Ana sayfa Yazılar Bizde Neden Ceo Yok?

Bizde Neden Ceo Yok?

3
bizde neden ceo yok
bizde neden ceo yok

Bizde Neden Ceo Yok

Geçen gün bir arkadaşımla muhabbet ederken aklıma bir şey takıldı: Türkiye’de CEO eksikliği. Dilerseniz önce CEO ne anlama gelir onu inceleyelim. Ceo; Chief Executive Officer’in açılımından oluşan, yönetim kurulu başkanının altında genel müdürün ise üstünde çalışan kişi diye tanımlayabiliriz. Sosyal medya sitelerinin CEO’larının Mark Zuckerberg, Steve Jops, Larry Page gibi adamlar olmaları. Hani Türk CEO’lar var elbette. Ama şu an Dünya’ya damga vuran adamlar bunlar. Apple düşünün mesela. Her ne kadar Android piyasaya sürüldükten sonra bir nebze olsun değeri düşse de, Apple şu an kâr oranı en fazla olan şirketler arasında. Ya da Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg; Dünyanın en genç milyarderleri arasında. Larry Page ya da. Google’yi ilk kurduğunda bu kadar zengin olacağını kim tahmin edebilirdi ki? Bunlar sadece benim çok yakından takip ettiğim adamlar. Bu adamlar bir işe giriştikleri zaman yanlarında çok büyük bir kitle yoktu. Hatta bazılarının önünde büyük engeller olduğundan bahsediliyor. Peki bu adamlar bir şeyler yapabiliyor da bizimkiler neden yapamıyorlar anlamış değilim. Belki ben bilmiyorumdur da, günümüzde sürekli olarak dolaştığımız sosyal sitelerden bizimkinden neden yok. Şu an gündemde olduğu için söylüyorum. Twitter yasaklandı örneğin. Bunu bir fırsat bilip neden güzel bir Twitter benzeri bir site açılmıyor. Monopolleşme olanağını bir nebze de olsa düşüren bu yasaklama fırsatlarını bizler neden değerlendiremiyoruz anlamış değilim. Ben kendi adıma söyleyecek olursam, benim maddi imkanlarım gerçekten yetersiz böyle bir işe girişmek için. Maddi imkan problemim olmasaydı şimdiye çoktan her bir sosyal siteye alternatif bir site oluşturmuştum. Belki vardır, belki ben bilmiyorumdur da çevremdeki arkadaşlarım da duymadığından ilgimi çekti biraz.
Ama bir de şöyle bir durum var. Sanırım problem eğitim sistemimizde. İlkokuldan çıktığımızda SBS, Liseden sonra YGS-LYS, üniversiteden mezun olunca KPSS gibi problemlerimiz varken kim neden yorsun kafayı güzel bir fikir bulmakla. Okulla mı uğraşacaksın, dersleri vermekle mi uğraşacaksın, yoksa bunları da geçip fikir mi bulmaya çalışacaksın bilinmez. Sadece bunun için de geçerli değil. Bir tane öğrenci düşünün. Bu öğrencimizin resim yeteneği çok gelişmiş ve okul dersleri ilgisini çekmediğinden notları da kötü. Bu öğrencimiz belki ilerde büyük bir ressam olacak, ama sınavları veremediği için Ressam olmak yerine gidip de herhangi bir yerde asgari ücretle çalışıyor. Bu ve buna benzer çok fazla örnek var. Ben sadece birine değindim. Bu yazı belki bazı durumlarda tartışma olanağı oluşturabilir. Ben sadece bir merakımı dile getirmeye çalıştım. Varsa bir eksiklik umarım affedersiniz. Hoşçakalın. Kendinize iyi bakın.
ETİKETLER: turk ceo, ceo nedir, turkish ceo, what is ceo, sezaiacima.com, sezai acıma, mark z, steve jops,

Bir önceki yazımız olan Öğrencilere Ucretsiz Windows 8.1 Pro! başlıklı makalemizde dreamspark, office 360 ve Öğrencilere Ucretsiz Windows 8.1 Pro! hakkında bilgiler verilmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten iş dünyamızda çok büyük bir sorun bu, gerçi yavaş yavaş CEO’lar çıkmaya başladı ülkemizde

  2. ülkemizde de kullanılmaya başladı. diğer ülkelerin şirketleriyle iletişim kurmak için önemli bir şey

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here