çağrı merkezi forticlient vpn kurulumu

Çağrı Merkezi Forticlient Vpn Kurulumu

Çağrı merkezi forticlient Vpn kurulumu yazısını yazma sebebim, benim de çağrı merkezinde çalışmış olmamdan dolayı. Birçok kullanıcı vpn kurulumunda sorun yaşıyor. Öncelikle eğer ki sabit IP kullanıyorsanız, vpn kurmanıza gerek yok. Statik IP kullanmayanlar için ise görsel görsel açıklama yapacağım. Burada amacım, ilk olarak problemsiz kurulum, sonrasında ise kendi işinizi kendinizin görmesi.

Forticlient vpn, sizin bilgilerini yazdığınız sunucu üzerinden servera ulaşmanıza ve özellikle home office çalışan veya şahsi bilgisayarını kullananlar için ortam fark etmeksizin çalışmanızı sağlar. Kurulumu gerçekleştirirken, duraksama yapmanız halinde bâzen programı tamamen kaldırmanızı ve tekrar kurulum yapmanız gerektiğinden mümkün ise kurulum tamamlandıktan sonra testlerinizi yapmanız.

1- Doğru olan dosyayı bulmak

Buradaki linke tıkladıktan sonra karşınıza 4 tane seçenek çıkacak. Genelde lisans bilgileri iletilmez. Lisans bilgileri iletildiyse bu durumda şirketin ilettiği dosyayı indirebilirsiniz. Fakat lisansınız yoksa hiç o topa girmenizi önermem. İndirmeniz gereken dosya için https://www.fortinet.com/support/product-downloads linkine tıklayıp, ardından FortiClient VPN only linkine tıklayarak sadece vpn dosyasını indirmeniz gerekiyor.

forticlient-kurulumu-1
forticlient-kurulumu-1

2- Dosya indirildikten sonra yönetici olarak çalıştır sekmesine geliyoruz. Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Installer ekranının %100 olmasını kesinlikle beklememiz lazım. Eğer uzun süre aynı yüzdelikte kalırsa, bu durumda cancel (geri al) diyip, denetim masası üzerinden programın kurulum dosyalarını kaldırmamız gerekiyor. Bunun sebebi, bazen programın kurulum esnasında internet kesilmesi veya cihaz kaynaklı kurulumun yarıda kalması. Ya da farklı sebepler de olabilir, kesin nedeni bu diyemem.

forticlient-kurulumu-2jpg
forticlient-kurulumu-2jpg

3- Kurulum tamamlandıktan sonra karşınıza accept (kabul et) şeklinde bir ekran çıkacak. Öncesinde çıkan kurulum sekmelerinde her zaman yapıldığı şekilde next next diyerek ilerliyoruz.

forticlient-kurulumu-3
forticlient-kurulumu-3

4- Kurulum tamamlandıktan sonra configure vpn sekmesine tıklıyoruz. Ardından karşımıza çalışılan şirketin vpn bilgilerini giriyoruz.

forticlient-kurulumu-4
forticlient-kurulumu-4

5- Vpn bilgilerini girdikten sonra Save diyerek uygulama bilgilerini kayıt etmiş olacağız. Forticlient vpn bilgilerini kayıt ettikten sonra karşımıza login olacağımız ekran gelecek. 

forticlient-kurulumu-5
forticlient-kurulumu-5

6- Çağrı merkezi forticlient vpn kurulumu adımlarının son safhasına gelmiş bulunuyoruz. Bundan sonra yapılması gereken çalıştığımız kurumdan aldığımız vpn giriş username bilgileriyle login olmak ardından erişim ekranlarına tıklayarak ilerlemek.

forticlient-kurulumu-6
forticlient-kurulumu-6

Yaşayabileceğiniz problemler

  • Eğer giriş esnasında sms gönderildiği bilgisi mevcut fakat sms gelmiyorsa mobil şebekenizi kontrol edin veya iletişim numaranızın doğru olduğuna emin olun.
  • Eğer yüzdelik sekmesi %10 ve üzerine çıkmıyorsa, internet bağlantınıza ilişkin problem vardır. Modeminizi restart edin veya internete bağlı olduğunuza emin olun.
  • Eğer vpn bilgileri doğru, smsi giriyor ve iletilen sunucu adresini açamıyorsanız kullandığınız sunucu erişim uygulamasının doğru olduğuna emin olun.
  • Eğer vpn bilgileri doğru, sms erişilebiliyor, fakat sunucuya login olduğunuz halde sorun yaşıyorsanız bu durumda kullandığınız citrix vb. uygulamanın doğru olduğuna emin olun.

Yaşanabilecek sorunlar genel hatlarıyla bunlar. Farklı bir problem yaşarsanız yorum alanında belirtmeniz yeterli. Save Password derseniz, her zaman parola girmenize gerek kalmaz. Çağrı Merkezi Forticlient vpn kurulumu bu şekilde. Sadece çağrı merkezi için de değil aslında, birçok erişim için mantık tamamen aynı. Fakat bazen, erişim yaptığınız zamanlarda, erişim bilgileri farklı olmakla beraber, sadece çalışılan kurum vpn bilgilerini devre dışı bırakabiliyor. Bunun sebebi güvenlik.

Çağrı merkezi forticlient vpn kurulumu adlı yazıyı okudunuz. Yaşadığınız herhangi bir sorun bulunmaması dileğiyle. Kolay gelsin.

Bir önceki yazımız olan Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Sorusuna 5 Yanıt başlıklı makalemizde kendimi nasıl geliştirebilirim, kendini geliştirme adımları ve kendini geliştirme yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir