Aliexpressten Alışveriş Yapmak

aliexpressten-alisveris-yapmak

Aliexpressten alışveriş yapmak birçok kişinin buna ben de dahil dış ülke olduğu için alışveriş yapmaktan korktuğu bir web site. Yok gümrükte takılma ihtimali, yok ödemeyi yaptıktan sonra ürünün gelmeme ihtimali gibi nedenlerden kaynaklı bu durum sanırım. Şunu da söylemek istiyorum ki, bundan yaklaşık 1 ay öncesine kadar ben de aynı şekilde temkinliydim. Yani ürünü aldım, çok geç gelirse ya da hiç gelmezse gibi korkularım vardı. Bu durumu nasıl aştığımı ve aliexpressten alışveriş yapmak ne denli kolay onu anlatacağım şimdi.

Ürünün sevk edildiği ülkeye dikkat…

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, bazı satıcılar ürünlerini bulunduğunuz ülkeye sevk edemeyebiliyorlar. Yani tamam, ürünü almaya karar verdiniz. Ama ürün ülkenize sevk edilmiyorsa, o ürünü ya başka satıcıdan alın, ya da almayın. En sağlamı bu şekilde. Aliexpress risk alabilecek bir web sitesi değil. Zaten Dünya çapında ürün satan birçok web sitesi de aynı mantıkla işler.

Aliexpressten alışveriş yapmak: Aldığınız ürünün gümrük durumu

Ürünü aldınız, o ürünün gümrükte takılma ihtimali bazı kıstaslara bağlıdır. Örnek veriyorum, şu ürün şu kadar dövize kadar geçerli gibi. Bu kıstasları gümrük idaresi başkanlığından bakabilirsiniz. Bir drone siparişi verirken, ya da bir silah sipariş ederken, bu bazı kıstaslara göre belirlenir. Bunların dış ülkeden normal yolla gelmesi bile tehlike arz ederken; e-ticaret sitesinden almak bazı sorunlar oluşturabilir.

aliexpressten-alisveris-yapmak
Aliexpressten Alışveriş yapmak

Sipariş sayısı ve yorumlar

Bir satıcının sipariş sayısı da güvenilirlik oranına bağlıdır. Ne kadar fazla ürün sattıysa, güvenilirlik derecesi de ona göre belirlenir. Sipariş sayısı 0 olan ürünlere de dikkat etmeniz sizin yararınıza. Mantıken ele alalım, aynı ürünün sipariş sayısı farklı bir satıcıda binlerce iken, o satıcıda neden sadece bir tane? Bir diğer dikkat etmeniz gereken ise alıcı yorumları. Alıcı yorumları zaten otomatikman çeviriliyor. Google translate aracılığıyla siz de çeviri yapabilirsiniz. Problem bu değil, problem ürünlerin canlı görselleri. Bazen görseldeki gibi gelemeyebiliyor. Kalite gibi özelliklerini de alıcılar yazıyorlar. Böylelikle hem ürünün fotoğraflarını görür, hem de ürün hakkında az da olsa bilgiye sahip olursunuz.

Kargo süresi ve ücreti

Aliexpressten alışveriş yapmak gerçekten çok basit, ama bazı detayları gözden kaçırmanzı neticesinde gerçekten hevesiniz kursağınızda kalabiliyor. Normalde 15-20 gün içerisinde en geç geliyor. Ama bazı satıcılar, şu kurnazlığı yapıyor. Ürünleri ülkelere gönderirken, topluca gönderiyorlar ki, kargo ücreti daha az bir tutara gelsin. Ürünün kargo süresine dikkat etmeniz lazım, bazen 1-2 dolar farkla kargo süresini çok çok daha kısaltabiliyorsunuz. Bu da farklı bir alternatif.

Ürünün takibini yaparken…

Aliexpressten alışveriş yapmak bu kadar basit işte… Ürünün takibini yaparken, aliexpress’in kendi alt yapısında ürünün hareketlerini görebiliyorsunuz. Ama ne yazık ki çoğu zaman o kısım genelde yanlış gösteriyor. Ülkeden yeni çıkış yapmış olarak görünen ürünü, teslim aldığımı biliyorum. Ürünün kargo durumunu takip etmek için, 17track uygulamasından takibini yapabilirsiniz.

[button color=”” size=”” type=”round” target=”” link=”https://play.google.com/store/apps/details?id=yqtrack.app&hl=tr”]17Track Android uygulaması için[/button] [button color=”” size=”” type=”round” target=”” link=”https://itunes.apple.com/us/app/17track/id1004956012?mt=8″]17Track Ios uygulaması için[/button]

Sadece takip kodunu aratma kısmından aratmanız yeterlidir. Doğruya en yakın veriler burada yer alıyor.  Bu arada PTT kargo ile ürünler gönderiliyor. Bilginiz olsun…

Diyelim ki ürün gelmedi, ne yapmalıyım?

Ürün gelmediyse eğer, satıcıyla iletişime geçip “Track order” kısmını seçip, dispute açmalısınız. Ki iade işlemlerini başlatabilesiniz. Kötü haber: İade 60 güne kadar uzayabiliyor. Henüz başıma gelmediğinden net olarak hakim değilim ama bu dediğim adımları uygularsanız bir sorun oluşmayacağından emin olabilirsiniz.

Son olarak… Aliexpressten alışveriş yapmak için… 

Mümkünse sanalkart ile alışveriş yapın. Birden fazla kez çekim olma ihtimaline karşın bunu yapmalısınız. Ha siz eğer ben kendime güveniyorum, tek seferlik kullanılır derseniz de sorun olmaz.

Aliexpressten alışveriş yapmak ile ilgili tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Umarım bir yerlerde bunu okuyan kişi bir fayda görmüştür. Sevgilerimle.

Bir önceki yazımız olan Google'dan Ücretsiz Sertifika: Dijital Atölye başlıklı makalemizde dijital atölye nedir, dijital pazarlama sertifikası ve google dijital atölye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir