Ana sayfa Yazılar İçerik Yönetim Sistemleri

İçerik Yönetim Sistemleri

2
içerik yönetim sistemleri
içerik yönetim sistemleri

İçerik Yönetim Sistemleri (CMS)

drupal-logo joomla-logo-wallpapers-1024x768 dle

Çoğu kişinin bilmediği Drupal’dan bahsedeceğim. Drupal, ücretsiz cms yani içerik yönetim sistemlerinden birisi. Neden tutmadı konusuna gelelim. Bu konuda birden fazla sebep var. Güvenlik konusunda gerçekten en iyilerden olan Drupal sistemini fazla geliştiren yok. Haliyle fazla bir tema ve eklenti yazarı da yok. WordPress kadar geliştireni olsaydı şuan bu durumda olmazdı belkide. Hiç ismini duymamışta olabilirsiniz. Ama araştırıcı bir insan olarak hemen hemen çoğu scripti test etme imkanım oldu. Güzel bir sistem sizlerde deneyebilirsiniz. Denemekten zarar gelmez sonuçta. 

Data Life Engine namı diğer DLE. Bu içerik yönetim sistemi başlarda çok çok gerilerdeydi WordPress’in. WordPress ile kıyaslamam da ki etken ise şuan bu içerik yönetim sistemlerinden en çok kullanılan olması. Her neyse. DLE Ruslar tarafından geliştirilen bir sistem. Başlarda çok karışık bir yapısı vardı. Temaları ve eklentileri azdı ve güvenlik açığı vardı. Ancak şuan Seo açısından en iyi diyebilirim. Çekirdek yapısı gereği sunucu yükünü azaltması bu nedenle de daha hızlı sayfa yüklemesi çok büyük bir avantaj. Temalarını düzenlemek ise diğerlerine göre daha basit.

Joomla‘ya gelelim. Joomla aslında çok fonksiyonlu bir içerik yönetim sistemi hatta en fonksiyonlu sistem diyebilirim. Zaten panele girdiğinizde uçak kokpiti gibi bir görüntü karşılıyor bizleri. Joomla özellikle 1.5.x sürümlerinde bulunan güvenlik zaafiyetinden dolayı milyonlarca kullananı üzdü. Bu üzüntüde WordPress’in yolunu açtı bir nevi. Şuan tavsiye edilebilir bir sistem Joomla’da. Eklentilerle harika şekile getirilebilen bu içerik yönetim sisteminin güvenliği de göz önünde bulundurarak harika işler yapabilirsiniz Ancak tam olarak ne iş yapacağınızı bilmeniz lazım. Hepsinin farklı özellikleri var.

Sonuca gelecek olursak;
Güvenlik açısından Drupal
Seo açısından Data Life Engine (DLE)
Esneklik açısından Joomla

Buradan konu ile daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka bir makalede görüşmek üzere. Esen kalın.

Bir önceki yazımız olan Neden WordPress ? başlıklı makalemizde neden wordpress, wordpress iyi mi ve wordpress tanıtım hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. drupalı bilmiyordum. sayenizde öğrenmiş oldum. joomla da baya tavsiye ediliyor aslında ama güvenlik problemi çözülebildi mi bilmiyorum

    • Her açık kaynak kodlu sistemin açığı bulunmakta. Buna wordpress de dahil. Joomla da hackerlar sayesinde kendini geliştirdikçe geliştirdi. Eskiye nazaran çok daha iyi 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here