Hayatımıza giren teknoloji

Merhaba dostlar. Eskiden gökyüzü ne kadar güzel gelirdi insanlara hatırlar mısınız? Hayatın bize verdiklerini değerlendirmek bilgisayardan değil de, annemizin, babamızın, veya yaşlı bir büyüğümüzün anlattıklarıyla gerçekleşirdi. Belki can sıkıcıydı bir çok şey. Belki bilgisayar yoktu hayatımızda. Tablet yoktu. Akıllı telefon yoktu. Ama huzur vardı hayatımızda. Can sıkıcı olan hayatlarımız değildi, bir şeylerin olmamasıydı. Mesela para yoktu, ama huzur vardı. Mesela araba yoktu ama yürüyerek daha sağlıklı yaşayabiliyorduk. Mesela güç yoktu ona rağmen ayaktaydık. Ne bileyim. Aklım karışabiliyor bazen. Teknoloji denen illet hayatımızın ne kadar da içinde, ne kadar da böyle nasıl diyeyim bizden bağımsız ilerlemekte. Sürekli gelişen teknoloji sayesinde artık insanların telefon dinlenmesi çok basitleşmiş örneğin. Hayatınızda bir şeyler yaparken bu yaptığınız şeylerin; sizin haberiniz olmadan bir başkasının bilmesi ne kadar ürkütücü. Telefonlarınız dinleniyor ve sizin de bundan haberiniz yoksa o zaman gerçekten korkulacak bir şeyleriniz var demektir. Düşünün örneğin, hayatınızda olan biten bir çok şeyi telefonda konuşuyorsunuz. Bunu da bir başkası biliyor. Bunu bilen de hayatınızda değil. Sırf görevi olduğu için telefonlarınızı dinliyor. Yahut kullandığınız telefon yazılımının içine şifreleriniz gönderiliyor diyelim. Banka şifrenizin bir başkası tarafından bilinmesi mesela. Neler yapılabilir siz hayal edin. Bazen uyumadan önce düşünürüm kendimce, acaba teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken bundan faydalanacak mıyız, yoksa bu teknoloji bizi hapsedip bizi kendine esir mi alacak? Bence bu teknolojinin eksileri, artılarından çok çok fazla olacak. Teknolojik araçlar sayesinde insanlar, bilgisayarlar tarafından yönetilecek. Fabrika stok programları ürünleri belirlerken; insanlar programların verdiği kararlar sonucunda hareket edecekler. Umarım bu teknoloji biraz yavaşlar da biz de hayatımıza yön vermesi gereken şeylerin bizler mi yoksa teknoloji ürünleri mi olması gerektiğine karar kılabiliriz. Bu konu hakkında yazılması gereken o kadar fazla şey var ki… Bu konu hakkında sizin de fikirlerinizi bekliyorum. Hayatımıza giren teknoloji nin kolaylıkları ve zorlukları nelerdir? Teknoloji hayatımıza girmeseydi neler olurdu? Teknolojinin bize etkileri nelerdir? Fikrinizi paylaşırsanız çok çok sevinirim. Hoşçakalın.

Bir önceki yazımız olan Gecenin bir vakti başlıklı makalemizde bir, gecenin ve sezaiacima.com hakkında bilgiler verilmektedir.

“Hayatımıza giren teknoloji” üzerine bir yorum

  1. teknoloji bizi deli mi ediyor yoksa iyi yerlere mi götürüyor kesin bir cevabı yok ama sonuçta gerekli bir şey gelişmek için

    Yanıtla

Yorum yapın