Sezai Acıma | Kişisel Blog

Youtuberlik gelececeğin mesleği olabilir mi?

Youtuberlik geleceğin mesleği olabilir mi?

Youtuberlik geleceğin mesleği olabilir mi sorusunu bana düşündüren konu, sürekli gündemde olmasından kaynaklı. İnsanlar artık youtube üzerinden yüzlerce video yüklüyor, bu videolar yüklendikten ve belli bir noktaya eriştikten sonra sponsor bulup para kazanmaya başlıyor. Bunun belli başlı kriterleri elbette var, teknik detaylara inmeden sadece fikirleri dile getirmeye çalışacağım. Haydi başlayalım.

Youtuberliğin geleceği mesleği olabilir ama…

Ama’sı şu. Kriterlerden filan bahsetmiştim. Bir sürü insanın yüzlerce video yüklemesinden filan. Söz konusu para olunca, meslek olunca, insanlar mecburi olaraktan yığılmaya ve kalabalıklaşmaya gidiyor. Yani işin özü şu: youtuberlik geleceğin mesleği olabilir ama bu meslekten para kazanan insanlar sadece gerçekten kaliteli içerik üretenler olacak. Bu tıplı çiftliğe benziyor. Çiftlik sektörü güzel paralar kazandıran bir sektör. Ama sadece modern tarım ve hangi ürünlerin ne derece para getireceğini bilenler para kıracak. Verdiğim örnek birazcık garip olabilir ama demek istediğimi umarım anlamışsınızdır.

youtuberlik geleceğin mesleği

Eskiden TV’de ünlü olmaktı, şimdi youtube üzerinde ünlü olmak…

Eskiden televizyon kanallarına çıkan bir çok kişiyi artık ünlü diyebilirdik. Fakat özellikle TV alışkanlığı yerine, internet kullanımı hat safhada. Hatta bazı ülkelerde meşhur dizi platformu netflix kablolu hatlardan daha fazla izlenmeye sahip. Yani insanlar artık internetten tv izliyor, dizi takip ediyor. Bunun sonucunda da tv yerini artık youtube, netflix gibi alternatifler alıyor.

Bana kalırsa Youtuberlik geleceğin mesleği…

Hatta günümüz mesleği de denilebilir. Sebebiyse aşağıdaki maddelerden yola çıkarak söyleyebilirim.

Bunların üzerine, bu maddelerin katı kadar neden yazılabilir. Ama değerli vaktinizi almak istemem.

Peki, Youtube geleceğin sosyal medyası olabilir mi?

Alexa verilerine göre youtube Dünyanın en fazla girilen ikinci web sitesi. Alexa verilerine erişebilmek için link > https://www.alexa.com/topsites

Kategori olarak sosyal medyadan uzak gibi gelebilir, ama sosyal medya zaten amaç olarak sosyalleşmek, birilerine erişmek amacı da taşımakta. Yeni nesil sosyal medya sitesi demek daha doğru olur bence.

Eee sonuç?

Sonuç itibariyle bence youtuberlik geleceğin mesleği olmanın yanında ayrıca bir reklam platformu. Youtube olayına ben de girmeyi düşünüyorum, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda. Sizce youtuberlik geleceğin mesleği olabilir mi?

 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma başlıklı makalemizde sosyal medya stratejisi, sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur ve sosyal medya stratejisi oluşturma hakkında bilgiler verilmektedir.