Ana sayfa Yazılar Roman Önerileri

Roman Önerileri

2
Roman Önerileri
Roman Önerileri

Roman Önerileri

Merhaba dostlar. Bugün sanal dünyadan biraz uzaklaşıp sizleri yeni basılmış kağıt kokularına götürmeye geldim. Roman önerilerinde bulunacağım. Normalde fazla kitap okumayan bir millet olarak kaybımız çok büyük. Bana kitabı okumayı sevdiren edebiyat hocama teşekkürü bir borç bilirim.

Yaşar Kemal yaşayan efsaneler arasında bence. 1923 doğumlu ünlü yazar şimdiye kadar ülkenin çoğu haline riayet etmiş kişi. Aynı zamanda çok gezen bir kişi olan Kemal, kalemiyle geçmişe ışık tutmuş birisi. Bu kadar bilgili bir kişinin kitaplarını okumamakta büyük bir yanlış olacaktır…

yasar-kemal-ince-memed

Temiz bir Türkçe’ye sahip olan Türk yazarımız Yaşar Kemal‘den bir kaç roman önerisiyle yazıma başlamak isterim. Şayet Yaşar Kemal salt içeriği, akıcılığı ve betimlemeleri gayet başarılı olan bir yazar. Belki de bu kriterler beni teşvik etti okumaya. İnce Memed serisisini bilirsiniz. Adana Çukurova’da ki çeltik çalışlarının hikayelerini anlatır. Aynı zamanda anadolunun geri kalmışlığına da değinir. Tarihe ışık tutan bu roman bir zamanlar TRT’de roman dizilerinden birisi olarakta yer almış. İnce Memed 1-2-3 serisi var. Uzun soluklu bir roman serisi. Tavsiye ederim gerçekten çok güzel. Aynı zamanda Yaşar Kemal‘in ilk romanıdır.

yasar-kemal-firat-suyu-kan-akiyor-baksana

Yaşar Kemal’in tavsiye edeceğim bir diğer romanı Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana. Bu romanda ise 1. Dünya Savaşı sonrasında Anadolu halkının çektiği çileleri anlatır. Savaşın yıkıcılığını, mübadelenin hüznünü, yüzlerce binlerce yıldır beraber yaşayan halkların kardeşliklerini, kültürlerinin çeşitliliğini, güzelliğini ve uyumunu konu alır.

orhan-kemal-baba-evi

Orhan Kemal‘in Baba Evi ise son önereceğim roman. Yazar nasıl bir betimleme yapmışsa artık halen unutamıyorum içeriğinde anlatılanları… Orhan Kemal kendi hayatından kesitlerle bizleri karşıladığı bu romanda okuyuculara nasıl zorluklar çektiğini baba ve baba evi kavramının önemine değiniyor. İşleyişi ve konu bütünlüğü açısından tam bir şaheser diyebilirim. Mutlu günler sizlerin olsun. Matbaa kokusu ve saman kağıdı sizleri alıp götürsün başka diyarlara. Esen kalın.

Bir önceki yazımız olan WordPress Bakım Modu başlıklı makalemizde bakım, eklentisi ve Maintenance Mode kullanım hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here