Ana sayfa Yazılar Facebook Virüsü Temizleme

Facebook Virüsü Temizleme

5
Facebook Virüsü Temizleme
Facebook Virüsü Temizleme

Bu yazımızda Facebook Virüsü Temizleme adlı konuya değineceğiz. Son zamanlarda bir çok arkadaşımın profilindeki gerek video, gerekse mesaj kısmına çeşitli mesajlar göndererek hem sizin hem arkadaşınızın hesabına virüs koyarak, kendi ayarladıkları dosyayı göndermeyi amaçlıyorlar. Bunun facebook üzerinden olma sebebi Facebook’un en fazla kullanılan ve mesajlaşma sisteminin olmasıdır. Facebook virüslerinin amacı bilgisayara istedikleri dosyayı tıklattırarak o dosyanın, videonun, yazının veya görüntünün paylaşılmasını sağlamaktır.

Facebook virüslerinin öncelikle mantığını anlatayım.

Bu virüslerin hedefi bilgisayarınız değil, aksine kullandığınız facebook hesabıdır. Genelde o bağlantıya tıkladığınız zaman sizin haberiniz olmadan arkadaşlarınızın duvarına hatta son zamanlarda ileri giderek mesajla “Son paylaşımıma bakar mısın? Lol, Şu resimdeki sen misin? Buna bir bakar mısın? İnanmıyorum bu sen misin?” gibi kullanıcıya merak salarak kullanıcıların facebook hesaplarıan virüs koymayı amaçlar. Bazıları regedit, yani Windows’unuzun beynine sızarak, kaldırılmayı zorlaştırıyor. Bu virüsü yemenizin, bilgisayar bilip bilmemekle alakası yok. Tamamen dalgınlığınıza da denk gelmiş olabilir. Nedendir bilinmez, bu virüsler genel olarak Chrome tarayıcıda çalışmaktadır. Sanırımı uzantı desteği ve bu uzantı desteğinin kolayca kurulabiliyor olması.

Evet, başlıyoruz. 1.Adım: Uzantıları kaldıralım.

Burada anlatacağımız tarayıcı Chrome tarayıcı olacaktır. Bunun sebebi, bu virüse bulaşan arkadaşlarımın yüzde 80’inden fazlasının Chrome kullanması.

Chrome kullanıcıları aşağıdaki resme âşikardır. Yan taraftaki simgeye tıkladığımız zaman aşağıda şöyle bir ekran çıkacaktır karşımıza. O Çıkan ekrandan, sırasıyla Araçlar / Uzantılar kısmına tıklıyoruz.

facebook virüsü temizleme
facebook-virüsü-temizleme 1.adım

Ya da dilerseniz, chrome://extensions/ yazıp aynı ayara ulaşabilirsiniz.

facebook virüs temizleme
Facebook virüs temizleme 2.adım

Karşımıza tarayıcımızda kurulan uzantılar olacaktır. Bu uzantıları dilerseniz virüs yayabilen uzantıyı kaldırın. Eğer size yabancı gelen hangisi bilmiyorsanız, hepsini kaldırıp, akabinde lazım olanları tekrardan Google Chrome’un web marketinden edinebilirsiniz. Kaldırmak için aşağıda gibi görünen çöp kutusu simgesine tıklayalım

Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir onay kutusu çıkacak kaldır seçeneğine tıklayalım. Ardından işlemimiz tamamdır.

facebook virüs temizleme
Facebook Virüs Temizleme son adım

Diyelim ki bulamadım veya açamadım uzantılar kısmını. Bu durumda napmalıyım?

Bu durumda arkadaşlar, ComboFix adlı eklentiyi kullanmanızı öneririm. Kullandığım her bilgisayarda işe yaramakla beraber, etkin olan antivirüsünüzü devre dışı bırakacaktır bunu da belirtelim. ComboFix size en başta antivirüsünüzün devre dışı kalacağına dair bir uyarı verecektir. Uyarıya Tamam dedikten sonra olay tamamdır. Ondan sonra yapmanız gerekenler biraz beklemeniz gerekmekte. ComboFix hemen ardından işlemini tamamlayıp, bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır. Sonrasında yeniden başladıktan sonra virüsün temizlenmiş olması lazım.

Bunlar da olmadı. Combofix hata verdi. Ne yapmalıyım?

Bu durumda arkadaşlar, eğer Chrome Tarayıcıyı kaldırıp sonrasında eğer tekrar kurulum yapacaksanız, sizden bir uzantı daha kurmanızı isteyecektir. O uzantıyı etkinleştirmezseniz, ve kaldırma işlemini gerçekleştirdikten sonra olay tamamen hallolmuş olacak.

Önemli not: Bu işlemlerden siz kendiniz sorumlusunuz.

İkinci Önemli Not: Bu işlemler Chrome Tarayıcı üzerinde denenmiş ve başarılı bir şekilde sonlandırılmıştır. Bu işlemlerden sonra CC Cleaner,benzeri bir programla regedit dosyalarınızı düzenleyebilir ve onarabilirsiniz.

Son olarak: Arkadaşlar sizlere elimden geldiği kadar bu virüsten kurtulmanız için yardımcı olmaya çalıştım. Kendinize çok iyi bakın. Hoşçakalın. Kafanıza takılan herhangi bir şey olması durumunda dilerseniz, yorum kısmından dilerseniz de iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

 ComboFix indirmek için tıklayın

 Yakın bir zamanda videolu anlatımını sezaiacima.web.tv’de yapacağım. Dilerseniz takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6 ay ücretsiz Bitdefender Antivirüs başlıklı makalemizde 6 ay ücretsiz bitdefender antivirüs, antivirüs indir ve bitdefender internet security 2014 hakkında bilgiler verilmektedir.

5 YORUMLAR

  1. Lanet olsun şu virüslere 🙂 Bana daha bulaşmadı ama bulaşan arkadaşlarımın profili gördükçe dua ediyorum bulaşmasın diye.

  2. çok illet birşey, başkaları tıklıyor etiketi sana geliyor falan 🙂 baya geliştiğini görüyorum bu virüs yayan gönderilerin, eskiden baya baya amatorce şeylerdi. neyse, bulaşırsa ne yapacağımızı öğrenmiş olduk sayende teşekkürler 🙂

  3. Allah’a şükür daha önce başıma gelmedi ama gelen çok gördüm. Aslında bu virüse yakalanmamak için biraz sazan gibi herşeye atlamamak ve internette gezinirken ne yaptığının bilincinde olmak yeterli sanırım 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here