Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Sorusuna 5 Yanıt

kendimi-nasıl-geliştirebilirim-sorusuna-5-yanıt

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Sorusuna 5 Yanıt

Kendimi nasıl geliştirebilirim sorusu, her zaman ve her yerde bir gündem konusu olmuştur. Bunun sebebi, insanların kendilerini geliştirememesi durumunda, gerek iş olanakları gerek hayatta tabiri caizse bir adım öne geçme konusunda önemli bir kriter. Ben psikolog veya benzeri bir alanda uzman değilim. Fakat eğer yaşıyorsanız, bu konularda biraz araştırma yapmanızda yarar var. Kendimi nasıl geliştirebilirim sorusuna elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım. Bu maddeleri açıklarken, kendi hayatımdan edindiğim deneyimleri paylaşacağımı hatırlatmak istiyorum. Eğer üstesinden gelemiyorsanız, bulunduğunuz yerde profesyonel destek almanızda yarar var. Haydi başlayalım.

kendimi-nasıl-geliştirebilirim-sorusuna-5-yanıt
kendimi-nasıl-geliştirebilirim-sorusuna-5-yanıt

1- İlgi alanlarınızı tespit edin

Sahip olduğunuz ilgi alanlarınızı belirlemeniz, sizin bir yol çizmenize ve o yolda problemsiz şekilde ilerlemenizi sağlar. Bunun yapılmasındaki sebep, uzun ve meşşakatli bir yol yerine severek ilerlemenizden amaçlıdır. İlgi alanlarınıza göre ilerlerseniz, bu durumda hem canınız sıkılmaz, hem de bu süreç size daha keyifli hale gelir. Benim gibi üşengeç ve tembel biriyseniz, bu adımı es geçmemenizde yarar var.

2- Araştırma alışkanlığı kazanın

Araştırma denince, aklınıza direkt kitaplar gelmesin. Toplumumuzda böyle bir yanılgı var. Özellikle Y ve X neslinde böyle bir algı hâlen kırılmış değil. Bunun sebebi alışkanlıklar. Alışkanlığın kazanılması güzel, ama alışkanlığın olumlu bir alışkanlık olması daha bir güzeldir. Bir konuda bir merakınız varsa, bunu araştırın. Sadece kütüphanelerde veya pdf kalıpları yerine Youtube, Google akademik veya premium düşünürseniz Storytel gibi kaynaklardan bilgi edinebilirsiniz. Günümüzde bilgiye ulaşmak hem çok kolay, hem de çok zor.

3- Ötelemeyi öteleyin

Ötelemek… Sonraya bırakmak… Bu benim de mücadele ettiğim ve aşamadığım durumlardan bir tanesi. Sürekli olarak bir şeyleri ötelemek, sonraya bırakmak gerçekten büyük bir problem. Bunu aşmak için kendimce birkaç yöntem buldum. Bunlarda bir tanesi, onu hemen o an yapmak. Çünkü o an yapmadığınız zaman ve sonrasında kaldığında, gerçek anlamda “sonraya” kalıyor. Sonrasında da biri sizi tetiklemediğinde veya incitmediğinde bunu yapmayı düşünmüyorsunuz dâhi.

4- Dinlenme zamanlarınızı iyi ayarlayın

Kendimi nasıl geliştirebilirim sorusunun en önemli maddelerinden bir tanesi de bu. Eğer dinlenme zamanlarınızı iyi ayarlayamazsanız, bu durumda çalışmaktan ziyade genelde dinlenmiş olursunuz. Aslında tam anlamıyla dinlenme de değil, kendinizi kandırmış olursunuz. Bu sebepten dolayı eğer dinlenme zamanı gibi bir zamanınız varsa, bunun dozunu kaçırmamakta yarar var. Olur da dozunu kaçırırsanız, bu durumda dinlenme değil, kendinizi kandırmış olacağınızı unutmayın.

5- Plan, proje, süreç diye zorlamayın

Bazı insanlar, planlı, projelidir. Bazı insanlar ise plan denildiği anda gözü korkar. Kendinizi illa ben bir plan yapacağım, plansız projesiz olmaz diye şartlandırdığınızda bu bazı insanlarda algı gibi oluşur. Bunu istediğiniz için değil de, mecbur olduğunuz gibi düşündüğünüzden, uygulanması çok zor bir süreç olacak Metnin başında da söyledim ya, uygulamakta ben de zorluk yaşadım. O yüzden bu yazıyı yazmak bana keyif veriyor.

Kendimi nasıl geliştirebilirim sorusuna birçok madde daha eklenebilirdi, ama düşündüm de zaten üşengeç birisiyseniz uzun uzadıya yazıp kimseyi sıkmaya gerek yok. Bu yazdıklarımı ilk ben uygulamaya başlayacağım. Umarım başarabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Çağrı Merkezinde Çalışacaklar için 5 Gerekli Bilgi başlıklı makalemizde çağrı merkezinde çalışacaklar için, çağrı merkezinde çalışma olanakları ve çağrı merkezinde çalışmak yorucu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

“Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Sorusuna 5 Yanıt” için 3 cevap

  1. insanın basarılı olabilmesi adına çaba göstermesi önemli tabi paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir