Google Plus ve Seo ilişkisi

Merhaba dostlar bu yazıda Google Plus ve Seo ilişkisi adlı konu hakkında konuşacağız. Seo üzerine olan başka bir yazımıza hoş geldiniz. En başta da belirttiğim gibi ben bir seo uzmanı filan değilim. Yazdıklarım tamamen okuduklarımın tecrübesi olup, çoğu denenmiş ve netice alındıktan sonra paylaşıma sunulur. Bir yazı paylaşırken sosyal medya sitelerinin seo’ya katkısı adlı makalemde sosyal ağların ne kadar önemli olduğuna değinmiştim. Bir sosyal ağ demek içerisinde bir sürü kişinin bulunduğu bir platform demektir. Google Plus ise bunların içerisinde belki de en önemlilerinden bence. Bir web sitede g+ butonunun bulunması her zaman için iyidir çünkü google plus ağına otomatikmen başvurmuş oluyorsunuz. Bunun sonucunda google aramalarında buna kaç tane +1 verildiği gözlenebiliyor. Bu arama sonuçlarında g+ çıkması sizce de Google’nin Google Plus ağına verdiği önemi gözler önüne sermemekte midir? Google Plus butonuna erişmek için isterseniz eklenti olmadan, dilerseniz eklenti olarak sitenize ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede google plus ağına kayıtlı kullanıcıların yayınızı paylaşmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Peki bu Google Plus neden bu kadar önemli?

Google plus bildiğiniz üzere Twitter, Facebook gibi sosyal ağlar varken piyasanın içerisine girdi. Haliyle de bu açıklarını yakalamak için gerek gmail kullanıcıları, gerek web site sahiplerine yönelik uygulamalarıyla aradaki açığı kapatmaya çalışıyor.

Google Plus ‘da yaptığınız paylaşımlar ve akabinde yaptığınız +1’ler bu ağa olumlu etki etmekte ve böylelikle web sitenizin seosunu iyileştirmenizde yarar sağlamakta. Google’nin diğer hizmetlerinden de yararlanmanızda fayda var. Örneğin, Google Analytics.

Peki Google Plus kodunu siteme nasıl eklerim. Bu anlatılanlar arasında belki de en basiti diyebilirim. Eklentiye aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Eklentiyi indirip etkinleştirdikten sonra yan tarafta Google +1 diye bir menü gelecek, sonrasında ayarlamaları yaptıktan sonra değişikleri kaydet demeniz yeterli. Ayrıca bir bileşen olarak da web sitenizin istediğiniz yerine ekleme yapabiliyorsunuz. Böylelikle web sitenizin google arama motorunda daha ön plana girmesine katkıda bulunabiliyorsunuz. Unutmayın, Google Plus bir Google yapımıdır. Bu da Google dostu olduğundan dolayısıyla da arama sonuçlarınıza etki edecektir, bunu unutmayın. Eklentiyi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önemli not: Dil seçeneklerinden dili ingilizce seçmeniz gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan Google Authorship Nedir? başlıklı makalemizde authorship, google ve google yazar resmi hakkında bilgiler verilmektedir.

“Google Plus ve Seo ilişkisi” üzerine 3 yorum

  1. Gayet başarılı bir anlatım olmuş, emeğinize yüreğinize sağlık. Teşekkür ediyorum.

    Yanıtla
  2. Google Plus üşlkemzde çok kullanılmıyor sanki. Google hala zorlasa da sonuç olmayacak gibi.

    Yanıtla

Yorum yapın