Google Authorship Nedir?

Merhabaaaa, bu yazıda aramalarda resim çıkması google authorship konusuna değineceğiz. Öncelikle dilerseniz bunun nasıl bir şey olduğunu öğrenmek için arama ekranınızdan site:Sezaiacima.com yazın.  Aradığınızda benim Google+ resmimin çıktığını göreceksiniz. Aşağıda sonucun nasıl görüntülendiğini görebilirsiniz.

Authorship-gorunum
Authorship-gorunum

Bu seo açısından Google tarafından daha kaliteli içerik olarak görüntülenmektedir. Bir de şöyle bir durum var. Arama sonucunda şahsın fotoğrafı çıkınca tabiri caizse biraz daha çekici hale geliyor yazı.

Bir başka önemli olan konu ise Google’nin son güncellemesinden sonra spam içerik olarak algılanmasının önüne geçilmek istenmesi. Uzun lafın kısası Google Authorship size her anlamda fayda sağlayacak bir uygulama. Peki buraya kadar tamam. Eğer tamam değilse sitemizi takip eden ilerleyen zamanlarda Google Authorship‘in seo açısından önemine ayrıca değineceğiz.

Dilerseniz başlayalım… Öncelikle Google+ profilinize girin. Profil kısmına tıklayın. Hemen yan tarafta.

Google authorship 1.adım
Google authorship 1.adım

Hakkında kısmına geldikten sonra hemen aşağıda katkıda bulunduğunuz kısım adlı bir kısım olacaktır.

Google authorship 2.adım
Google authorship 2.adım

 

Oraya tıklayın akabinde web sitenizi oraya ekleyin. yukarıdaki gibi bir sonuç çıkacaktır. Siteyi ekledikten sonra sitenize

<a href=”https://plus.google.com/u/0/ID NUMARANIZ/” rel=author”>İsminiz</a>

şeklinde bir bağlantı vermeniz gerekmekte. Bağlantıyı nasıl vereceğinizi bilmiyorsanız Yoast’s SEO Plugin‘i kurmanızı öneriyorum. O zaten size nasıl yapacağınız konusunda sizi yönlendirecektir. 

Web sitenizi ekledikten sonra yapmanız gereken şey şu adrese girip isminiz@siteadresiniz.com adlı bir mail almanız ve akabinde açtığınız mail adresini gelen onaylama kutusunun ardından maili onaylamanız.

Yalnız benim kendimin bulduğu farklı bir yöntem var. Bileşen ekleme kısmından yukarda verilen bağlantıyı bileşen olarak eklemeniz durumunda da yine google authorship’e kayıt yapmış oluyorsunuz. Ben sürekli problemler çıkması sonucunda mecburen bu yöntemi bulmak durumunda kaldım. Umarım sizler böyle bir durumlar karşılaşmazsınız.

Bu işlemlerin onaylanıp onaylanmadığını test etmek için Google Google Rich Snippet Testing Tool‘a girip web sitenizin onaylanıp onaylanmadığını test etmeniz.

İlerde bu konuya dair yazılarımız devam edecek aramalarda yazar resminin çıkmasının ne derecede önemli olduğuna ayrıca değineceğiz. Dilerseniz bir kaç tane de dipnot geçeceğim. Google bildiğiniz üzere gerçekten büyük bir kuruluş. Bunun yanında ayrıca insanlara yarar sağlamaya çalışan bir şirket. Bir çok web sitesi google authorship kullanarak web sitelerinin kaliteli içerik olarak algılanmasını hedeflemekte.  Unutmayın, Google ilerleyen güncellemelerinde AuthorRank güncellemesinde sitenizin pagerank’ının artacağına da etki edecektir.

Bir de son olarak: Bu süreçin google arama moturunda görünmesi biraz zaman alabilir. Bunu da belirtelim.

Yazımız hakkındaki görüşlerinizi yorum yaparak ve takıldığınız herhangi bir konuda yardım isteyerek yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz. Kendinize bir diğer yazıya kadar iyi bakın. Hoşçakalın.

Bir önceki yazımız olan Humans.txt nedir? Nasıl Kayıt Olunur? başlıklı makalemizde humans.txt, humans.txt example ve humans.txt örnekler hakkında bilgiler verilmektedir.

“Google Authorship Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. authorship görünümü hala bulunuyor mu? sanırsam en son kaldırıldığını duydum. artık google bunu önemsemiyormuş

    Yanıtla

Yorum yapın