Neden SEO Uyumlu Yazılar Yazmalıyız ?

seo uyumlu yazılar yazmak

Neden SEO uyumlu yazılar yazmalıyız diye bir başlık gördüğünüzde içerik ilk başta “ben nereden bileyim?” şeklinde bir soru doğurabilir. Ama bence okumaya devam edip, içerik detaylarına bakmalısınız. Birçok yayıncının, hele hele Google içerisinde bulunmasının çok önemli olduğu web siteleri için büyük bir problem. İçeriklerin Google arama sonuçları içerisinde yer alması aynı zamanda daha fazla kullanıcı erişimi ve daha fazla etkileşim anlamına gelir.

Neden SEO uyumlu yazılar yazmalıyız

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen Search Engine Optimizasyon kısaltılışı olan SEO, özellikle arama motorları açısında çok önemli. Ne kadar kullanıcıya ulaşırsanız, ne kadar fazla fark edilirseniz o kadar iyi. Bir web sitesi yayıncısı iseniz, özellikle de web sitenizden gelir elde etme amacınız var ise SEO olmazsa olmaz seçenekler arasındadır. Elbette tek amaç Google değil, SEO uyumlu yazılar aynı zamanda içerik bakımından da zengin içerikler olduğundan önemli.

Arama motorlarında çıkmak neden önemli?

Bunun sebebi, Dünyadaki birçok insanın genelde arama motorları aracılığıyla bir içeriğe veya web siteye ulaşması. Eğer çok aşırı derecede ünlü veya marka benzeri bir kuruluş değilseniz, insanların web sitenize erişmesi üzülerek söylemeliyim ki genelde arama motorlarından. Arama motorları da SEO kriterlerine önem veriyorsa? Sanırım siz anladınız.

Nasıl SEO uyumlu yazılar yazabiliriz?

Aslına bakarsanız bununla ilgili birçok içerik internette mevcut. Ama işin özü, paylaşılan içeriğin zengin olması. Yani sırf yazılmış olmak için yazılması yerine, kullanıcı okuduğunda “Tam da böyle bir içerik arıyordum.” şeklinde bir izlenim bırakmanız önemli. İnternette teknik birçok detay mevcut. Ama önemli olan içerik zenginliği. Google, Yandex veya farklı arama motorlarında içeriğin teknik detaylarına ulaşabilirsiniz. Ama eğer bir içerik, tıklanılması amacıyla yazılıyorsa bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa sonraki günlerde mutlaka içerik ön plandan çıkacaktır.

Herkes işin teknik kısımlarına odaklanırken, ben yarın öbür gün içerik zenginliğinin daha ön plana geçeceğini düşünüyor, ona göre adım atılması düşüncesindeyim. Bu arada bu teknik değil, kişisel bir görüş. Bilginize.

seo uyumlu yazılar yazmak
seo uyumlu yazılar yazmak

Seo yönünden uyumlu içerikler daha fazla kişiye ulaşır.

Acaba neden? İşin özü aslına sorulan sorunun içerisinde. Bir içerik arama motorlarının nezdinde uyumlu ise, ulaşılabilirliği de bir o kadar fazla olur. Yani şöyle düşünün, elinizde çok ama çok güzel bir tablo var, fakat tablodan kimsenin haberi yok. Bu durumda o tablonun güzel veya hitap edilebilirliğinin fazla olmasının bir önemi yok. O eserden kimsenin haberi yok…  Hani az önce arama motorlarında çıkmanın öneminden bahsetmiştim ya, o yüzdendi işte.

Seu uyumlu yazılar yazmazsam, olmaz mı?

Elbette yazabilirsiniz. Hatta durmayın, yazmaya başlayın. Ama içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşmasındaki ilk faktörlerden birisi seo. Bu devran böyle geldi, böyle gidecek. Ha yarın öbür gün, arama motoru optimizasyonu dışına farklı kriterler olur, o zaman konuşuruz. Konuşmalıyız da ama şu an için durum böyle.

İşin özeti;

İşin özeti aslına açık. Neden Seo uyumlu yazılar yazmalıyız sorusunun asıl cevabı erişilebilirlik ve arama motorlarına uyumluluk. Seo uyumlu olan içerik, arama motorlarının nezdinde daha değerli. İşte bu yüzden bir içerik paylaşırken, içeriklerin seo uyumlu olması bu bakımdan çok daha fazla önemli.

Aktarmak istediğim içeriğin özeti, Google ile uyumlu şekilde çalışmak istiyorsanız ve arama motoru optimizasyonu sizin için önemliyse benim tercihim barışık olacak şekilde içerikler yazmak. Benden şimdilik bu kadar.

Bir önceki yazımız olan Kendinize Yetecek Kadar SEO Öğrenin başlıklı makalemizde kendi seomu kendim yapmak istiyorum, kendinize yetecek kadar seo ve kendinize yetecek kadar seo öğrenin hakkında bilgiler verilmektedir.

“Neden SEO Uyumlu Yazılar Yazmalıyız ?” için 3 cevap

  1. SEO hem zor hem de bilince bir çok sitenin gelir kaynağı! Ben yeni öğreniyorum. Sayenizde çok güzel içeriklere ulaşıyoruz, teşekkürler!

  2. hocam spam siteler de seo içerik olmadan bizi geçiyor bunun için ne yaapcağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir