Ana sayfa Yazılar Alexa.com da nesi?

Alexa.com da nesi?

6
Alexa soru cevap
Alexa soru cevap

 

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda alexa.com’un ne işe yaradığını nereden geldiğini webmasterlar için neden önemli olduğundan filan bahsedeceğim. Alexa.com hemen hemen her web site sahibinin bildiği, webmasterlar için pagerank ve trustrank kadar olmasa da önemli olan bir web site diyebilirim. Bu siteyi önemli kılan tüm Dünya ve opsiyonel olarak ülke sıralaması sunması. Yani bünyesinde barındırdığı bütün web sitelerini sıralıyor, onun arama kelimelerini yazıyor ve ona göre bir nevi eleme usülü site ön veya geri plana geliyor. Şimdi bir de şöyle bir şey gelebilir aklınıza, bu sıralama madem önemli neden pagerankı yüksek olan siteler bazen alexa.com da geriye düşebiliyor diye. Bunun yanıtını verecek olursak şöyle özetleyeyim. Bir arkadaşımın da söylediği gibi site içi ve site dışı backlink olayı vardır. Site dışı backlink dediğimiz olayda ne kadar backlink aldığınız, ne kadar dış bağlantı kullandığınız ne kadar güvenilir olduğunuz, dmoz.org’a kayıt olma durumu gibi özellikler kullanılırken alexa.com’da ne kadar tıklandığınız önemli. 100 bin adet tıklanmış olun örneğin, bu tıklanma sizin başarınızı göstermez. Diğer sitelere oranla sitenizin biraz daha iyi olduğunu da göstermez. Tıklanma olayı özellikle de son zamanlarda gerçek anlamda çocuk oyuncağı oldu. Bir sürü hit kazandıran uygulama var. Bir sürü şekilde tıklanabiliyorsunuz. Ama gelin görün ki Google mühendisleri bu tıklanmanın gerçek anlamda bit hit olayı olmadığına kanaat getirmiş olacak ki alexayı değil de pagerank usülü ve hatta daha önemlisi trustrankı kullanıyor. Alexa.com’da üst sıralara gelmenin yolu açık. Çok tıklanacaksınız, çok hit alacaksınız. Bunun çeşitli yöntemleri var az önce de dediğim gibi. Ama malumunuz konumuz o değil.

İşin aslına bakarsak ben de alexa’yı pek güvenilir bulmuyorum. Bunun nedeni alexa toolbar adlı programı kullananların verilerinin kullanılması. Mesela kullanıcılarınız bilgisayardan pek de anlayan webmasterlikle pek ilgilenmeyen bir kesimse bunların verileri göz ardı edileceğinden pek de sağlıklı bir yöntem olduğu söylenemez.

Sitenizi alexa’ya nasıl kaydedeceğinizi hemen arama kutucuğundan arayabilir, sitenizi alexa’nın bünyesine kaydedebilirsiniz. Sitenizin alexa’ya kaydolması bazı kesimler için çok önemli. Çünkü doğru yöntemler kullanılırsa sitenin pazarlaması açısından gerçekten de önemli bir etken.

Alexa’nın dünya sıralamasında hepimizin bildiği web siteleri var. Google, Facebook,Twitter gibi. Alexa’nın dünya sıralamasını görmek için BURAYA tıklayabilirsiniz. Ülkemizin sıralamasına bakmak içinse BURAYA tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Her şey güzel giderken çıkan aksilikler başlıklı makalemizde Her şey güzel giderken çıkan aksilikler, sezai ve sezaiacima.com hakkında bilgiler verilmektedir.

6 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here