Firefox vs Chrome

Firefox vs Chrome. Benim gözümden.
Merhaba dostlar. Bu yazıda benim de çok sevdiğim Firefox tarayıcısından vazgeçiş hikayemi anlatacağım. Benim sıkı bir Firefox tarayıcısı hayranı olduğumu bilen bilir. Fakat son zamanlarda Windows 8’e geçtiğimden beri kullandığım Firefox bana gerçek anlamda problemler çıkarttı. Bilgisayarın fanını aşırı derecede yoran tarayıcımız, aşırı bellek kullanımından dolayı da normalde hemen açılan youtube,facebook,twitter gibi siteleri açmamaya dahi başladı. Tarayıcı bu şekilde yapınca insan ister istemez soğumaya başlıyor ne yazık ki. Sitemizin diğer bir yazarı olan Murat bana methetti kendi kullandığı tarayıcı olan Chrome’u. Ben de ona methettim kendi tarayıcımı yalnız gelin görün ki, o değil de ben tarayıcımı değiştirmek zorunda kaldım. Çünkü gerçek anlamda büyük sıkıntılar çıkartıyor. Firefox’un flash dosyaları oynatırkenki çökme problemi sadece bende yoktur sanırım. Nette biraz araştırdım. Bir ihtimal, acaba problem benden mi kaynaklı dedim: Değilmiş.İşte bundan dolayı bir kaç günlüğüne Chrome kullandım. Bilgisayarın ramini aşırı derecede yoruyor diyorlar ya, o aldığı rami layığıyla da kullanıyor aynı zamanda ki performansta görebileceksiniz. Ben ramin aşırı kullanımından yana biri değilim, ama bir de şöyle düşünün; siz tarayıcıya girdiğiniz zaman eğer tarayıcınız sizi bekletecekse o zaman isterseniz 10 gb ram olsun fark etmez benim görüşüme göre. İşin can sıkıcı olan bir tarafı daha var Firefoxta. Eklenti kuruyorsunuz, bazı eklentileri kurar kurmaz kullanılan ram miktarı artıyor. Bu benim gibi biri için çok can sıkıcı bir durum. Çünkü bilgisayarım öyle ahım şahım özelliklere sahip bir bilgisayar değil. Zaten benim Firefox kullanmaktaki sebebim kullanılan eklentiler. Eğer ben bu eklentileri tam anlamıyla kullandığımda sorun çıkaracaksa üzgünüm, güle güle Firefox. Size tavsiyem eğer farkı görmek istiyorsanız lütfen iki tarayıcıda da flash dosyalarına aşırı derecede yüklenin. Farkı gördüm ben. Sizin de göreceğinize kesinlikle eminim. İş bu mevzuya gelince ben de değiştirdim tarayıcımı. Şu an memnun muyum bilmiyorum, ama memnun olacak gibi görünüyorum. Tarayıcınızın sizi değil, sizin tarayıcınızı kullanmanızı öneriyorum. Sizi bekleten değil, işinizi gören bir tarayıcı kullanın. Aşağıda kendimin gözlemlediği Firefox’un ve Chrome’nin kötü taraflarını dile getireceğim. Dilerseniz bir bakın.
Firefox eksileri: Çok fazla rame yüklenmesi, Eklentilerin bazılarının bilgisayarı aşırı yorması, sitelerin açılmasında kesinti, Flash çökmesi. Bunlara ben bizzat şahit oldum.
Chrome eksileri: Gizlilik olayı problemli biraz. Ayarlamazsanız arka planda uygulamalarını çalıştırmaya devam eder. (Aşırı yüklenip bilgisayarı yavaşlatıyor dediklerine bakmayın, kendim kullanıyorum yok öyle bir Dünya!)
Unutmayın, bilgisayar sizi yönetmemeli, siz bilgisayarı yönetmelisiniz. Altını çizerek de söyleyeyim, performansı kendiniz gözlemleyin. Belki bu problemler benim kendi bilgisayarımda yaşadığım problemler de olabilir. Şu an bilgisayarımda Firefox da kurulu, Chrome da. İkisini istediğim zamanlar kullanıyorum. Ama artık benim birincil tarayıcım Firefox değil Chrome olacak. Eğer sizin de Firefox vs Chrome adlı yazıyla ilgili yorumunuz varsa bana fikir verebilir, nerde ne hata yaptım yardımcı olabilirisniz. Kendinize iyi davranın. Hoşçakalın, esen kalın.

 

Bir önceki yazımız olan Kapanan Twittera Nasıl Girilir başlıklı makalemizde clint eastwood, kapanan twitter ve kapandı mı hakkında bilgiler verilmektedir.
Yorumlar

  1. flash çökmesi chromeda da oluyor. şimdi ikisi de pc yi kasıyor ramden yiyor ama firefox sanki biraz daha fazla performans düşürüyor gibime geldi benim. bu yüzden chrome kullanıyorum

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: