şarktur batum gezisi

Şarktur Batum Gezisi Rezaleti

Şarktur Batum Gezisi rezaleti başlığı size birazcık ürkütücü gelebilir. Ama böyle bir başlık koymamın sebeplerini birer birer yazacağım. Olur da böyle bir firma ile geziye çıkmaya kalkarsanız, fikrinizden hemen vazgeçin. Hayatımın en gereksiz gezisi diyebilirim.

Bir şeyden haberi olmayan rehber

Sağ olsun, bizimle beraber gelen rehber arkadaşın ne yoldan haberi vardı, ne de güzergahtan. Bilmeyebilirsiniz, ama en azından haritadan bakarak dahi ilerlenmedi. İşin komik tarafı ise yolda ilerlerken yolculardan birinin uyarısı neticesinde doğru yolun bulunması. Muhtemelen o arkadaş olmasaydı, biz nereye gittiğimizden habersiz ilerleyip duracaktık.

Ücretin tutarsızlığı

Şarktur Batum Gezisi ziyareti esnasında benim en fazla canımı sıkanlardan bir tanesi de bu. Şimdi biz 900 liralık bir ücrete anlaşmıştık. Ücretin içerisinde karadenizdeki bir yere transfer ücreti ve vize ücreti dahil değil diye belirtildi. Buraya kadar herhangi bir sorun yok. Fakat söylenilen kahvaltı ücreti için de kendi imkanlarımızla takıldık. Burası da sorun değil. İlçeye gittikten sonra aynı servisle gitmemize rağmen ek ücret olarak yine ücret alındı. Bu sorulduğunda ise aldığınız cevap şu: “E her şey orada yazıyor.” Ne yazıyor yahu? Adam akıllı bir açıklama yapmadan ilerleyip gittik.

Şarktur Batum Gezisi Batum Rezaleti

Batum’a vardıktan sonra ben abartısız 20 30 dakika katılımcıların beni bulmasını bekledim. Batum’a girecekken, sıra o kadar yoğundu ki ben hayatımad böyle saçma bir şey görmedim. Baktım olacak gibi değil, sağa sola sorarak o şekilde nerede bekleyeceğimi buldum. Sonrasında da bana kağıdı neden almadınız diye soru yöneltildi. Oysa ki beklemeleri için kendilerinin bilgisindeydi.

Batum’a girdikten sonra bu kadar süre serbestsiniz, şu kadar süre serbestsiniz dendi. Bilmediğiniz bir kentte, kendi imkanlarınızla sağda solda dolaşıp durdunuz. Rehber diye getirdikleri arkadaş sağ olsun teşrif etti. Teşrif ettikten sonrasında da “arkadaşlar anlatınca bana hak vereceksiniz” dendi, ama anlatılan hiçbir halt olmadı. Ben geziye odaklanmaktan çok, bu lanet geziden kurtulmak istedim. Çünkü Şanlıurfa’daki herhangi bir tur firmasıyla bir daha gezmeme kararı aldım.

Benden size küçük bir tavsiye. 900 lira deniyor ya, siz 1.500 TL verin, ama bilindik ve kurumsal bir yerle anlaşın. Söz konusu para değil bu arada, söz konusu gezinizden keyif almanız. Şarktur Batum ziyareti diye de anlaşmadım ben bu arada. Farklı bir firmayla anlaştım. Nereden bulaştım bilmiyorum, ben bulaştım siz uzak durun. Aman ha aman.

Sürekli birilerini bekleme safhası

Hani az önce, rehber geldi filan dedim ya. Minibüsle beklerken rehber denen arkadaşı bekledik. Rehber denen arkadaş da maşallah rehberlik harici her bi mevzuya bulaştı. Batum’da telefonuma koruyucu aldığım zaman sağ olsun yolculardan birisi gereksiz bir tartışmaya dahil oldu. O arkadaşta da hiç suç bulmuyorum, bu şarktur batum gezisi eylemine dahil olan bende suç tamamen. Bi bekliyoruz, rehber gelecek. Bi bekliyoruz, buraya götüren arkadaş gelecek. Gelecek gelecek gelecek.

İşin özü

Olur da aklınızda Şanlıurfa tur firmalarından biriyle gezi yapmaya kalkacaksanız, yapmayın. 1000 lira deniyor ya hani, siz farklı bir yere 2.000 lira verin ama adam akıllı gidip gezin, dolaşın. Her zaman bir yerlere gezmeye gitmez insan. O yüzden siz, siz olun. Uzak durun. Şarktur denen firma gezme eyleminizden nefret ettiren bir firma.

 

Bir önceki yazımız olan Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Sorusuna 5 Yanıt başlıklı makalemizde kendimi nasıl geliştirebilirim, kendini geliştirme adımları ve kendini geliştirme yolları hakkında bilgiler verilmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir