Ana sayfa Yazılar Klavyede Hızlı Yazmak

Klavyede Hızlı Yazmak

2
klavyede hızlı yazmak için yapılması gerekenler
klavyede hızlı yazmak için yapılması gerekenler

Klavyede Hızlı Yazmak İçin Yapılması Gerekenler

Özellikle şu sıralar katiplik alımından dolayı, klavyede hızlı yazmak için yapılması gerekenler konusunda gerçek anlamda kararsızlık söz konusu. Ben de bu konu ve karmaşaya istinaden, yazımı paylaşmak istedim. Normalde yazımızı çok çok öncesinden paylaşacaktık yalnız elde olmayan sebeplerden dolayı kısmet bugüneymiş. Umarım beğenirsiniz.

Klavyenin bir kısmına değil, tamamını görebilmek

Bunun sebebi, klavyedeki diğer harfleri kullanmanız durumunda harfleri aramak gibi bir zahmetten tamamen kurtulabilmek. Siz hızlı yazmaya odaklanmışken üstüne üstün bir de harf arama derdinden kurtularak az daha hızlanmış olacaksınız. Bu da yazmanıza olumlu bir katkı yapmış olacak.

Parmaklarınıza göre bir klavye belirlemek

Bunun etkisi nedir diye soracaksanız bunu size şöyle açıklamak istiyorum. Parmaklarınıza göre bir klavye seçimi yapmanız öncelikle parmaklarınızın daha az yorulmasını sağlayacaktır. Bu da pratik yaparken sizlere avantaj sağlayacaktır. Bu avantaj da haliyle parmaklarınızın pratik yaparken daha az yorulmasına ve daha fazla pratik yapmanıza olanak verecektir. Bu benim kendi şahsi görüşüm. Piyasada şu klavye iyidir, bu klavye iyidir denilenler yerine, parmaklarınızın rahat edebileceği şekilde bir klavye almanızda yarar var.

Bakmadan yazabilme yetisi edinmek

Bakmadan yazabilmek birçoğumuzun hedefinde olmalı. Nedeniyse, klavyede yazım yaparken aynı anda hem metine hem de klavyeye bakmak büyük bir sorun bana göre. Çünkü bu ekstra göz hareketi, haliyle de ekstra zaman demek. Siz zaten katiplik sınavlarında zamanla yarışıyor olacaksınız. Zamandan kazanabilmek bence en önemli kıstaslardandır.

Kendinize güvenmek

Klavyede hızlı yazmanın bence en önemli olayı kendinize güvenmekte yatıyor. Klavyede hızlı yazabilmek için öncelikle kendinize inanmalısınız. Kendinizde 3 dakikada 150 kelime kapasitesini görmüyorsanız ne yazık ki 150 kelime yazmayı unutun Ben yazarken kendime hedef olarak önceki yazdıklarımdan daha fazla kelimeleri hedef alıyorum. Çünkü ben olayı tamamen bir hedef olarak algılıyorum. Hedefim varsa da bu durumda benim yolda kaybolmamın mümkünatı az oalcaktır.

Farklı metinlerle çalışmak

Farklı metinlerle çalışmanın sizlere katkısını merak edecek olanlar vardır. Olur da sınava girecek olursanız bu durumda her zaman çalıştığınız metinden olma olasılığı ne yazık ki düşük bir ihtimal. Ne kadar fazla değişik kelime görürseniz bu kelimelere parmağınızın alışık olması da o kadar kolay olacaktır.

Mecbur olduğunuz için değil, istediğiniz için o işi yapmak

Bu aslında sadece klavyede hızlı yazmak için değil, her alanda böyledir. Eğer ki o işi ne kadar keyifle yaparsanız, o işten alacağınız verim de o kadar fazla olacaktır. Bir şeyi keyifle yaparsanız ve o işi mecbur olduğunuz için değil, istediğiniz için yaparsanız kesinlikle daha az yorulacağınızın garantisini verebilirim.

Sürekli pratik yapmak

Sürekli pratik yapmak, parmaklarınızın yazmaya sürekli alışkın olmanızı sağlayacaktır. Bu da daha az yorulmanızı ve haliyle daha hızlı yazmanıza olanak sağlayacaktır.

Farklı web sitelerden çalışmak

Pratik yaparken farklı web sitelerden çalışmanız öncelikle kelime haznenizin artmasına haliyle de daha fazla kelime görmenize olanak sağlar.

Klavye Seçiminize Dikkat Etmek

F ve Q klavye seçiminize dikkat etmeniz çok önemli. Hangisinde daha rahat yazıyorsanız, onda yazmanız bence en önemlileri arasında. Bırakın Türkçe kelimelerde Q-F saçmalıklarını da, parmaklarınız hangisine alışmışsa onda yazmaya çalışın. Ezbere konuşanları değil, kendinize bakın.

Yazımızın sonuna geldik arkadaşlar, dilerseniz yorum formundan bana önerilerinizi yazabilirsiniz. Klavyede Hızlı Yazmak için Yapılması gerekenler olabildiğince açıklamaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sizce, klavyede hızlı yazmak için başka neler yapılabilir?

Bir önceki yazımız olan Tarayıcı Virüslerini Temizleme başlıklı makalemizde adw cleaner nasıl, adwcleaner kullanımı ve chrome reklam gelmiş hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Bize Lisede iken 10 parmak klavye eğitimi verilmişti bakmadan yazma konusunda bu yüzden bu konuda baya iyiyim bakmadan yazabiliyorum tabiki bu da yazı yazma konusunda baya bir zamandan tasaruf sağlıyor bana yazı için teşekürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here