maxthon-tarayici-incelemesi

Maxthon Tarayıcı İncelemesi

Merhaba dostlar, bu yazıda Maxthon tarayıcı incelemesi yapacağız. Öncelikle tarayıcıdan bahsedeyim. Tarayıcı Chrome, Firefox ve Opera’dan esinlenmiş. Tarayıcımız bulut tarayıcı diye sıfatlandırıyor kendini. Dün bir abinin durum paylaşımında görüp tarayıcıyı indirip bizzat inceledim. Ip bulma sitelerinde tarayıcı Safari olarak görünüyor. Yalnız, Chrome özelliklerini barındırıyor. Bu sayede, chrome’da çalışan her şey bu tarayıcıda da mevcut.

Şimdi adım adım inceleyelim isterseniz Maxthon Tarayıcı’yı. Tarayıcıya ilk girdiğimizde kendi ana sayfasının ayarlandığını görmekteyiz. Ana sayfasında kat.ph gibi torren sitesinin yanı sıra, facebook, twitter gibi çok kullanılan sosyal ağlar ve eBay gibi alışveriş siteleri bulunmakta. Bu yer imlerini ayarlama imkanına sahipsiniz. Yani yer imlerini illa üst tarafta olacak diye bir kural koymamışlar. Bu Chrome’nin bir özelliği aynı zamanda. Arama motoru olarak Google kullanılıyor.

Kullandığınız sekme koyu, diğer sekme ise gri seçenekte. Bir nevi kullandığınız sekmeye önem kazandırılmış.

Yan tarafta bulunan bar’da eklemeler yapmanız, Skynote, indirme yöneticisi, Maxthon topluluğu, yer imleri gibi seçenekler bulunmakta. Bence en güzel özelliklerinden birisi.

Üst taraftaki gülen ifade çok şirin. Oraya tıkladığınız zaman Maxthon topluluğuna katılmanız için giriş yapmanız için size kullanıcı adı ve şifrenizi girmenizi istiyor. Kayıt olmanız mümkün.  Ayrıca kenar çubuğunu devre dışı bırakma özelliği de var. Böylelikle hoşunuza gitmediyse değiştirme imkanınız bulunmakta.

Aşağı kısımda işlemci hızı, gönderme hızı gibi ibareler yer alan bir ifade yer almakta. Reklam avcısı diye bir seçenek var. Pop-up reklamların önüne geçilmesi için tasarlanmış. Ayrıca, ekranı ikiye ayırma imkanınız da mevcut. Sık sık sekme değiştirenler için ideal. Onun da hemen yan tarafında, sayfanın büyüklüğünü ayarlamanız için + ve – simgeleri var. Böylelikle siteyi istediğiniz boyutta ayarlayabiliyorsunuz.

Yer imlerinin bulunduğu kısımda yer imlerinizi diğer tarayıcılardan almanız mümkün.  Yan taraftaki hali hazırda gelen eklentiler ise, kaynak koklayıcı (sitedeki dosyaları görebiliyorsunuz.)  Hemen yan taraftaki araca tıkladığınız zaman aşağıda bulunan seçenekler bir de oraya konmuş.

Sağ tıkladığınız zaman, bunu buluta yolla ve ekran kaydını almanız da diğer güzel özelliklerinden. Ayrıca, 16 sekmeye kadar kurtarma olanağınız mevcut. Sık sık sekme kapatıp açanlara önerimizdir.

Tarayıcının hızına gelecek olursak kendi bilgisayarımda (Hp pavilion g6 1217st, i5, 2.4 ghz, 6 Gb Ram, 1 Gb Ati Ekran kartı) Chrome tarayıcının 3te biri kadar yer kapladı. Kesinlikle yavaş değil.

Son olarak: Üç Windows phone, Apple Store ve Android kullanıcıları için uygulamaları mevcut.

