Ana sayfa Webmaster Wordpress CloudFlare nedir? Kurulumu?

CloudFlare nedir? Kurulumu?

16
CloudFlare kurulumu resimli
CloudFlare kurulumu resimli

CloudFlare nedir? Kurulumu nasıldır?          

CloudFlare sitenize giren ziyaretçilerle değişik kıtalara yayılmış kendi sunucuları arasında bir proxy (cache) hizmeti sunan ücretsiz bir sistemdir. Bir proxy servisi gibi hareket ederek, siteniz içerisinde bulunan statik içerikleri cacheler (önbellekleme) ve böylelikle siteniz üzerine gelen sorgu sayısını en aza indirir.

CloudFlare nedir önce onu ele alalım isterseniz?

CloudFlare kıtalara ayrılmış bir cache hizmeti sunan ücretsiz ve ücretli seçeneği bulunan sistemdir. Ücretsiz seçeneği size yeter de artar. Sakın ücretli kısmına takılmayın. Siteniz eğer hack saldırılarına maruz kalan bir site ise, bilenler bilir, sql, ddos attack, spam gibi çeşitli saldırı yöntemlerine karşı sitenizi korur. Olur da sunucunuzda bir problem olursa, sitenizin yayına devam etmesine yardımcı olup, sitenizde sürekliliği sağlar. En güzel özelliklerinden birisi ise, sayfa hızını yüzde 30 civarında arttırıp sitenizin daha hızlı ve verimli bir şekilde çalışmasına olanak sağlaması. Bunun nedeni az önce de belirttiğim gibi cache hizmeti sunan bir sistem olması. Bant genişliğini de yüzde 60’lara kadar indirip trafiğinizin daha verimli hale getirmesi. Dilerseniz bu harika sistemin faydalarına göz atalım.

Site performansına olumlu etki: Az önce de belirttiğim gibi bant genişliğini verimli halde kullandığı için sitenizin daha verimli olmasına katkıda bulunur. Böylelikle siteniz daha hızlı kullanılacak, ziyaretçileriniz siteden daha fazla verim alacaktır.

Bot ve Tehdit Koruması: WordPress bir siteniz varsa sitenizde ne kadar bot, ne kadar spam olduğunu bilirsiniz. Sitenizde olası bir tehdit karşısında CloudFlare bu saldırıları engellemede birincil yardımcınız olacaktır.

Çevrimdışı Tarama Modu: Yine WordPress kullanan kullanıcıların bir şikayetini dile getireyim. W3 cache eklentisini bilirsiniz. Bu eklenti o kadar harika bir eklentidir ki ön bellekleme işlemi yaparak, sitenize daha önce giren ziyaretçilerin çevrimdışı özelliği sayesinde sitenize daha çabuk erişmelerine olanak sağlayacaktır. Böylelikle önceden girilen sayfalar yüklenirken herhangi bir problem yaşamayacak, siz de hızlı bir siteye sahip olmanın avantajlarından yararlanacaksınız.

Sorgu sayısını azaltma: Sorgu sayısını azaltarak sitenin hızına olumlu katkı yapar. Böylelikle sorgu sayısı az olduğundan siteniz daha hızlı çalışacaktır.

Peki CloudFlare kurulumu nasıl yapılır?

Öncelikle kayıt formunu dolduruyoruz. Kayıt formu için şuraya tıklayalım.Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelecek karşımıza.

Cloudflare kurulum
Cloudflare kurulum

Akabinde karşımıza şurası çıkacak. Web sitemizi ekleyelim. Ardından web sitemizi ekleyip devam edelim.

CloudFlare kurulumu resimli
CloudFlare kurulumu resimli

Web sitemizi ekledikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir video izleme ekranı çıkacaktır. Endişe etmeyin video izletme sebebi sunucunuz taranırken bir nevi cloudflare’dan bahsetmek.

CloudFlare kurulumu resimli
CloudFlare kurulumu resimli

Video tamamlandığında aşağıya karşıdaki gibi devam butonuna tıklıyoruz. Hemen ardından aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

CloudFlare kurulumu resimli
CloudFlare kurulumu resimli

Yanlız şöyle bir durum var. Bu üstteki ekranla aynı çıkmak zorunda değil. Bu sadece örnek bir sitenin ekranıdır. Sizinki farklı çıkabilir. Genelde otomatik tanıyacaktır. Sonraki adıma geçelim dilerseniz.

Bu adımda seçeceğimiz free versiyon. Ben Free versiyonu seçtim. Yanlız siz isterseniz bütçenize göre seçenekler ayırabilirsiniz.

CloudFlare kurulumu resimli
CloudFlare kurulumu resimli

Seçtikten sonra karşımıza gelecek ekran şu şekilde olacaktır.Devama tıklıyoruz.

CloudFlare kurulumu resimli
CloudFlare kurulumu resimli

Karşımıza dns güncelleme kısmı gelecektir. Dns güncelledikten sonra “Dnslerimi güncelledim, devam” seçeneğine tıklayalım.

CloudFlare kurulumu resimli
CloudFlare kurulumu resimli

Tıkladıktan sonra karşımıza şöyle bir ekran gelecektir.

CloudFlare kurulumu resimli
CloudFlare kurulumu resimli

Artık siteniz CloudFlare güvencesi altında.

Peki bu CloudFlare’nin dez avantajı yok mu?

Nadir de olsa bazen host ile çakışması sonucu sitenize bazen erişilemeyebilir. Benim şimdiye kadar bir defa başıma geldi. Ama bu sorunla pek karşılaşan görmedim. Söylemekte yarar var diye düşünüyorum.

Benden bugünlük bu kadar. Kendinize çok ama çok iyi bakın. Takıldığınız konuda sorunuzu sormayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan WordPress Localhost Kurulumu (Resimli) başlıklı makalemizde kurulumu, localhost ve sanal sunucu hakkında bilgiler verilmektedir.

16 YORUMLAR

  1. Oldukça detaylı bir anlatım ve anlaşılır şekilde anlatmışsınız. ClaudFlare hakkında faydalı biir makale olmuş. Teşekkürler

  2. Gerçekten harika bir hizmetmiş. Ücretsiz üyelerede gerçekten bir sürü özellik tanıyor. Saldırılara karşı koruma sağlaması ayrı bir güzellik katmış sisteme.

    • Dns’leri değiştirebilmek için, öncelikle hosting panelinize girmeniz akabinde “Dns ayarları” kısmına girmeniz gerekmektedir. O kısma girdikten sonra sitenizin dns ayarlarını CloudFlare servisinin verdiği dns adresleriyle değiştişrmeniz neticesinde sitenize cloudflare server alanında olacaktır. Daha fazla bilgi için, s.acima90@gmail.com adresine mail atabilir, ya da buradan soru sorarak diğer kullanıcıların da faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Saygılarımla.

  3. Herhangi bir sıkıntısı oluyor mu? Daha önceden Fastest Cache eklentisini kurdum aa çok sorun yaşadım kaldırdım.

  4. Hocam cPanel’de İstatislikler’de Physical Memory Usage yazıyor yanında 703,2 / 1024 MB yazıyor. Önceden bu kadar çıkmıyordu. Acaba sitem saldırı mı alıyor CPU kullanımım da artmıştı 5dk sonra %0’a indi. Bazen Giriş Süreçleri yazan yerde de 1/20 oluyor normalde 0 ama. Ne olduğunu anlamış değilim siteme giren kişi sayısı normalde 404 olmuştu en fazla botsuz, bugün de 428 oldu 24 kişinin etkisi olacağını zannetmiyorum. Tahminime göre zararlı botlar geliyor diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevineceğim :).

  5. web sitem bazı kişilerde açıldığı bazı kişilerde açılmadığı için cloudflare önerdiler bu sorunumu çözer mi ayrıca sitemde reklamlar yayınlıyorum ve yabancı ve tr hit gönderiyorum hitler açısından bi sakıncası olur mu şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler

    • Web sitenin bazı yerlerde açılıp, bazı yerlerde açılmaması bir sunucu problemidir. Bu problemi çözmek için bağlı olduğunuz sunucu veya hosting paketini değiştirmelisiniz. Cloudflare bir nevi spam koruması niteliği taşır. Kendim kullandığım cloudflare hizmetinin en eksik yönü BENCE, bazen sunucudan kaynaklı problemlerin web siteye yansıtılması sonucu sitenin sizden habersiz kapalı gözüküyor olması. Daha fazlası için s.acima90@gmail.com adresine mail atabilirsinzi. Sevgilerimle.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here