Ana sayfa Mobil Xiaomi Mi 5 incelemesi

Xiaomi Mi 5 incelemesi

0
xioami-mi-5-incelemesi
xioami-mi-5-incelemesi

Xiami mi 5 incelemesi yazımıza başlamadan önce, hali hazırda telefonu kullanmaya başladığım günden itibaren deneyimlerimi paylaşmak istediğimi hatırlatmak isterim. Telefonu yaklaşık olarak 1 buçuk haftadır kullanıyorum. Gözüme çarpan özelliklerini, kamera özelliklerini her zaman yaptığımız gibi madde madde yazmaya çalışacağım.

Xiaomi mi 5 incelemesi ilk adım: Performans

Xioami mi 5 incelemesi yaparken, Performansı beni gerçekten şaşırttı. Bir çok android cihaz kullanmama rağmen, xiaomi mi 5 beni gerçekten mest etti. Telefonu kullanırken, kullandığım süre zarfında hiçbir şekilde takılma veya duraksama olmadı. Fakat şu dikkatimi çekti. Google play uygulamalarında izin verirken, izin ver kısmını seçtiğim zaman cihaz ilk seferinde algılamayabiliyor. Bu sadece red et kısmında bir sorun yok ama izin ver dediğiniz zaman takılıyor cihaz. Nedendir bilmiyorum. Belki ben denk getirmiyorum, bilemiyorum.

Cihaza yaklaşık olarak 30 tane uygulama yükledim. Ram konusunda bir sorun yok. Kullanımı ve ara yüzü gerçekten basit.

İkinci adım: Xiaomi arayüzü

Arayüz olarak, iPhone veya Huawei arayüzüne benzetilmiş. Louncherle olayı çözebiliyorsunuz. Ama bence değiştirmeye gerek yok. İlk zamanlarda alışmakta güçlük yaşasam da sonrasında alıştım. Klasör oluşturmak için uygulamayı en alt tabın olduğu yere getirmeniz gerekiyormuş. Bunu da sonradan öğrendim. Bu arayüzle ilgili bilgisiz olmamdan kaynaklı

xioami-mi-5-incelemesi
xioami-mi-5-incelemesi

Xiaomi mi 5 incelemesi yaparken benim için belki de en önemli adım: Kamera

Kamera performası gerçekten harika. Ön kamerası 4.1 arka kamerası ise 16 megapiksellik bir kalitede. Kamerayla çektiğim fotoğraflara instagram.com/sezaiacima hesabından ulaşabilirsiniz. Etiket olarak #SezXiaomi şeklinde arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.

İnternette arama yaparken, birçok kişi xiaomi mi 5 kamerasının o kadar iyi olmadığından filan bahsediyor. Ama üzgünüm, kamerası bir harika. Selfie çekimi yaparken, yaşı filan göstermesi de ayrıca dikkat çekici. Vaktim olursa, telefonla çekilmiş birkaç fotoğrafı bu yazıya da ekleyebilirim.

Dördüncü adım: Tasarım ve ağırlık

Cep telefonunu alırken, internette bayağı bir araştırma yaptım. Sonuçlar hep aynı: “Çok hassas cihaz, camı kalitesiz, cam giderse cihaz gider” şeklinde idi. Cihazı kullanırken, cihazın elimden kolaylıkla kaydığını fark ettim. Yani bir kılıf ya da koruyucu ile kullanmak şart. Cihaz birkaç kez elimden düştü, herhangi bir sorun oluşmadı. Fakat internetteki kadar berbat bir arka tasarımı yok.

Ağırlık olarak gerçekten ama gerçekten çok hafif. Kılıfsız kullanıyorum şu an için, 129 gram ağırlığı bulunmakta.

Beşinci adım: Yazılım

Android 6.0 yazılım bulunmakta. MIUI 6 arayüz tercih edilmiş. Arayüz olarak, IOS benzeri diyebilirim. Kurulan bir google play uygulaması direkt olarak sayfaya ekleniyor. Sonrasında bunu istediğiniz klasöre atayabiliyorsunuz. Çin üretimi cihazların bir çoğunda google play uygulamasını manuel yüklemeniz gerekebiliyor. Bu cihazda bence bu bir artı.

Pek bilinmeyen özellikleri

Güç modunu zamanlayabilme: Uyuya kalıyorsunuz örneğin sürekli olarak. Uyuduğunuz saatleri ayarlayıp, kendiliğinden güç moduna geçmesini sağlayabiliyorsunuz.

Kapanıp açmaya programlama: Uyuduğunuz zamanlarda telefonunuz kapalı mı olsun istiyorsunuz, bu özellik sayesinde bunu programlama olanağınız mevcut.

Ekran görüntüsünü bildirim panelinden alma: İsteyenler üç parmak ile de alabiliyorlar, ama bildirim panelinden de ekran görüntüsü alabiliyorsunuz.

Bildirim paneliyle uygulamaları ikiye ayırma: Mesajları açarken, bir de mobil veri ayarlarıydı, nfc idi girmemek için bildirim panelini ikiye ayırma özelliğiniz mevcut.

Kimler için uygun ve kimler için uygun değil?

Xioami mi 5 incelemesi yaparken bence en önemli kısmı bu.

  • 1200 TL’ye alınacak en iyi telefondur, bütçeyi kısıp performanıs maksimize etmek isteyenler için uygun.
  • Çalıştığı yer eğer çok fazla hareket gerektiren, sürekli olarak hareket halinde olanlar için uygun değil.
  • Samsung’un arayüzüne alışmış olanlar için uygun değil, ara yüzüne takmış durumdayım. Ama alışkanlıklar işte…
  • Güzel bir kamera performansı isteyenler için uygun.
  • iPhone bu abi yaa diyenler için uygun değil.

Bu arada, iPhone X meraklıları yazımız için, aşağıdaki yazıya davetlisiniz.

Türkiye’de iPhone X Meraklıları

Elimden geldiği kadar xiaomi mi 5 incelemesi yapmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir.

Bir önceki yazımız olan Bein connect uygulaması nasıl kullanılır başlıklı makalemizde bein connect giriş yeri, bein connect kullanma ve bein connect şifremi nereden alabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here