Ana sayfa Webmaster Seo Paravan Blog Nedir?

Paravan Blog Nedir?

63
paravan-blog-nedir
paravan-blog-nedir

Paravan blog nedir?

Paravan blog, sitenizin kategorisi, konusu ile ilgili paylaşımların bulunduğu sitelerdir.

Paravan blogların içerisinde sitenize benzer konular bulunuyor dememin sebebi kategorisinin aynı olması sonucunda oraya doğal yollardan backlink almanız, kelime bazlı link verebilmenizin kolaylaşmasıdır. Örneğin A şahsının sitesinde wordpress içerik barındıran konular mevcut. Bu konuları barındıran bir tane blog sitem var. Ben bu paravan blogumda WordPress içerikli yazılar da yazmaktayım. Pagerank değerim de yüksek. Bu durumda A şahsının sitesini kelime bazlı link barındırarak, A şahsının sitesinin yükselmesine olanak sağlıyorum. Böylelikle A şahsının web sitesi, o anahtar kelimede üst sıralara çıkıyor. Böylelikle hit ve akabinde Alexa durumunda iyileşme gözleniyor.  Yalnız dikkat etmemiz gereken bir not var: Paravan bloglarınız eğer çöp içerik dediğimiz konulardan (kopyala yapıştır içerik) oluşuyorsa bu sıralamanızda iyileşme yapmayacaktır.  Bu sebepten dolayı eğer, bir paravan blog oluşturma niyetindeyseniz yapmanız gereken sitenizin hitinin artmasını beklemek ve hiti arttıktan sonra ne yapacağınıza karar vermektir. Şimdi paravan blogu kafanızda şekillendirebildiysem, etkili bir paravan blog nasıl oluşturulur kısa kısa değinelim.

Öncelikle yapmanız gereken farklı bir blog servisi kullanmanız. Örnek veriyorum, benim web sitem wordpress sisteme sahip. Bu durumda ben wordpress yerine, blogspot, tumblr veya blog.com uzantılı açmalıyım. Bunun sebebi farklı Ip’lere sahip olmasının amaçlanması. Genelde wordpress sistemlerin cms sistemleri aynıdır. Yani şöyle düşünün,bir eviniz var ve bu evde yemek yiyorsunuz, yemek farklı olabilir ama sonuçta aynı evin yemeğidir.

Sitenizin içerisinde barındırdığı konu ile ilgili bir isim olsun. Örneğin wordpress üzerine mi yazıyorsunuz. Bu durumda wordpresssitem.blogpot.com olabilir. Böylelikle ana siteniz anahtar kelimenizi barındıramasa dahi bu şekilde anahtar kelimeniz arama sonuçlarında ön plana çıkarak daha etkilil bir siteye sahip olarak paravan blogunuzun konusunu belirleyebiliyorsunuz.

Eğer paravan blog işine girdiyeniz, seo uyumlu makale nasıl yazılır adlı makalemde iç linklerin çok önemli olduğunu belirtmiştim. Bunun sebebi sitenizin içerisine iç linkler vererek sitenizin bağlantılarını kuvvetlendirmeniz.

Paravan blog‘unuzu açtınız. Hit aldı, aramalarda yükeldi, indeks sayısı da arttı. Peki sonra bitiyor mu işlem? Tabi ki hayır. Bunu bir ön hazırlık aşaması olarak düşünün. Bu ön hazırlık safhalarını bitirdiyseniz bir nevi malzemelerinizi hazırladınız, işe girişebileceğiniz anlamına geliyor. Yani bu demek oluyor ki artık link verecekseniz başlama safhasına girebilirsiniz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra artık sağlıklı bir şekilde ara sayfalar dahil link alıp verebilirsiniz.

Aklınıza sakın, blog açtım. Hiti arttırdım sonrasında da o kelime üst safhaya çıkacak diye bir düşünceye kapılmayın. Paravan blogların etkii gün giderek azalıyor. Bunu kendim de görmekteyim. Bu yazıyı yazmamdaki amacım, yarın öbür gün bir seo işine girdiğinizde veya seo işi yaptıracağınız sırada bu kavramın ne derece sağlıklı olduğunu, bunu kendinizin de yaptırabileceğiniz anlamı.  Ben araştırdım, araştırmam sonucunda da bu yazdıklarımı özet olarak geçtim.

Aşağıda blog açabileceğiniz servisler ve pagerank değerleri bulunmakta. Hangisini seçerseniz seçin, paravan blog işleminde de dikkat etmeniz gereken işlemler olduğunu unutmayın.

Site adresi PR Değeri Alexa Dünya sıra Alexa ülke sırası
http://www.blogger.com/ 9 62 74
http://www.tumblr.com/ 8 36 18
http://www.weebly.com/ 8 223 180
http://blog.com/ 6 1176 218
http://wordpress.com/ 9 18 23
http://www.jimdo.com/ 8 480 424
http://www.tripod.lycos.com/ 7 4804 3788
http://www.livejournal.com/ 8 138 12
http://edublogs.org/ 7 4314 782
http://www.webs.com/ 7 583 706
http://www.squidoo.com/ 6 940 595

 

Kendinize iyi bakın, hoşçakalın. // Sezai.

Bir önceki yazımız olan WordPress Jetpack Eklentisi başlıklı makalemizde jetpack kullanım, jetpack özellikler ve wordpress eklentileri hakkında bilgiler verilmektedir.

63 YORUMLAR

 1. Es geçilmemesi gereken bir konuya değinmişsiniz. Paravan blog dış seonun belkide en önemli silahlarından bir tanesi, ancak doğru kullanılmadığında tehlikeli bir silaha dönüşebiliyor. Bazı paravan olabilecek siteleri belirtmişsiniz içlerinde bilmediklerim vardı teşekkür ederim…

 2. paravan bloglar oluşturarak link almak kesinlikle binlerce link çıkışı olan dizinlerden vb. sitelerden link almaktan çok daha etkilidir aynı zamanda paravan bloglarınızı küçük çaplı anahtar kelimelerde ilk sıralara yükselttiğinizde hem link almış olur hemde bu paravan bloglar sayesinde ana sitenizin ücretsiz reklamını yapabilirsiniz.

  • Zaten son zamanların en moda olayı paravan bloglar. Genelde blogspot uzantılı alındıklarında google’da daha cabuk indekslendiği için çok ama çok etkili bir yöntemdir.

 3. Paravan blogları siteye hit çekmede güzel bir araç. Bence 3 tane sitenizle eş zamanlı paravan blog açarsanız faydasını kısa zamanda göreceksiniz. Yazınız için teşekkürler.

 4. güzel bir makale olmus.. bu tür makalelere ihtiyaç var gerçekten.. ayrıca adreslerini vermeniz de güzel olmuş.. devamını bekliyoruz…

 5. seo açısından gerçekten önemliymiş. bende en yakın zamanda paravan blog açmayı düşünüyorum .makale için teşekkürler.

 6. Paravan bloglar gercekten cok ise yariyor fakat cok fazla vakit ayirmak gerekiyor. Bilgilendirmeniz yerinde olmus.

 7. FatihC aslında herkesin favorisi ayrı ama örneğin wordpress kurulu bir siteniz var. Yeni oluşturacağınız paravan blog adresinizin wordpress değil de blogger veya tumblr olması sizin yararınıza olacaktır.

 8. bazen google sorun çıkarabiliyor. panda güncellemelerine göre ayak uydurmak zor olabilir. google paravanları farkedebiliyor

 9. sitelerim için uyguladığım bir yöntem paravan bloglar, açıklayıcı ve güzel bir anlatım olmuş emeğinize sağlık.

 10. Oldukça işime yaradı açaıkcası yan site açmak ile asıl sitemizide duyurma şansımızda var dediğiniz gibi.

 11. Pravan blog olayını tam çözemedim sitemizin ismi ile aynı alıp içeriği orayamı taşımamız gerek?

 12. Gerçekten çok güzel bir şekilde açıklamışsınız olayı. Benimde kullandığım bir yöntemdir.

 13. Paravan blogların etkisi mutlaka büyüktür fakat herkesin bir sitesi varken günde o siteye en az 1 saatini ayırırken bir de paravan bloglarla ilgilenmek zor oluyor haliyle. Çok zaman alıyor.

  • Zaten belimizi büken de zaman ne yazık ki. Zaman ayırabilsek çok daha güzel olacak ama okuldu, sınavdı falandı filandı derken insanlar uğraşamıyor.

 14. SEO işleri ile uğraşan kişilerin genellikle başvurduğu ve yüksek hit almasını sağlayacak bir yöntem. Mutlaka uygulanmalı.

 15. Paravan blog açmak SEO ile uğraşan kişilerin sıklıkla uguladığı bir yöntem. Özellikle kelime bazlı çalışmalarda gerçekten yararlı oluyor.

 16. Paravan bloglardan anlamadığım tek şey yani bunun bize ne gibi getirisi olabilir site ismiylemi açmalıyız yoksa normal olarakmı

  • Normal olarak açılması benim önerim. Paravan blog olayının mantığı ap ayrı. Çünkü bir nevi algoritma gibi çalışıyor. Yani öneri mantığına dayalı. Paravan blogunuzda bir yazı yazın bu yazınızda da ana sitenizi önerin. Eğer sistem bu şekilde işlerse en fazla verimi alabilirsiniz.

 17. Paravan blogların bukadar önemli olduğunu bilseydim gerçekten en başta yapardım bunu. Güzel yazılarınız için teşekkürler çok güzel bir siteniz var.

  • Bir nevi paylaştığınız yazının tanıtım yazısını yayınlayabilirsiniz. Yazı pazarlama olayı diyoruz biz buna. Orda paylaşılan bir yazı farklı bir sitede paylaşılmış durumda olduğu için hem katkı sağlıyoruz sitemize, hem de kalitesini arttırıyoruz.

 18. Arkadaşlar paravan blog olayı backlink olayından çok daha önemli. Ama ondan da önemlisi nasıl kullanacağımızı bilmektir. Eğer sağlam bir paravan blog ağır kurarsak ki benim önerim 2-3 civarı bu durumda sitemizin kalitesi artacaktır.

 19. valla bende paravan blog ne işe yarar diyordum bu bilgi gercekten haarika bir çogumuzun işine yarayacağı düşüncesindeyim

 20. Paravan blogun ne kadar yayarlı olduğunu biliyordum ama google’nın ürünün prsi nasıl 9 oluyo 10 beklerdim açıkcası. 🙂

 21. Sanırım bunlar arasında en karlısı blogger. Neredeyse google tarafından torpilli bir site 🙂

 22. önemli bir konu paravan blog yanlız bu işi çok berbat yapan insanlar var herkesede güvenmemk gerek.

 23. Paravan blogların önemi gerçekten çok büyük. Detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Peki sizce bir paravan blog’a kaç adet yazı girilmeli ? Yani 2 tane özgün yazı girip sonra tanıtım yazısı mı çalışılmalı ?

 24. bende forumlarda paravan blog nedir diye araştırıyorum ama anlamıyorum çok detaylı anlatmışsınız. ögrendim ve uygulamaya başladım

 25. Bende sitem için çalışmalara başladım. Bakalım ilk olarak blogspota yöneldim. Sırayla hepsini açacağım

 26. Sitemiz ‘de %50 ‘ye varan indirimler bulunmaktadır. Bu indirimlerden yararlanmak için web sitesini takip etmelisiniz.

 27. Hocam ben bundan böyle 8 tane yaptım sonra hepsini biribirne bağladım videolarla falan destekledim kelimemde ilk 10 giremiyorum hep 20-35 arasında gidip geliyorum daha fazla nasıl yapabilirz acaba

 28. Eline sağlık Sezai kardeşim. Ben de geçen gün naçizane daginikadam.com/paravan-blog/ yazdım bu konuda. Blog işinden SEO’ya doğru kayman çok güzel bir gelişme.

 29. Adı üstünde paravan olduğu için ve yeni açıp link eklediğiniz için seo açısından pek mantıklı bir iş gibi gelmiyor bana 🙂

  Güzel açıklamışsın eline sağlık.

 30. ustad gerçekten çok iyi konuya deginmişsin azda olsa etkisi var gün geçtikçe etkisini yitiriyor.

 31. Son güncellemelerden sonra Paravan bloglar etkili kullanılmadığında yarardan çok zararı olabiliyor. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

 32. Paravan bloglarınız için Türkçe servisolan kendi websitem’i de kullanabilirsiniz.
  Hızlı ve kolay kayıt, sınırsız blog oluşturma sunuyor.
  Güçlü wordpress altyapısı ile birlikte.

 33. Ben şimdi bi yemek tarifleri bide şifalı bitkiler sayfası actim yemek tariflerinde şifalı bitkiler linkleri var ama ilerleme yok bu paravan olmuyomu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here