Eksileri: Benim için en önemli olan şeylerden birisi tarayıcının eklentileridir. Bu tarayıcı eklentiler konusunda çok zayıf. Eminim ilerde kendini geliştirecek, ve bir çok tarayıcı ile kapışabilecek seviyeye gelecektir. Ama şimdi için önerim, eklentilerle pek işi olmayan arkadaşlaradır. Öyle sadece internet kullanıcıları rahatlıkla kullanabilirler.

 

Maxthon tarayıcı incelemesi
Maxthon tarayıcı incelemesi

 

Evet arkadaşlar. Taze taze çıkan tarayıcımızın Maxthon Tarayıcı incelemesi adlı konuda iyice irdeledik. Sizinde gözünüze çarpan, dikkat ettiğiniz özellikler varsa deneyip aşağıdaki yorum kısmından bizlere fikirlerinizi yazabilirsiniz. Tarayıcıyı indirmek için, maxthon.com’a girmeniz yeterli. Aşağıdaki videolu incelememiz var. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Maxthon tarayıcı incelemesi

Bir önceki yazımız olan Paravan Blog Nedir? başlıklı makalemizde paravan blog, paravan blog nasıl ve paravan blog neidr hakkında bilgiler verilmektedir.
Yorumlar

 1. 3 numaralı sürümünden beri sık sık kullandığım bir tarayıcı. O zamandan bu zamana kendini epeyce geliştirdi. Neredeyse her yeni sürümde bünyesine yeni özellikler ekliyor. Bu yönü de kullanıcı için gayet güzel. Benim gözüme çarpan eksiklikleri :

  – Eklenti sıkıntısı
  – Kullanıcı arayüzü
  – Reklam engelleme özelliğinin pek çok sitede reklam engelleme konusunda zayıf kalması.

  Bunların dışında gayet güzel bir tarayıcı. Alternatif olarak bulundurulabilir.

  • Sezai Acıma ( Author )

   Bir tarayıcıda bulunması gereken bir çok özelliği içinde barındırıyor. Ama gelin görün ki zor bir piyasaya girmiş. Chrome, Firefox gibi devler arasında büyüme imkanı nasıldır bilinmez. Ama kendisine bir kitle oluşturacağı belli.

 2. ben maxthon tarayıcının tablette android sürümünü kullanmıştım oldukça hızlı bir tarayıcıdır.

 3. Sezai Acıma ( Author )

  Piyasadaki bir çok tarayıcıdan çok çok iyi ama keşke biraz daha geliştirilse de kullanabilsek 🙂

 4. maxthon kullanışlı iyi tarayıcı bana göre en büyük eksiği firefoxtaki gibi yer imleri ve yönetimi olmaması .maxthon ta yer imlerini göremedim sık kullananlara yerimimi diyorsunuz olamaz ki o ayrı yer imleri ayrıdır her tarayıcıda hem sık kullanılar hem yer imleri kısmı var bunda neden firefoxtaki gibi yer imleri yapmamışlar sırf bundan firefox tayım .bütün tarayıcılar içinde en kolay şekilde ; siteleri yer imlerine kaydetme yedekleme içe dışa aktarma çok iyi .diğer kullanımlar için maxthon kullanırım

 5. benim internet siteme maxthon ile girenler oluyor arada ama çok da sık kullanılmıyor sanırım

 6. Chrome dan hızlı bir tarayıcı..Html5 testlerinde tüm tarayıcıları geride bırakıyor…test puanı 515 bende

  • Sezai Acıma ( Author )

   Ama bütün bunlara rağmen yine de adını duyuramamış olması ne acı.

   • evet ben de metrica verilerinde görene kadar hiç duymamıştım. adını bile ilk defa duyduğumuz osler var

 7. ben maxthon tabletimde kullanıyorum.özellikle yasaklı sitelere maxthon da yapılan ayarlar sayesinde rahatlıkla hızlı bir şeilde girebiliyordum.pc de denemedim ama chrome gibiyse denemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: