gencler-neden-issiz

Gençler neden işsiz sorusunu bir genç kardeşinizin sorması ne kadar da garip değil mi? Evet, genç kardeşlerimiz işsiz. Hem de öyle böyle değil, aşırı derecede işsiz. Mezun olduklarından hemen sonrasında genel itibariyle ya polis, ya da pöj-jöh oluyorlar. Bu durum ne kadar da içler acısı bir durum anlatmaya gerek dahi görmüyorum. Gençler neden işsiz diye bir yazı yazmak nereden aklına geldi diye sorarsanız, sadece çevremdeki izlenimler beni bu yola teşvik etti. Gençler neden işsiz diye birkaç madde yazayım istedim. Bunda etkili olan nedenleri birer birer yazmaya çalışacağım. Umarım bir yerlere gider bu yazım.

Eğitim sürecinde tecrübe edinmeme

Eğitim sürecinde genelde öğrenci kardeşlerimiz staj veya bir yerlerde tecrübe edinmek yerine genel itibariyle gezip tozma ve sonrasında sınavlara çalışıp ortalama kasmanın derdinde. Tamam, güzel bir ortalama hedeflemeniz güzel. Ama iş hayatınızda veya özel sektörde kimse sizin diploma notu kısmınıza bakmıyor. Ya da ben bakanına hiç denk gelmedim.

Öğrencilik sürecinde en azından işleyiş hakkında bilgi edinmek için, zorunlu olsun olmasın birkaç yerde çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. En azından kazandığınızın paranızın idaresini yapabilecek yetide olursunuz.

İşverenlerin işgüzarlığı

Türkiye’de işverenler genel itibariyle hep tecrübeli eleman istiyoruz havasında olurlar. Tecrübe edinme kısmına gelince ise, senin tecrübe kazanmana izin vermezler. İşe ihtiyacı olan genç arkadaşlara fırsat vermek yerine, şirketten ayrıldıktan bir saat sonrasında iş bulabilecek birilerini alırlar. Sebep mi? Tecrübe edindikten sonra çalışanların başka şirketlere geçmesi. Bir anlamda haklılar, ama bir anlamda da haksız. Gençleri işe alırken belli bir şart koymaları iş verenlerin bu durumu yaşamalarını engeller.

Bu arada, işsizlik ile ilgili verileri Vikipedia görünümü işin buraya.

Gençlerin işgüzarlığı

4-5 yıllık üniversitelerden mezun olan birinin, iş beğenmemesi. Ben üniversite bitirdim ya, bu işte mi çalışacağım? Bu soruları sorarlarken, milyonlarca işsiz olduğundan da haberleri yok ayrıca. Herhangi bir tecrübe edinmeden de en yüksek yerden başlamak istemeleri de ayrı bi cabası.

Gençler neden işsiz diye soruyorsun ama…

Kendim de ahım şahım bir işte çalışmıyorum. Ama ben herhangi bir işe girmeden bir yerlerde staj filan yapmıştım, en azından kendime bir şeyler katma anlamında. Etkisini gördüm mü, hayır. Bir halta yaramadı. Ama şunu fark ettim, bana faydası olan kısmı kendimi yetiştirmemin ne kadar gerekli olduğu. Şu sıralar da uğraşıyorum işte, napalım…

gencler-neden-issiz
gencler-neden-issiz

En kilit nokta…

Bölümlerini okuma amaçları, herhangi bir 2-4 yıllık bölümde okumak istemelerinden kaynaklı. Tıp okuyup da, girişimci olmak isteyenini de tanıdım. İşletme bölümü okuyup da, bakkal olmak isteyenini de. Bu da Türkiye şartlarının sınav zorunluluğuyla ilgili.

Bir bölümü okurken, sevdiğiniz bölüm olmasına dikkat ederseniz, ömrünüz boyunca çalışmazsınız.

Bu anlattıklarım gençler neden işsiz sorusuna belki bilimsel olarak yanıt verir nitelikte değil, ama kendi açımdan birazcık değerlendirmek istedim. Umarım beğenmişsinizdir. Bu arada gençler neden işsiz sorusuna senin de bir cevabın varsa bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Gündemi Takip Etmek İsteyenlere Bundle Haber Uygulaması başlıklı makalemizde bundle haber uygulaması, bundle haber uygulaması nasıldır ve gündem bundle uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.
Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: