ikinci el cihaz alırken dikkat edilmesi gerekenleri tecrübelerimizle aktardık.

İkinci El Elektronik Cihaz Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendimde de ikinci el elektronik cihaz alınırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda zamanında sıkıntılar yaşayan biri olaraktan bu konu üzerine bir şeyler karalamak istedim. Umarım beğenirsiniz.

İlk Olarak: Cihazı ne için kullanacağım?

Cihazı alıp satmak için mi, uzun süreli olarak mı kullanacağım konusuna dikkat edin. Eğer ki cihazı alıp satmak isteyecekseniz bu durumda yapmanız gerekenler, cihazın piyasasını iyice araştırmanız. Örneğin Apple ürünleri sık sık cihaz değiştirenler için idealdir. Ama casper marka cihazı aldığınız günün ertesi satmaya kalkın, fiyatı minimum %20 oranında düşecektir. Bunu markayı karalamak için söylemiyorum, bunu piyasa böyle olduğu için söylüyorum.

Cihazın Çalıntı Olma İhtimali

Cihazın imei numarası üzerinden, çalıntı cihaz sorgulamasını mutlaka yapın derim ben. Sebebiyse malumunuz hırsızlık olayları; kolay taşınabilirliği sebebiyle en fazla elektronik cihazlardan yapılıyor. Bilgisayar ve tablet için ise seri numarası bunu sorgulamak için yeterlidir.

Gelelim diğer özelliklere: Özellikler

İkinci el cihaz alınırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir diğer öneriyse; cihazın özelliklerini göz önünde bulundurmanız. Fiyat aralığını özellikle göz önünde bulundurun. Örnek vereyim, cihazın sıfırı 2.000 liraysa kalkıp da 1800 liraya ikinci el cihaz satın almayın. Tamam belki garanti koşullarıydı, falandı filandı bunlar önemli. Ama 200 liranız fazla olsun, ama en azından cihazın ilk sahibi olma keyfini siz yaşayın. 2000 liralık bir cihaz için (kendim için konuşuyorum) verebileceğim fiyat aralığı 1300-1400 liradır. Tabi bu garanti koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Satıcıya Yapılan Yorumlar

Özellikle internetten ikinci el ürün satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında satıcıya yapılan yorumlar çok önemlidir. Bir profil düşünün, kullanıcı puanı yüzde 20 güvenilir. Daha önce bir şeyler almış ve satmış sonrasındaysa kullanıcılar ona düşük puanlar vermiş. Bu satıcının güvenilir olmadığını gösteren kıstaslar arasındadır. Çünkü özellikle sahibinden, n11, gitti gidiyor gibi siteler bu puanlamaya çok fazla önem verirler. Tabi diğer e-ticaret siteleri de bu duruma örnek verilebilir.

Ödeme Şekli

Ödeme şekli de ikinci el ürün satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında. Eğer imkanınız varsa, GET (Güvenli E Ticaret) seçeneğini kullanın. Ürünü kontrol etmeden de kargo ile almışsanız, ürünü teslim almayın. Sonradan başınız ağrıyabilir.

Cihazın Kusurlarını Mutlaka Sorun

Cihazın varsa eğer kusurlu kısımlarını ve çalışmayan aksanlarını mutlaka sorun. Sonrasında gerçekten problemler yaşıyorsunuz. Örneğin kamerası yazılımsal sebeplerden dolayı çalışmıyor olabilir veya yazılım güncellemesini gerektiren bir durum vardır, ama o kısım çalışmıyordur, ekranın üzerinde kullanımı engelleyen çizikler gibi sorunlar, ikinci el elektronik cihaz satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında gösterilebilir.

Bir önceki yazımız olan Takip Edilmesi Gereken 4 Kişisel Blog başlıklı makalemizde en iyi kişisel blog adresleri, izlenmesi gereken kişisel blog ve kişisel blog hakkında bilgiler verilmektedir.
Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: