Android Rom Kavramları

Android rom kavramları, stock rom, custom rom, nedir

Android Rom kavramları adlı yazıdasınız.

Merhaba değerli arkadaşlar. Bugünden itibaren artık Android’e dair yazılarımız bulunacaktır. Böyle bir şeye neden gerek vardı derseniz bildiğiniz üzere sitemizde Mobil adlı bir kategori zaten bulunmakta idi. Ama bu kategoride yazılarımız genelde android uygulamalar üzerine. Bundan dolayı artık android adlı farklı bir kategori açma gereği duydum. Kategori sayımızın artması hem sizin, hem kendimiz açısından daha değerli olacaktır diye düşünüyorum.

Evet, işin açıklama kısmını bitirdikten sonra dilerseniz şimdi Android rom kavramları üzerinde duralım. Android bildiğiniz üzere geniş mi geniş bir dünya. Üzerinde oynama yaparak bir sürü şey elde edebiliyorsunuz. Örneğin rootlama olayından haberi olan arkadaşlar varsa dediğimi daha iyi anlayacaklardır. İlerde bu tarz konulara ayrıca değineceğiz. Şimdi gel gelelim, kavramları açıklamaya.

Rom Nedir?

Telefon, tablet gibi cihazların içerisindeki yazılımların toplanıp tek bir dosya haline getirilmesine Rom adını veriyoruz.

Stock Rom nedir? Ne işe yarar?

Bir cihaz aldığınız zaman o cihazın içinde önceden yüklü olan orijinal işletim sitemine Stock Rom adını veriyoruz.  Stock Rom’lara internet üzerinden erişmek basittir. Dilerseniz benim sürekli kullandığım sammobile.com adlı siteye girip üye olduktan sonra cihazınızın stock rom’unu temin edebilirsiniz.

Custom Rom nedir? Ne işe yarar?

Custom Rom, stock romlardan farklı olarak özelleştirilmiş veya değiştirilmiş romlar grubunda yer almaktadır. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan dolayı üzerinde değişiklikler yapılmaya müsaittir. En fazla bilinen custom rom üreticisi bir çok android kullanıcısının bildiği CyanogenMod’dur. Adamlar harika mı harika bir iş yapmışlar. Almışlar stock romları, üstünde bir kaç değişiklik yapıp custom rom olarak sunmuşlar.

Custom Romlar neden var?

Bu her zaman vardı aslında. Windows xp kullanırken Perfect Xp olayı vardı örneğin. Bir işletim sistemi bazen istenilen nitelikleri taşımadığı için üzerinde oynanmalar yapılabiliyor. Hele hele bu açık kaynak kodlu bir işletim sistemi ise bu tamamen kaçınılmaz. Ki bir sürü özelleştirilmiş-değiştirilmiş Android sürümü vardır. Bunlara erişmek kolay olduğu kadar aynı zamanda yüklemek de tehlikeli bir işlemdir. Custom Rom yüklerken ortaya çıkabilecek aksilikler sonuçları garanti kapsamına girmez. Onun için siz, siz olun Custom Rom olayına girerken biraz daha dikkatli davranın. İlerde Custom Rom nasıl yüklenir ayrıca değineceğiz.

Son söz: Android üzerinde gerçekten oynamayı sevdiğim bir işletim sistemi. Üzerinde oynanmaya müsait olması, kurtarılmasının bir usb aygıtı ile olması hem güzel hem de tehlikeli. Telefonu çökerttiğim zamanlar olmuştur. Ama kurtardığım zamanlar da olmuştur. İlerde bu kategoride sizlere kendi tecrübelerimi paylaşıp hem size yardımcı olacak, hem de kendim öğrenmiş olacağım.

Not: Bu kategoriyi açmamda bana umut kaynağı olan Abdulkadir Turan‘ın Androidmakale.com adlı web sitesini ziyaret etmenizi öneriyorum.

Kendinize iyi bakın. Konu hakkındaki fikirlerinizi paylaşarak bilgi paylaşımına katkıda bulunmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Google Authorship Nedir? başlıklı makalemizde authorship, google ve google yazar resmi hakkında bilgiler verilmektedir.

“Android Rom Kavramları” için 3 cevap

  1. İlk android cihazım vodafone smart 2 idi. Gerçekten custom rom bulmak bayağı zor. İngilizce 4-5 tane kurdum kurdum sildim. En son satmak istediğimde Türkçe yedek zor buldum. Bilmeyen kişilerin custom rom yüklemesi sakıncalı olabilir. Yazınız içinde ayrıca teşekkürler.

  2. ios kullanıcı olsamda bu makalenizi zevkle okudum teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir