instagram hikayeler özelliği

İnstagrama hikayeler özelliği geldi. Son zamanlarda Facebook‘un ısrarla Snapchat‘i satın almasını zaten hali hazırda duyuyorduk. Yok şu teklif, yok bu teklif diye diye bir hal oldu teknoloji ve haber siteleri. Bi kaç dakika önce instagram’ı açtığım zaman hemen üst köşede yeni-stories diye bir kısmın açıldığnı gördüm. Bir göz atayım derken, bir de baktım bildiğin snapchat gibi olmuş. Şahsen ben instagramda kedili köpekli fotoğraflar görmekten sıkılmıştım. Ama sanırım artık instagram hikayeler özelliği adında bir sürü farklı fotoğraflar göreceğiz gibi geliyor.

Ben bunun Snapchat‘in, durdurulamaz yükselişini birazcık duraksatmak olduğunu düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda bunun etkili olup olmadığını göreceğiz. Ama bir de şöyle düşünelim. Eğer instagram hikayeler özelliği tutmazsa, snapchat biraz daha yükselişe geçebilir. Zira snapchatteki silme özellikleri, görüntüleri istediği sürede izletebilmek gibi özellikler gerçekten bir hayli hoşuma gitmekteydi. Instagram‘in özelliklerine denk geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İnstagrama bu özelliği görenler hemen akın yapmaya filan başladılar. Özellikle benim takip ettiğim kullanıcılar arasında bir hayli akın başladı; instagram hikayeler özelliği içinde efektler, resmin üstüne yazı ekleme, görüntüyü kırpma, çekilen görüntüyü kayıt etme gibi özellikler yer almakta. Bu gibi özelliklere snapchatten zaten aşina olanlar bilir. Bir diğer özellikler arasında ise paylaşılacak fotoğraf eğer instagram hikayeler özelliği kısmından paylaşılacaksa, fotoğrafı yine anlık çekmek durumundasınız. Yani telefonunuzda bulunan görüntüleri, instagram hikayeler özelliği kısmından paylaşmak durumundasınız. Bu durum da aynı snapchat gibi bir durum. Sonuç olarak, snapchate alternatif olmaya çalışılmış.

Sonuç odaklı kısma gelecek olursak, snapchat tek başına idi ama artık en sıkı rakipleri arasında olan Facebook beklenmedik bir hamle gerçekleştirerek onu tahtından etmeye çalışıyor. Benim düşüncemi soracak olursanız, bu snapchat ve instagramı bir arada kullananların lehine, snapchatin ise aleyhine bir durum. Facebook eğer instagram hikayeler özelliğini kalkıp da 1.7 milyar kullanıcıya teşvik etmeye kalkarsa (messenger indirmeye zorlamak gibi), snapchat bu durumdan bir hayli kötü etkilenebilir.

instagram hikayeler özelliğinden gönderi paylaşmak için, instagram logosunun hemen yanındaki + kısmına basmanız yeterli.

Şimdi gelelim asıl mevzuya… Instagram hikayeler özelliği sizce snapchate ne derece rakip olabilir sorusuna yanıt verecek olursam, bence snapchat ve instagramı bir arada kullananlardan bir kısmı kalkıp da snapchatten vazgeçebilir. Ama bu durum tabi ki snapchatin ilerleyen zamanlarda yeni bir hamle yapmasıyla farklı sonuçlanabilir. Yazımızın sonuna geldik, görüşmek dileğiyle.
Yorumlar

 1. Çok güzel yazı olmuş emeğine sağlık ?

 2. Güzel yazı olmuş, Snapchati silmiştim hikayeler özelliği gözümü doyurmuyordu bu şekilde daha iyi, ister kalıcı şekilde ister hikayeler şeklinde paylaşmak daha iyi 🙂

  • Sezai Acıma ( Author )

   Dakika 1, Gol 1 gerçekten de. Bu yorumu bekliyordum açıkçası. Snapchat kullanıcı kaybedeceğe benziyor…

 3. Özellik iyi güzelde ben bulamadım. ?
  Keşke resimde koysaydın. ?

 4. Yazı güzel olmuş eline sağlık.

 5. Yazıyı beğendim şimdi uygulamayı güncelleyeceğim teşekkürler.

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: