Şehir dışında üniversite okuyanlar nelere dikkat etmeli ?

şehir dışında okuyacaklar

Şehir dışında üniversite okuyanlar nelere dikkat etmeli ?

Herkese merhabalar, şehir dışında üniversite okuyanlar nelere dikkat etmeli adlı yeni yazımızla karşınızdayız. Bu yazıyı yazma sebebim, ileride olur da farklı şehirde okumak isteyenlerin olması durumunda rehber niteliği taşıyan bir blog gönderisi yazmak. Ben de şehir dışında okudum. O yüzden az çok nelere dikkat edilmesi gerektiğini kestirebiliyorum. Her zaman olduğu gibi yine madde madde ilerleyeceğiz.

1- Maddiyat konusu

Dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında, maddiyat konusu geliyor. Şehir dışında olduğunuzdan, tanıdığınız kişiler az olacak. Yeni bir ortamın size neler katacağını asla bilemezsiniz. Harcamalarınıza dikkat edin. Hatta bir uygulama ile neye, ne harcama yaptığınızı hesap edin.

2- Yurt konusu

Şimdi aklınızdan ne yurdu ya, eve çıkmak daha iyi filan diyenleriniz olacak. Ev ortamı, yurt ortamından çok daha rahat, şüphesiz. Ama bunun çok fazla sorumluluğu da var. Kendisine güvenmediğiniz biriyle, sırf ortak olsun diye eve çıkmayın.

Eğer yurtta kalacaksanız, yurdun ulaşım ve güvenlik olanaklarını göz ardı etmeyin.

Eğer eve çıkmaya kararlı iseniz, her şeyi peşinen konuşun. Sonradan sürpriz olmasın.

şehir dışında okuyacaklar
şehir dışında okuyacaklarşehi

3- Ulaşım olanakları

Şehir dışında üniversite okuyacaklar kesinlikle, gidecekleri şehrin ulaşım olanaklarından haberdar olsunlar. Tren ulaşımı varsa, treni kullanın. Her zaman daha uyguna gelir. Kendi şehrinizden çok fazla uzakta bir şehirdeyseniz, elinizde mutlaka bir bilet parası kıyıda köşede dursun. Ne olur ne olmaz.

4- Banka ve para konusu

Enpara, cepte teb, papara gibi para transferlerinde ücret kesmeyen bankacılık hizmeti kullanmaya çalışın. Ailenize de aynı hizmeti kullandırtın ki acilen para lazım olduğu zaman, cumartesi pazar engeli devreye girmesin. Kıyıda köşede mutlaka birikmiş paranız olsun. Bunu ikinci kez söyleme sebebim, zorda kalma ihtimalidir.

5- Ders notları, geçiş konusu

Eğer üniversiteye gidecekseniz ve şehir dışında üniversite okuyacak iseniz kesinlikle dikkat etmeniz gereken konulardan biri de ders notlarıdır. Derslere girmemezlik yapıp, notları aksatmayın. Eğer yüksek ortalama yaparsanız, mevcut üniversitenizden daha güzel bir okula geçiş yapmanız mümkün

6- Okurken çalışma konusu 

Eğer ben hem okurum, hem de çalışırım kafasındaysanız önceliğiniz kütüphane ya da okuldaki kısa dönemli işler olsun. Hem okuldan ayrılmamış olursunuz, hem de okul içerisinde tanıdığınız olur. Uzak durmanız alanlar ise kafeler. Kafelerde çok çalışmanız durumunda hem çok yorulur, hem de okulunuzdan bir şey anlamazsınız.

7- Dersleri alttan alma ve öğretmen konusu

Her dersi illa o dönemde vereceksiniz diye bir kural yok. Ama kesinlikle hocalarla zıtlaşmayın. Bitiremezsiniz filan diyorlar, gerçekten bitiremezsiniz. Hocalarla çok fazla sıkı fıkı olmayın. Okulda takılırken, saçma sapan şakalar yaparsanız, o da not zamanı size bir şaka yaparsınız, kralınız gelse düzeltemez.

8- Yüksek lisans konusu

Eğer okulda kalmaya karar veriyorsanız, mutlaka oranın esnaflarıyla iyi geçinin. Çünkü malumunuz ülkemizde öğrenci iseniz, fiyat %25 artıyor direkt. Bazen de %50 artışa uğruyor. Yaklaşık 20 şehirde bulundum. Hepsinde okul için değil ama yabancı veya öğrenci olduğumu anladıkları zaman politika aynıydı. Yüksek lisans yapmaya karar verdiğinizi, mutlaka öğretmeninizle paylaşın. Kısacası kendinizi garantiye alın. Yoksa öğretmenlerin peşinde koşarsınız.

Bu yazdıklarım şehir dışında okuyacaklar için tavsiye niteliğinde yazılar. Elimden geldiğince tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Bununla ilgili kitap bile çıkartılır. Ama ben karınca kararınca şehir dışında üniversite okuyacaklar için tavsiyeler verdim. Sizin de var mı tavsiyeniz? 🙂

Bir önceki yazımız olan Sunum Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı makalemizde dikkat, etmeliyiz ve nelere hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir