Ana sayfa Webmaster Seo Yoast Seo Uyumlu Yazılar Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yoast Seo Uyumlu Yazılar Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

1
yoast seo uyumlu yazılar yazmak
yoast seo uyumlu yazılar yazmak

Yoast Seo Uyumlu Yazılar Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yoast SEO Uyumlu yazılar yazmak için bilmeniz gerekenleri sıraladım. Yoast Dünyada en fazla kullanılan SEO eklentilerinden bir tanesi. SEO Eklentisiz olur mu diye sorarsanız, elbette mümkün. Ama eğer kodlarla aranız iyi değilse, bu durumda bu durum birazcık zor olabiliyor. Sizlere şu maddede, şunu yapmanız lazım yerine direkt olarak SEO uyumlu makale yazmanın yolunu anlatacağım. Böylelikle sadece yoast değil, bütün SEO eklentileriyle uyumlu yazılar yazabileceksiniz.

Yani anlatacaklarım sayesinde, web sitenizde seo eklentisi olmasa dahi, seo uyumlu yazıları zaten yazabileceğinizden yoast seo uyumlu yazı yazmak size çocuk oyuncağı gibi gelecektir.

yoast seo uyumlu yazılar yazmak
yoast seo uyumlu yazılar yazmak

#1 Yoast Seo Uyumlu Yazı Yazmak için ilk kıstas: Anahtar kelime

Anahtar kelime olayı sadece Yoast eklentisi için değil, bütün seo uyumlu makalelerde çok önemli. Eğer anahtar kelime yani odaklandığınız şeyin ne olduğunu bilirseniz, her ne kadar Google anahtar kelimenin önemini yitirdiğinden filan bahsetse de bence halen çok önemli bir kıstas. Ki zaten neyden bahsettiğinizi kullanıcının beynine aktarmazsanız, arama motoru robotuna aktarıp aktarmamanızın bir önemi yok diye düşünüyorum.

Anahtar kelime kullanım oranınızın da %3 civarında olması çok önemli. Bunu da ayrıca belirteyim.

#2 Görsel seçimi

Her ne yazıyorsanız yazın, yazınızı görsellerle süslemeniz kullanıcının hafızasına yerleşmesini sağlayacak ve sonuç olarak daha biçimsel yazılar ortaya koymanızı sağlayacak. Ne yazıyorsanız yazın, kendinizi kullanıcının okuyabileceği şekilde yazılar yazmayı alıştırın. Görsellerde alt özelliğinin olması da en azından arama motorları sonuçlarında çıkmanızı da sağlar.

#3 Kelime sayısı

Eğer bir kullanıcıya gerçek anlamda bir şeyler katmak istiyorsanız, zaten 150-200 kelimeyle anlatırsınız. Google da diyor ki, tamam 150-200 kelime yeterli ama ben senden biraz daha detaylı yazmanı istiyorum. Minimum 250-300 kelime civarında yaz. Yani Google’ı da anlamak lazım aslında. Kullanıcının aklında soru işareti kalsın istemiyor. Bunu ben de isterim.

#4 Daha önce kullanılma durumu

Google’ın sizden istediği bir kıstas daha var. Diyor ki, anahtar kelimeni belirledin. Eyvallah. Ama bir kez kullandığın anahtar kelimeni birden fazla kez kullanıp, hem benim robotlarımı hem de kullanıcının kafasını karıştırma. Yine burada empati devreye giriyor. Anahtar kelimeni bir kez belirlediysen, onu tekrar ettirme.

#5 Başlıklar

Yoast Seo uyumlu yazılar yazmak aslında göründüğü kadar zor değil. İşin en kolay kısmından biri de başlıklar. Başlıklarınızı yazarken, h2-h3 veya h1 kullanmalı ve bunların birinde anahtar kelime kullanmalısınız. Böylelikle hem yazı daha estetik olur, ben de yazılarınız yoast seo uyumlu olmanın dışında Google’ın gözünde daha değerli bir nitelikte olur. Başlıklarınız ne çok fazla uzun olmalı, ne de çok fazla kısa.

#6 Link yapısı

Dışarıya link verirken, örnek veriyorum “Google” kelimesi geçiyorsa, onu linklemelisiniz. Böylelikle büyük web sitelerden link vermiş olursunuz. Buna kısacası link inşası deniyor. Ayrıca nofollow linkler kullanmaya da özen göstermelisiniz. Tabi eğer bir yerden kaynak almamış veya kaynak gösterme zorunluluğunuz yoksa. Link inşasına ilerleyen zamanlarda değinmem lazım diye düşünüyorum. Çok ama çok geniş bir konu. Anlatım kısa olsa da derinlemesine incelenmeli.

#7 Özgünlük

Bunun yoast seo uyumlu yazı yazmak ile bir ilgisi yok, ama bunun kendi yazı kalitenizle bir ilgisi var. Yazılarınızı ne kadar özgün yazarsanız o kadar bu web sitenizin verimliliğine o derece katkı yapar. Eğer web sitenizden geri dönüşlerin fazla olmasını istiyorsanız, bu kıstasa dikkat etmenizde yarar var. Bu sitenizin diğer sitelerden sıyrılmasına ve kendi çizgisini oluşturmasına olanak sağlar.

Yoast seo uyumlu yazılar yazmak için bilmeniz gerekenler hakkında 7 tane madde sıraladım. Umarım beğenmişsinizdir. Unutmayın, birincil amacınız yoast seo uyumlu yazılar yazmak değil, eklenti farkı olmaksızın seo uyumlu yazı yazmak olmalı.

Bir önceki yazımız olan Yandex SEO Optimizasyonu başlıklı makalemizde yandex arama motoru optimizasyonu, yandex iyi mi ve yandex nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. Bu konuda araştırmamda gerçekten çok yararlı oldu. Paylaşımlarınızı takip etmeye başlıyorum . Teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here