olduğu halde bu kadar yorumun gelmesi beni çok mutlu etti arkadaşlar. Ben de daha izlemedim. Umarım izleyebilirim ilerleyen zamanlarda.

 6. Kerem varsa izlenir abi ya :). Kerem bursin 2015 yılında çok iyi işler yapacak bence :).

 7. Güzel bir dizi aslında izlene bilir

 8. Her hafta düzenli olarak izlediğim dizilerden birisi. Bir de bir önderim olacak: yazı şuanda grı tonda bu tonu siyah yaparsanız bence daha iyi olacaktır 🙂

 9. Güzel bir diziye benziyor Kanal D de ara sıra göz atıyorum.

 10. Her pazar beni ekrana kilitleyen tek dizi severek izliyorum 🙂

 11. Güzel bir dizi ama baş roldekiler nedense itici geliyor.

 12. Yiğitin bu dikkatsiz davranışları nolacak bakalım

 13. Pazar akşamlarının vazgeçilmez dizisi.

 14. Nedense bu diziyi pek sevemedim. Biraz aktım sonra takibi bıraktım.

 15. Pazar günlerini iple çektiğim tek dizi

 16. Bu dizi benide pek sarmadı. Artık farklı senaryolar lazım, farklı kan lazım. Örnek olarak reaksiyon dizisi bu amaçla oluşturulmuş bir diziydi fakat istediğini alamadı.

 17. Pazar günlerimin vazgeçilmez filmiydi. Lakin sınavlar nedeniyle bir türlü izleyemiyorum teşekkürler.

 18. Pazar günleri severek izliyorum açıkcası bukadar güzel bir diziyi az kişinin takip etmesi üzücü. Diriliş bir bu iki.

 19. Süper bir dizi heycan her bölüm doruklarda

 20. Bu diziyi izlerken tek düşüncem diğer bölümlerde neler olacağı çünkü kim nederse desin harika bir dizi.

 21. Şeref meselesi harika bir dizi izlerken zaman nasıl geçiyor anlamıyorum.

 22. Her pazar izlemeye doyamadığım bir dizi o..

 23. Dizi şu aralar acaip sıkıcı yani konumu bulamadılar anlamadım.

 24. Bir zamanlar izliyordum son dönemlerde sıkıcı olmaya başladıydı.

 25. Şeref Meselesi her dizi gibi bir yerden sonra sıkmaya klasikleşmeye başlayacaktır.

 26. Diziyi beğenmedim ve biraz baktıktan sonra izlemeyi bıraktım açıkçası

 27. Okadarda Güzel Bir Dizi Değil

 28. paylaştığınız değerli yazı için teşekkürler.

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: