Ana sayfa Genel 8 Mile Film Yorumu

8 Mile Film Yorumu

10
8 mile film yorumu
8 mile film yorumu

Merhaba dostlar. Bu yazıda eski ama yeni izlediğim bir film olan 8 Mile (Sekiz mil) filmini anlatmak istiyorum. Filmi geçenlerde izledim. Açıkçası bu kadar güzel olacağını sanmıyordum. Film 8 mil diye bir yerde geçiyor. Başrolünde Eminem var.
Dilerseniz filmi özetleyelim kısaca.
Film Jimmy’nin (Eminem) bir rap müsabakasında rakibine karşı cevap veremeyip ve tıkanıp kalmasıyla başlar. Bu müsabakadan sonra çalışmak için annesinin 8 Mil Yolu’ndaki karavan evine taşınır. Annesi Stephanie (Kim Basinger) bir alkoliktir. Evde kızı Lily (Chloe Greenfield) ve küfürbaz erkek arkadaşı Greg (Michael Shannon) ile birlikte yaşamaktadır. Greg bir kaza sonucunda bir yerlerden para alacaktır. Jimmy burda müzik kariyerine bir başlangıç yapmayı planlamıştır ama başarılı olması zor görünmektedir. Çünkü iş yerindeki çavuş ya da üstü ona zorluk çıkartıp işinde problemler olmasına yol açmaktadır. Jimmy (Eminem) Daha önce Janeane adlı kız arkadaşından ayrılmıştır ve Alex (Brittany Murphy) adındaki bir kızla yeni bir ilişkiye başlar. Yeni ilişkisine başlayan Jimmy, yeni kız arkadaşı sayesinde rap müsabakalarında ismini veren arkadaşına sırf ismin verdiği için kızdığı halde Alex sayesinde yine rap müsabakalarına katılmaya başlar. Yalnız kendisine demo kaset yapmasına yardımcı olacak olan arkadaşının yanına giden Jimmy, o arkadaşını Alex’le çok uygunsuz bir pozisyonda yakalar 🙂 Bu olaydan sonra Jimmy işine odaklanır ve işindeki bu çalışkanlık amirine de yansır ve amiri daha önce istediği mesaiyi kendisine verir. Mesai yaptığı gün arkadaşına kendisinin yerine bir kaç saatliğine bakmasını ister.Bu sırada sahne adı Rabbit olan Jimmy (Bu lakabı annesi takmış, hızlı olduğu ve tavşanı andırdığı için.) ani bir karar verip, tıkanıp kaldığı müsabakaya gider ve orada karşısında takılıp kaldığı Papa Doc’la karşılaşmak için müsabakaya katılır. Atılan yazı-tura’dan sonra Papa Doc Jimmy’nin başlamasını ister. Jimmy Papa Doc’un onun zayıf noktalarını kullanacağını bildiğinden müsabakaya kendi zayıflıklarını anlatarak girer. Bütün zayıf noktalarını rap şeklinde söyler. Bunları söyledikten sonra kendisini gangster olarak tanıtan Papa Doc’un gerçek hayatını gün yüzüne çıkarır. Sonuç mu? Papa Doc tıkanıp kalır. Böylelikle Jimmy “Free World(Özgür Dünya)” grubunundan intikamını almış olur. Bu müsabakadan sonra kendisine rap müsabakalarında beraber katılmasını söyleyen arkadaşını red eder. Fabrikadaki işine döner ve film sonlanır. Hoçakalın, kendinize iyi bakın.

Bir önceki yazımız olan İzlenmesi Gereken Filmler başlıklı makalemizde Baba, Bir Avuç Dolar (1964) ve Birkaç Dolar İçin (1965) hakkında bilgiler verilmektedir.

10 YORUMLAR

  1. 8 Mile o dönemlerde (yeni yeni ergenlik dönemlerimiz) çok popülerdi bol kıyafetler, zincirler vs. güzel bir film izlenilmesini tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here