Humans.txt nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Humanstxt nedir nasıl kayıt olunur

Merhabalar, bu yazıda bazı web sitelerde gördüğünüz humans.txt nedir ne anlama geldiğine göz atacağınız. Dilerseniz öncelikle web humanstxt.org’a göz atalım.

Siteye ilk girdiğimizde şirin mi şirin bir web site çıkıyor karşımıza. Güzel mi güze, basit mi basit. Yalnız anlayabilmek için birazcık İngilizce gerekli. Site humans.txt nedir hakkında açıklamalar yapmakta,  kuruluş amaçları hakkında bilgilendirme yapıyor. Diyor ki bu sitenin kurucuları, biz insanız. Bu kuruluşta yer alan insanlar da insan. Bunu bir insan yönetiyor. Bu insanların oluşturduğu web sitelerden oluşan bir topluluk.

Şimdi diyeceksiniz ki böyle bir oluşuma neden gerek vardı? Kim ne yapsın humans.txt’yi.

İşin ilginç tarafı bu zaten. Humanstxt size asla bir mecburiyet sunmuyor. İlla bunu yapacaksınız, bunu edeceksiniz de demiyor. Humanstxt  sizden sadece eğer bunu yaparsanız, arama motorları kullanılan web sitenin bir insan tarafından yönetildiğini bilir. Böylelikle bu bir bot site olmadığınızı, sitenizin arama motorlarında bot siteler yerine, insanlar tarafından yönetilen siteler grubuna alınıyorsunuz. Arama motorları için önemli mi derseniz bence önemli. Çünkü insanlar tarafından yönetilen web siteler genelde özgün içeriğe sahip olan sitelerdir. Botların yönettiği web siteleri örnek verecek olursak bunun başını elbette hepimizin akın ettiği web siteler olan film ve dizi siteleri. Bu web sitelerde genelde hazır şeyler yüklenir. Script yüklendikten sonra filmler zaten yüklenmiş olur. Embed kodları sayesinde filmleri sunucunuza yüklemenize bile gerek kalmaz. Ama humanstxt insanların yönettiği web sitelerin oluşturduğu bir web site olduğu için arama motorları bunu dikkate alıp ona göre hareket ettiğinden biraz daha ön plana gelebiliyor. Yani kaba bir tabirle kendinizi düşünün, her yerde olan içerikleri mi ziyaret edersiniz, yoksa insanların yönettiği web siteleri mi? Elbette normal bir insansanız insanların yönettiği bir web site olacaktır. Tabii bu sizin tercihinize kalmış.

Humanstxt’nin bundan kârı diye bir soru belirdiğini görür gibiyim. Humanstxt böylelikle hem kendi reklamını yapıyor, hem de botlara yardımcı olduğu için Google tarafından biraz daha iyi konuma geliyor. Humanstxt değerleniyor. Oluşum benim gerçekten hoşuma gitti. Humanstxt’yi web sitenizde kullanmak çok ama çok basit. Dilerseniz web sitemizin hem sidebar (yan)  tarafında sitede nasıl durduğunu görebilirsiniz. Sitede renk seçenekleri farklı farklı. Web sitenize uygun olanı seçip <link type=”text/plain” rel=”author” href=”http://domain/humans.txt” /> şeklinde ekleyebiliyorsunuz. Web sitenize ekledikten sonra olay tamamdır. Ama ben humans.txt’yi ayrıca web sitenizde resimli halini de kullanmanızı öneririm. Gerçekten güzel bir oluşuma üye olduğunuzu gösteriyor. Bu benim gördüğüm web sitede merak uyandırmıştı. Bu sayede kayıt olmuştum. Ama bir de sürprizimiz var yazının bu kısmına kadar geldiyseniz. Submit kısmından sitenizi gönderdiğinizde eğer sitenizi onaylarlarsa pr5 backlink kazanmış oluyorsunuz. Ben kendim de siteyi gönderdim. Sitenize ekleyeceğiniz bir küçük resim sayesinde sitenize hem pr5 backlink kazanıyorsunuz, hem de güzel bir oluşuma dahil oluyorsunuz. Unutmayın, web sitenizin arama motorları tarafından insanlar tarafından yönetilen site diye dahil olması gerçekten harika.

Nasıl hazırlarım derseniz adımları izleyin. Çok ama çok basit.

Ben size bir şablon vereyim. Siz kendinize göre ayarlayın dilerseniz. Nerenin şablonunu vereceğim derseniz çok basit. Humanstxt’nin kendisine ait olan bir şablon. Şablonu incelemek için lütfen buraya.

/* TEAM */ <— Yönetici kesim.

Chef (Konumunuz):

Contact(İletişim): hello [at] humanstxt.org

Twitter: @juanjobernabeu

From(Nerdensiniz):Barcelona, Catalonia, Spain

/* THANKS */ (Teşekkür ettğiniz kişi veya gruplar)

 

(First) EN Translator:(Konum)

Twitter:

From: Barcelona, Catalonia, Spain

/* SITE */ <Siteniz hakkındaki kısım

Last update:(Son güncelleme)2012/02/04

Language(Diller): Català / Czech / Deutsch / English / Castellano / Japanese / Dutch / Russian / Chinese

Doctype:HTML5 (Dosya tipi)

IDE: Sublime Text, Notepad++, FileZilla, Photoshop(Kullanılanlar)

Olayımız bu kadar değerli arkadaşlar. Submit kısmından gönderebilirsiniz linkinizi. Kendinize iyi davranın.

Bir önceki yazımız olan İzlenmesi Gereken Filmler İkinci Bölüm başlıklı makalemizde aksiyon, cehennem melekleri ve constantine hakkında bilgiler verilmektedir.

“Humans.txt nedir? Nasıl Kayıt Olunur?” için 3 cevap

  1. Bende uzun zamandır bunu arıyordum, çok iyi oldu bu bilgiyi paylaştığınız. Gerçekten mükemmelsiniz. Teşekkürler

  2. ben pek anlayamadım nasıl kullanıldığını. yani her sayfa için ayrı ayrı veri mi girmem gerek bu dosyaya???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir