Ana sayfa Yazılar Etkili CV Hazırlama

Etkili CV Hazırlama

28
Etkili cv hazırlama
Etkili cv hazırlama

Etkili CV Hazırlama

İş hayatında varsanız, iş başvuruları yapıyorsanız, Etkili CV Hazırlama adlı yazımızı incelemenizde fayda var. Bu benim araştırdığım ve akabinde, sizlerle paylaştığım bir konu. Onun için öncelikle CV nedir onu öğrenelim. Sonrasında nasıl hazırlanır ona değinelim hep yaptığımız gibi adımlar halinde.

CV de Nesi?

CV açılımına bir göz atacak olursak, Cv kelimesi “Curriculum Vitae” kelimelerinin kısaltımışıtır. Latince Curriculum; “Koşu, yarış” anlamına gelir, Vitae ise; “Hayat” anlamına gelmektedir. Curriculum Vitae (Cv) ise “hayat yarışı” olarak anlamlandırılabilir. Türkçe’de her ikisine karşılık “özgeçmiş” sözcüğü kullanılmaktadır. Yani CV; Genellikle iş başvurularında kullandığımız, kendinizi potansiyel işverenlerinize tanıtmak için hazırladığınız, hayatınızı, kabiliyetinizi, yeteneğinizi, iş yapma gücünüzü ve tecrübelerinizi ortaya koyduğunuz yazılı bir sunum belgesidir diyebiliriz.

Neden ihtiyaç var?

Çünkü son zamanlarda işsizlik her ne kadar azalıyor dese de, artmakta; rekabet gittikçe daha fazla güçlenmekte. Bu durumda mülakat yerini formlara, elektronik postalara bırakmakta. Her iş veren sizinle görüşecek diye bir şey yok. CV’nize göz atar uygun gelmesi halinde sizi mülakata çağırır. Bu yüzden CV gerçekten önem kazanmaya başladı özellikle son senelerde.

Etkili CV Hazırlama: İçerik.

Kendinizi bir işveren olarak görün. Bir işveren olarak elemanda neler görmek istersiniz. Yaş, nüfus bilgileri filan tc kimlik ile halledilebilir peki başka?..

Tc’nizi yazın, yaşınızı yazın ve doğum tarihinizi yazın. Kütük bilgilerinizi yazıp abartmaya gerek yoktur. Referans kısmınız mutlaka olsun. Bazen işe yarayabilir.

Geçmiş deneyimler kısmını kesinlikle yazın. Ama eğer kayda değer bir deneyim varsa yazın. O iş yerinde ne kadar süre çalıştığınızı es geçmeyin. Eğitim bilgileriniz kısmını eğer beni dinlerseniz, Üniversite-Fakülte ve Bölüm şeklinde hiyerarşide oluşturun. Parantez içinde ortalamanızı da yazabilirsiniz. Varsa sektöre göre ehliyet kimlik bilgisi, pasaport bilgisi gibi konulara da değinebilirsiniz.

Bunların dışında, katıldığınız etkinlikler, bitirilen kurslar, Uzmanlık alanları, Hoşlandığınız spor dalları gibi kısımları da eklemenizde fayda var.

Etkili CV Hazırlama: Şekil.

Güzel iş deneyimleriniz, güzel bitti mi? Tabi ki hayır. Bu durumda yapmanız daha doğrusu önem vermeniz gereken şeylerden birisi de Cv’nizin şekli. Bu tabi ki ikinci planda. Ama şöyle düşünün, bazı iş adamları buna önem verir. Çünkü aranılan şey ne kadar düzenli olursa iş verenin veya belgeyi isteyen şahsın aradığı bilgiyi bulması da o kadar basit olur. İnternette bir sürü cv örneği mevcut. Dilerseniz onlardan seçebilir, dilerseniz kariyer.net gibi web sitelerinden kendi cv.nizi onların sponsorluğuyla yapabilirsiniz. Ama ben size kesinlikle önermiyorum. Kendi reklamlarını koyduklarından bu size bir dezavantaj olabilir.

Etkili CV Hazırlama: CV Format.

Kağıt boyutu a4 olmalı.

Yazı fontu olarak, Times New Roman, Arial veya Helvetica seçeneklerinden birini kullanmanız sizin faydanıza olacaktır.

Yazı büyüklüğü 14, adres ve telefon 10, Başlıklar 13, gövde 11 veya 12 punto yazabilirsiniz. Bu belirtilenler standart olanlardır, siz kendi dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Yanlız, şirket ve konum isimlerinin koyu renkte olmasına dikkat edin. 1 sayfa olması ne işvereni ne de sizi sıkmış olur.

İlerde ayrıca değineceğim konular arasında için şimdilik kısa kesiyorum. Kendinize çok iyi bakın. Etili bir CV hazırlama adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

 

Bir önceki yazımız olan Urfa Sokak Yazıları başlıklı makalemizde ibrahim tekpınar urfa sokak yazıları, sokak yazıları resim ve urfa sokak yazıları hakkında bilgiler verilmektedir.

28 YORUMLAR

 1. cv kadar önemli bir şey yoktur iş görüşmesine gidecek arkadaşlar bu yazıyı okumadan sakın gitmeyin 🙂 sezaiamcaya teşekkürler 🙂

 2. CV yazımında nelere önem vermemiz gerektiğine dair güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ediyor ve paylaşımların devamını beklediğimi söylemek istiyorum

 3. iş bula bilmek için kendimizi tanıtmak lazım tanıtmak için cv lazım cv hakkında herşeyi yazmışsınız. artık dikkatlice inceleyip yapanlar iş bulmuş demektir.

 4. Kesinlikle fotoğraf eklemelisiniz ve eklediğiniz fotoğraflar retrica gibi programlardan çekilmemeli.

 5. Etkili bir yazı olmuş :). Peki html cv hazırlamayı mı yoksa normal cv hazırlamayı mı tavsiye edersiniz ? Fark yaratmanın bir etkisi olur mu sizce ?

 6. teşekkürler işe baş vururken kullanmaya bakacağım bende bu sayfayı çok sağaolun sık kullanılanlara ekledim sayfayı.

 7. Merhaba,

  Cv hazırlamak oldukça önemli bir konu gerçekten ilk izlenim sonuçta bence logo da kullanılabilir cvde.

 8. Bir deneyime sahip olmadıktan sonra, cvyi dolduracak kurslara katılıp sertifikalar almadıkça altın kağıtta cv hazırlasak ne fayda.

 9. cv nın aslında tasarım olarak cok bır onemı yok ıcerık onemlı bence sen saglamsan cv tasarımsal acıdan kotude olsa cokta onemlı degıl

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here